UWAGA! Dołącz do nowej grupy Gdańsk - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku


Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, które do 10 grudnia 2013 roku nosiło nazwę Centralne Muzeum Morskie, jest kluczową instytucją kultury w Polsce. Jego głównym celem jest ochrona dziedzictwa związanego z sektorem morskim. Muzeum gromadzi i zabezpiecza bezcenne zabytki związane z różnymi aspektami żeglugą, szkutnictwem, okrętownictwem i rybołówstwem, a także upowszechnia wiedzę na temat morskiej historii kraju i jego gospodarki.

W ramach realizacji swojej misji, placówka prowadzi szeroką działalność, która obejmuje prace badawcze oraz konserwację zbiorów. Muzeum organizuje także wystawy oraz aktywnie uczestniczy w stowarzyszeniach muzealniczych. W ten sposób starają się integrować różne środowiska: ludzi, instytucje, urzędy oraz firmy związane z gospodarką morską, aby skuteczniej osiągać swoje cele i realizować określoną misję.

W 2022 roku Muzeum odwiedziło aż 385 431 gości, co podkreśla jego znaczenie w życiu kulturalnym regionu. Rekordowym rokiem było 2017, kiedy to liczba zwiedzających wyniosła 469 836. Muzeum, poprzez swoje zróżnicowane działania, odgrywa istotną rolę w upowszechnianiu wiedzy o morzu i jego historii w Polsce.

Historia

W 1958 roku powstało Towarzystwo Przyjaciół Muzeum, które odgrywało kluczową rolę w rozwoju instytucji. Z jego inicjatywy, we współpracy z Przemysławem Smolarkiem, który był pracownikiem Muzeum Narodowego w Szczecinie, zorganizowano wystawę „Od wiosła do napędu atomowego” w Dworze Artusa. Smolarek był gorącym orędownikiem utworzenia Muzeum Morskiego, a jego starania zakończyły się powodzeniem. W 1959 roku odpowiednie ministerstwa oraz Muzeum Techniki i Przemysłu NOT podjęły decyzję o zainicjowaniu takiego muzeum w Gdańsku, powierzając P. Smolarkowi prace przygotowawcze. Oficjalne otwarcie muzeum miało miejsce 1 stycznia 1962 roku, a w marcu tego samego roku Przemysław Smolarek objął stanowisko dyrektora, którym kierował aż do swojej śmierci w 1991 roku.

Pierwszą siedzibą Muzeum był gdański Żuraw, jednak szybko nastąpił rozwój instytucji. W 1963 roku otwarto nowy oddział Muzeum Latarnictwa w Rozewiu, który obecnie znajduje się w gestii Towarzystwa Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego, lecz już nie jest formalnym oddziałem. W 1972 roku w Helu powstało Muzeum Rybołówstwa, a w tym samym roku nastąpiła zmiana nazwy na Centralne Muzeum Morskie.

W 1977 roku Muzeum zostało rozbudowane o odrestaurowany budynek przylegający do Żurawia, znany jako Skład Kolonialny. W 1981 roku muzeum przejęło parowiec Sołdek, który był pierwszym statkiem pełnomorskim zbudowanym w Polsce po II wojnie światowej, a w 1982 roku Darem Pomorza – żaglowcem będącym wcześniej statkiem szkolnym Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni. Dodatkowo, w 1984 roku zainaugurowano kolejny oddział – Muzeum Wisły w Tczewie.

Od 1989 roku Muzeum zaczęło przejmować odrestaurowane spichrze na Ołowiance, która dawniej była centralnym punktem gdańskiego portu. W 2010 roku instytucja została uhonorowana Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Dwa lata później, w miejscu dawnego budynku Składu Kolonialnego, otwarto Ośrodek Kultury Morskiej, który stał się kolejnym oddziałem Muzeum. W grudniu 2013 roku miała miejsce zmiana nazwy Muzeum na Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku.

W 2016 roku zainaugurowano kolejny oddział – Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie, usytuowane w sąsiedztwie Muzeum Wisły.

Dyrektorzy

W historii Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, na czołowych stanowiskach dyrektorskich przewinęli się znakomici wybitni naukowcy oraz menedżerowie. Ich zaangażowanie oraz wizja przyczyniły się do kształtowania kierunków rozwoju tego ważnego miejsca na kulturalnej mapie Polski.

