Niegowo


Niegowo, które w przeszłości nosiło nazwę Nobel, to urokliwa część gdańskiej dzielnicy Orunia-Św. Wojciech-Lipce.

Ten malowniczy obszar jest usytuowany nad rzeką Radunią, co dodaje mu wyjątkowego charakteru.

Warto zwrócić uwagę, że Niegowo jest także obszarem o charakterze polderu rolniczego, co wpływa na tradycje i sposób życia mieszkańców.

Położenie

Niegowo znajduje się w całości na terenach depresyjnych obszaru Żuław Gdańskich. Od północnej strony otacza je rzeka Radunia, natomiast od wschodu znajdują się wody Czarnej Łachy i Motławy. Wysokie ryzyko powodziowe skutecznie ograniczyło możliwość urbanizacji tych okolic. Przez teren Niegowa przebiega Południowa obwodnica Gdańska, która jest częścią drogi ekspresowej S6, jak również linia kolejowa nr 226, która prowadzi do Portu Północnego.

Sąsiednie jednostki

Historia

Wieś Niegowo ma swoje korzenie w drugiej połowie XVI wieku, kiedy to znajdowała się w województwie pomorskim. Warto zaznaczyć, że miejscowość ta była w posiadaniuConstantina Ferbera I, który pełnił funkcję burmistrza Gdańska. Ferber nabył te tereny od rady miasta w roku 1555.

Od 1954 roku Niegowo wchodzi w skład administracji Gdańska. W okresie PRL, na jej terenach zlokalizowane było Państwowe gospodarstwo rolne, co miało znaczący wpływ na rozwój wsi i lokalnej gospodarki.

Jednym z ważnych wydarzeń w historii Niegowa była powódź, która miała miejsce 9 lipca 2001 roku, kiedy to obszar Gdańska, w tym Niegowo, został dotknięty poważnymi zalaniami.

Obszar ten należy do okręgu historycznego Niziny, co świadczy o bogatej historii i kulturze tego regionu.

Przypisy

  1. wdrodze.pl - Wyjście z mokrego piekła.
  2. Gedanopedia - Niegowo
  3. Mapy województwa pomorskiego w drugiej połowie XVI w.: rozmieszczenie własności ziemskiej, sieć parafialna / Marian Biskup, Andrzej Tomczak. Toruń 1955 r., s. 128.

Oceń: Niegowo

Średnia ocena:4.94 Liczba ocen:14