Muzeum Zegarów Wieżowych


Muzeum Zegarów Wieżowych, które po 2016 roku znane jest jako Muzeum Nauki Gdańskiej, znajduje się w sercu gdańskiego Starego Miasta. To unikalne miejsce, będące oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, zostało otwarte w 1996 roku w wyniku współpracy lokalnych władz, dyrekcji muzeum oraz Zakonu OO. karmelitów. Dzięki ich wsparciu udało się zaaranżować wnętrze wieży kościoła pod wezwaniem św. Katarzyny Aleksandryjskiej na cele wystawiennicze.

To muzeum jest jedyną tego rodzaju instytucją w Polsce, która zajmuje się gromadzeniem oraz konserwacją zegarów mechanicznych, które nie miały już możliwości dalszej pracy w swoich pierwotnych lokalizacjach. Wiele z tych zjawiskowych mechanizmów ucierpiało w wyniku wojen, pożarów czy korzystnych zmian warunkowych. Gromadzona kolekcja jest niezwykle cenna, ponieważ reprezentuje rozwój zegarmistrzostwa od XV do XX wieku. Chociaż głównym celem muzeum jest ochrona zbiorów, jego pracownicy również zajmują się konserwacją zegarów, które znajdują się w aktywnym użyciu na terenie całej Polski.

Warto zaznaczyć, że zaangażowanie pracowników nie ogranicza się jedynie do zachowania tradycji. Muzeum Zegarów Wieżowych aktywnie uczestniczy w konstruowaniu nowoczesnych zegarów. W ich dorobku znajduje się najprecyzyjniejszy zegar wahadłowy, który jest jednocześnie najdokładniejszym zegarem mechanicznym na świecie. Jego wyniki pomiarowe odnoszą się do zaledwie kilkudziesięciu mikrosekund odchylenia na dobę, co czyni go technologiczną perełką.

Kolejnym znakomitym osiągnięciem muzeum jest zegar pulsarowy, który podczas swojej premiery był uznawany za najdokładniejszy zegar na świecie. Co więcej, jest to pierwszy zegar, który do pomiaru czasu wykorzystuje sygnały z zewnątrz naszej planety, co zapewnia niespotykaną wcześniej poprawę dokładności zegarów atomowych.

Na koniec warto wspomnieć, że na początku 2016 roku w siedzibie muzeum zaprezentowano zegar z najdłuższym wahadłem na świecie, którego długość wynosi aż 31 metrów i 22 centymetry, co stanowi kolejny krok w rozwoju technologii zegarmistrzowskiej.

Przypisy

  1. Dorota Karaś: Nowa atrakcja Gdańska: najdłuższe wahadło na świecie. 19.12.2016 r. [dostęp 20.12.2016 r.]
  2. Precyzyjny Zegar Wahadłowy HEVELIUS 2011. Muzeum Historyczne Miasta Gdańska. [dostęp 03.02.2013 r.]

Oceń: Muzeum Zegarów Wieżowych

Średnia ocena:4.48 Liczba ocen:22