  • dr hab. Przemysław Smolarek (1962–1991),
  • doc. dr hab. Andrzej Zbierski (1991–2001),
  • dr inż. Jerzy Litwin (2001–2018),
  • dr Robert Domżał (2019–2024),
  • Szymon Kulas (od 2024, p.o.).

Każdy z dyrektorów wniósł unikalny wkład, który wpłynął na rozwój muzeum oraz jego nowoczesną koncepcję. Dzięki ich pracy, Narodowe Muzeum Morskie stało się istotnym ośrodkiem badań morskich oraz miejsca spotkań z kulturą i historią związanymi z morzem.

Kierownictwo

W Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku kierownictwo odgrywa kluczową rolę w działalności tej instytucji. W struktury muzeum wchodzą:

  • Szymon Kulas – pełniący obowiązki dyrektora oraz zastępca dyrektora,
  • Marcin Westphal – zastępca dyrektora.

Oddziały Muzeum

W Gdańsku znajdują się liczne oddziały Narodowego Muzeum Morskiego, każdy z nich oferujący unikalne doświadczenia i wystawy związane z tematyką morską. Wśród nich można wyróżnić:

  • Spichlerze na Ołowiance – serce Muzeum, gdzie goście mogą odkryć aż trzy wystawy stałe: „Polacy na morzach świata”, „Archeologia Morska i Nurkowanie”, oraz „Galerię Morską”, koncentrującą się na malarstwie marynistycznym, a także wystawy czasowe; dodatkowo, w budynku znajdują się archiwum, biblioteka z czytelnią oraz sala konferencyjna.
  • Żuraw – mieszczący się w dawnej bramie miejskiej z dźwigiem, zbudowanej w XV wieku, obecnie przechodzi modernizację i przyjmie nową wystawę stałą.
  • Ośrodek Kultury Morskiej – otwarty w 2012 roku, jest to nowoczesne centrum edukacji marinej, w którym odbywają się różnorodne zajęcia edukacyjne, w tym interaktywne wystawy „Ludzie – statki – porty” oraz „Łodzie ludów świata” i wystawa czasowa.
  • Statek-muzeum Sołdek – pierwszy w Polsce po II wojnie światowej statek pełnomorski (zbudowany w 1949); przybywający mogą zobaczyć nie tylko konstrukcję i wyposażenie, ale też zgłębić warunki życia marynarzy z połowy XX wieku.
  • Sala BHP oraz Stocznia Gdańska – historyczne miejsce podpisania porozumień sierpniowych, obecnie część NMM, przekazana związku NSZZ „Solidarność” w 2019 roku.
  • Statek-muzeum Dar Pomorza w Gdyni – trójmasztowa fregata zbudowana w 1909 roku, znana jako statek szkolny polskich szkół morskich od 1930 roku; zwiedzający mogą podziwiać stałą wystawę ukazującą historię jednostki oraz okresowe ekspozycje.
  • Muzeum Wisły w Tczewie – zawiera XIX-wieczny budynek przemysłowy oraz wystawę stałą „Wisła w dziejach Polski”, która ukazuje rolę tej rzeki w historii kraju oraz wystawę czasową.
  • Centrum Konserwacji Wraków Statków również w Tczewie – unikalna kolekcja fragmentów wraków z Bałtyku, pradawnych łodzi oraz pracownia konserwatorska dostępna dla zwiedzających.
  • Muzeum Rybołówstwa w Helu – umiejscowione w zabytkowym XV-wiecznym kościele, gdzie można oglądać stałą wystawę „Dzieje rybołówstwa na wodach Zatoki Gdańskiej” oraz tymczasowe wystawy.
  • Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich – prezentujące osiągnięcia w dziedzinie szkutnictwa oraz rybołówstwa, jak również wystawy czasowe poświęcone żeglarstwu i ratownictwu brzegowemu.
  • Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie – obecnie w budowie.

Każdy z wymienionych oddziałów oferuje niepowtarzalne doświadczenie, przybliżając bogatą historię i kulturę regionu związane z morzem.

Działalność edukacyjna

Dział Edukacji w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku angażuje się w szereg różnorodnych działań edukacyjnych mających na celu popularyzację wiedzy o kulturze morskiej oraz ochronie dziedzictwa. Wśród organizowanych inicjatyw znajdują się:

  • oprogramowane oprowadzania z przewodnikiem po wystawach,
  • lekcje muzealne skierowane do grup szkolnych,
  • zajęcia dla rodzin z dziećmi,
  • warsztaty plastyczne dla seniorów,
  • warsztaty dedykowane osobom z niepełnosprawnościami.

