Krzysztof Niedałtowski, urodzony 3 listopada 1959 roku w Gdańsku, to postać znana jako polski ksiądz rzymskokatolicki oraz teolog i religioznawca. Jego aktywność obejmuje duszpasterstwo wśród środowisk twórczych, które funkcjonują w archidiecezji gdańskiej.
Oprócz swojej działalności duszpasterskiej, Niedałtowski pełni również funkcję rektora kościoła św. Jana, gdzie prowadzi różnorodne inicjatywy związane z życiem duchowym i społecznym. Jego zaangażowanie w działalność społeczną pozostaje nieodłącznym elementem jego misji.
Życiorys
Urodziny Krzysztofa Niedałtowskiego miały miejsce w rodzinie Grzegorza (1923–2006) oraz Marianny (1927–2023). Ma brata Leszka, który przyszedł na świat w 1957 roku. Edukację rozpoczął w Szkole Podstawowej nr 50, którą ukończył w 1974 roku. Następnie kontynuował naukę w I Liceum Ogólnokształcącym w Gdańsku, gdzie zdobytą wiedzę potwierdził maturą w 1978 roku.
Kolejnym etapem jego kształcenia było Gdańskie Seminarium Duchowne, a następnie studia doktoranckie na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (KUL), na którym obronił doktorat w dziedzinie teologii, specjalizując się w etnologii religii w 1994 roku.
16 lipca 1983 roku Niedałtowski przyjął święcenia kapłańskie. Rozpoczął pracę jako wikary w parafii św. Michała w Sopocie, gdzie w latach 80. aktywnie współpracował z artystami sprzeciwiającymi się reżimowi komunistycznemu, w tym z Galerią św. Michała w Sopocie.
W latach 1992–1996 pełnił funkcję rektora kościoła św. Bartłomieja w Gdańsku. Ponadto, zasiadał w radzie programowej Instytutu Adama Mickiewicza, w której to gronie znajdował się między innymi prof. Andrzej Rottermund, a także prof. Norman Davies i Leon Tarasewicz. W 1992 roku Niedałtowski był jednym z współzałożycieli gdańskiego Radia Plus oraz Gdańskiego Areopagu.
Jako przewodniczący zespołu redakcyjnego Karty Powinności Człowieka, Niedałtowski wykazywał niezwykłe zaangażowanie w kwestie etyczne oraz ludzkie. Aktualnie sprawuje funkcję prezydenta Fundacji „Pro Arte Sacra”, która ma na celu promowanie sztuki sakralnej. Od 1998 roku jest także rektorem kościoła św. Jana w Gdańsku, a także jest wykładowcą w zakresie religiologii w Gdańskim Seminarium Duchownym oraz Gdańskim Instytucie Teologicznym, który jest filią KUL.
Krzysztof Niedałtowski stał się także pierwowzorem postaci Krzysztofa Nienałtowskiego – księdza z kościoła Świętego Jana, który pojawia się w powieści Ostatnia Wieczerza autorstwa Pawła Huelle. Ponadto, został uwieczniony na obrazie Ostatnia Wieczerza autorstwa Macieja Świeszewskiego, gdzie przedstawiony jest w roli jednego z apostołów.
Twórczość
Oto lista przykładów twórczości Krzysztofa Niedałtowskiego, które odzwierciedlają jego bogate zainteresowania badawcze oraz artystyczne. Wskazują one na różnorodność tematów, którymi się zajmował:
- Maski w wierzeniach i rytuałach ludów Dan i Kran w Afryce Zachodniej, 1988,
- Spotkanie Biblia – Koran, „Rocznik Tatarów Polskich”, 1994 nr 2 s. 270–271,
- Maski rytualne Afryki Zachodniej. Na przykładzie wybranych ludów – rozprawa doktorska (promotor prof. dr hab. Henryk Wincenty Zimoń),
- Religijny wymiar masek afrykańskich, [w:] Kultury i religie Afryki a ewangelizacja, red. H. Zimoń, Lublin 1995,
- Żywioł morza w religiach świata, „Universitas Gedanensis”, nr 13:1995, s. 56–60,
- Pasja – scenariusz spektaklu telewizyjnego w reż. Wojciecha Misiury, 1995,
- Ludzkie drogi do Najwyższego, „Więź”, nr 5:2001, s. 29–35,
- Zawsze Ostatnia Wieczerza, Warszawa 2006, Twój Styl, Wydawnictwo Książkowe Sp. z o.o., ISBN 83-7163-508-7.
Nagrody i wyróżnienia
Krzysztof Niedałtowski otrzymał szereg prestiżowych nagród i wyróżnień za swoją działalność artystyczną oraz kulturalną. Oto przegląd jego osiągnięć:
- nagroda Artystyczna Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki za działalność w upowszechnianiu sztuki w 1996 roku,
- nagroda Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury „Splendor Gedanensis” w 1996 roku,
- medal pamiątkowy z okazji 25-lecia podpisania Porozumień Sierpniowych, przyznany w 2005 roku,
- Pomorska Nagroda Artystyczna za stworzenie forum dialogu Areopag Gdański w 2005 roku,
- nagroda Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury „Splendor Gedanensis” za pomysł i realizację cyklicznego wydarzenia Forum Dialogu Gdański Areopag w 2006 roku,
- nagroda „Pro Libro Legendo 2006” Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku za dzieło Zawsze Ostatnia Wieczerza w 2007 roku,
- medal im. Lecha Bądkowskiego w 2018 roku.
Przypisy
- a b NIEDAŁTOWSKI KRZYSZTOF, ksiądz, duszpasterz środowisk twórczych – Encyklopedia Gdańska [online], gdansk.gedanopedia.pl [dostęp 30.10.2024 r.] .
- a b Laureaci Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury „Splendor Gedanensis” [online], bip.gdansk.pl [dostęp 30.10.2024 r.] .
- Ostatnia Wieczerza [online], Maciej Świeszewski [dostęp 28.01.2022 r.] (pol.).
- Artyści i naukowcy dla Solidarności, K. Niedałkowski, Galeria św. Michała w Sopocie [w:] Niepokora. Artyści i naukowcy dla Solidarności. 1980-1990, Słowo/obraz terytoria, Gdańsk 2006, s. 75.
- Roman Pawłowski, Co dalej z Instytutem Mickiewicza.
- Gdańskie Seminarium Duchowne - wykładowcy.
- Archidiecezja Gdańska - Historia - rok 1992. [dostęp 08.08.2010 r.]
- Dr Krzysztof Niedałtowski, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 09.08.2010 r.] .
- Pasja w bazie Film polski.
- Opis książki z fragmentami wstępu autora; Nagroda Pro Libro Legendo dla ks. Krzysztofa Niedałtowskiego.
Pozostali ludzie w kategorii "Duchowieństwo i religia":
Kaspar Velkener | Maurycy Ferber (1471–1537) | Kazimierz Orzechowski (duchowny) | Albert Kapicki | Georgius Pauli | Halina Radacz | Mirosław Adamczyk | Anton Paschke | Zygmunt Pawłowicz | Stanisław Kostka Rosołkiewicz | Johannes Falkenberg | Michał Chaberek (dominikanin) | Jan Dantyszek | Ludwik Józef de Mathy | Tiedemann Giese | Maciej Kwiecień | Johannes Paul Aeltermann | Michał Jerzy Poniatowski | Leon Połomski | Paul Arndt (duchowny ewangelicko-reformowany)Oceń: Krzysztof Niedałtowski