Muzeum Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego


Muzeum Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego jest niezwykle ważną instytucją, która ukazuje fascynującą historię medycyny oraz edukacji medycznej w Gdańsku. To wyjątkowe miejsce, położone w samym sercu miasta, oferuje bogaty zbiór eksponatów oraz materiałów dokumentalnych, które ilustrują rozwój tej dziedziny w regionie.

Instytucja ta ma swoje korzenie w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym, który jest miejscem kształcenia przyszłych lekarzy i specjalistów w dziedzinie medycyny. Muzeum mieści się w zabytkowym budynku Atheneum Gedanense Novum, który w przeszłości był znany jako Stara Anatomia. Ten historyczny kontekst dodatkowo wzbogaca jego kolekcje.

Odwiedzając Muzeum Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, można przenieść się w czasie i zgłębić tematykę rozwoju medycyny na Pomorzu, odkrywając nie tylko mające wpływ na naukę osiągnięcia, ale także historię sami uczelni, która przez wieki ukształtowała lekarzy oraz praktyków medycyny w tym regionie.

Zbiory i ekspozycje

Muzeum Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, które zostało utworzone w 2006 roku, jest miejscem poświęconym zgromadzeniu oraz prezentacji eksponatów z zakresu historii medycyny, ze szczególnym uwzględnieniem gdańskiego kontekstu. W jego zbiorach można znaleźć zabytki kultury materialnej, które związane są zarówno z samą uczelnią, jak i z Wydziałem Lekarskim Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie, działającym w latach 1919-1939. Warto podkreślić, że Gdański Uniwersytet Medyczny nawiązuje do tradycji tego uniwersytetu w swoim statucie.

Ekspozycje muzealne obejmują różnorodne obiekty, które ilustrują historię medycyny w Gdańsku od XVI wieku. Są to:

  • dokumenty,
  • fotografie,
  • ksiażki,
  • sprzęt oraz aparatura medyczna i apteczna,
  • inne zabytki związane z medycyną, farmacją i nauką.

Eksponaty pochodzą ze zbiorów klinik oraz katedr uniwersytetu, jak również od osób prywatnych, co dodatkowo wzbogaca ofertę muzeum. Oprócz stałej ekspozycji, w instytucji można zobaczyć także wystawy czasowe, które odbywają się regularnie. Oto niektóre z nich:

  • “Akademia Lekarska w obiektywie prof. Jacka Adams-Ray’a” (2006),
  • “Fragmenty większej całości” (2007),
  • “Spotkanie przy plakacie” (2008),
  • “Cztery fotele” (2009),
  • “Niepowtarzalne” (2009),
  • “Uniwersytet Stefana Batorego w Wilnie 1919-1939” (2010),
  • “Zaskoczenie, zdziwienie i zdumienie” (2010),
  • “Prawie cały wiek XX. Życie i działalność Tadeusza Kielanowskiego” (2011),
  • “GMO – Genetycznie Modyfikowane Obiekty” (2012).

W muzeum odbywają się różnorodne spotkania związane z historią nauki, a także zajęcia, które są adresowane do studentów uczelni wyższych, szkół średnich oraz gimnazjów. Co roku, przynajmniej raz, publikowany jest “Biuletyn Muzeum Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego” w formie elektronicznej, co pozwala na bieżąco informować o działalności muzeum oraz jego zbiorach.

Godziny otwarcia

Muzeum Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego jest dostępne dla odwiedzających w określonych godzinach.

Odwiedziny są możliwe w dni robocze, od poniedziałku do piątku, pomiędzy godzinami 8:30 a 15:00.

Warto pamiętać, że wstęp do placówki jest bezpłatny, jednak konieczne jest wcześniejsze umówienie wizyty.

Przypisy

  1. https://web.archive.org/web/20141229160410/http://gumed.edu.pl/410.html Muzeum Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego
  2. http://muzeauczelniane.pl/7-2/ Muzeum Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego

Oceń: Muzeum Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego

Średnia ocena:4.99 Liczba ocen:24