Edukatorzy z muzeum nie tylko prowadzą regularne zajęcia, ale również organizują sezonowe wydarzenia podczas ferii zimowych i wakacji letnich, które cieszą się dużym zainteresowaniem.

Oprócz tego, w Muzeum odbywają się masowe imprezy edukacyjne, które często mają charakter promocyjny względem wystaw czasowych. Są one częścią szerszych wydarzeń ogólnopolskich, takich jak:

  • Noc Muzeów,
  • Europejskie Dni Dziedzictwa,
  • Weekend seniora z kulturą.

Dzięki tym działaniom, muzeum staje się miejscem, gdzie edukacja spotyka się z pasją do morza oraz dziedzictwa kulturowego.

Przypisy

  1. MKiDN: Szymon Kulas został p.o. dyrektora Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku [online], dzieje.pl [dostęp 06.06.2024 r.]
  2. Informacja o zamiarze ogłoszenia konkursów na kandydata na stanowisko dyrektorów muzeów i innych państwowych instytucji kultury [online], bip.mkidn.gov.pl, 06.08.2024 r. [dostęp 06.08.2024 r.]
  3. Robert Domżał będzie kontynuował misję Narodowego Muzeum Morskiego. gov.pl/web/kultura, 10.10.2023 r. [dostęp 11.10.2023 r.]
  4. Rekordowy rok w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku. Który oddział odwiedziło najwięcej turystów? – Narodowe Muzeum Morskie [online] [dostęp 18.01.2023 r.]
  5. CMM podniesione do rangi Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku – Narodowe Muzeum Morskie [online] [dostęp 18.01.2023 r.]
  6. Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie – premiera nowego oddziału NMM – Narodowe Muzeum Morskie [online] [dostęp 18.01.2023 r.]
  7. Interaktywna wystawa „Ludzie-Statki-Porty” – Narodowe Muzeum Morskie [online] [dostęp 18.01.2023 r.]
  8. Łodzie ludów świata – Narodowe Muzeum Morskie [online] [dostęp 18.01.2023 r.]
  9. „SOŁDEK” – Narodowe Muzeum Morskie [online] [dostęp 18.01.2023 r.]
  10. „DAR POMORZA” – Narodowe Muzeum Morskie [online] [dostęp 18.01.2023 r.]
  11. Wisła w dziejach Polski – Narodowe Muzeum Morskie [online] [dostęp 18.01.2023 r.]
  12. „Wisła w dziejach Polski” – otwarcie II części wystawy stałej w Muzeum Wisły w Tczewie – Narodowe Muzeum Morskie [online] [dostęp 18.01.2023 r.]
  13. Magazyn Studyjny – Narodowe Muzeum Morskie [online] [dostęp 18.01.2023 r.]
  14. Pracownia Konserwatorska – Narodowe Muzeum Morskie [online] [dostęp 18.01.2023 r.]
  15. Dzieje rybołówstwa na wodach Zatoki Gdańskiej – Narodowe Muzeum Morskie [online] [dostęp 18.01.2023 r.]
  16. Wystawa w Muzeum Zalewu Wiślanego – Narodowe Muzeum Morskie [online] [dostęp 18.01.2023 r.]
  17. Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie – Narodowe Muzeum Morskie [online] [dostęp 18.01.2023 r.]
  18. Sala BHP oddziałem Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku – Narodowe Muzeum Morskie [online] [dostęp 18.01.2023 r.]
  19. Żuraw – Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku [online], www.nmm.pl/zuraw/ [dostęp 18.01.2023 r.]
  20. Ferie zimowe – Narodowe Muzeum Morskie [online] [dostęp 18.01.2023 r.]
  21. Wakacje – Narodowe Muzeum Morskie [online] [dostęp 18.01.2023 r.]
  22. Osoby niepełnosprawne – Narodowe Muzeum Morskie [online] [dostęp 18.01.2023 r.]
  23. Biuletyn NMM, 1/2018, s. 2. https://nmm.pl/wp-content/uploads/2021/05/NMMBiuletyn001_2018.pdf
  24. Medal Zasłużony Kulturze – Gloria Artis. www.gov.pl. [dostęp 30.05.2020 r.]
  25. l, Internetowy Polski Słownik Biograficzny [online], www.ipsb.nina.gov.pl [dostęp 15.09.2016 r].

Oceń: Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Średnia ocena:4.98 Liczba ocen:19