Długi Targ (w języku niemieckim Langemarkt, a w kaszubskim Dłudżi Rénk) to imponujący plac znajdujący się w Gdańsku, w obrębie malowniczej dzielnicy Śródmieście. To miejsce pełni nie tylko rolę rynku, ale stanowi również istotne przedłużenie historycznej ulicy Długiej, z którą wspólnie kształtuje tzw. Drogę Królewską.
Długi Targ jest miejscem, gdzie historia doskonale współgra z nowoczesnością, co czyni go atrakcyjnym punktem turystycznym oraz centrem życia miejskiego.
Historia
W XIII wieku, Długi Targ, stanowiący razem z ulicą Długą kluczowy szlak handlowy, był ważnym owalnym miejscem targowym w Gdańsku. Pełnił on rolę centralnej arterii miasta, niezwykle istotnej dla lokalnej wymiany towarów.
Po zdobyciu Gdańska przez Krzyżaków, stał się on najważniejszą trasą w całym Głównym Mieście. W dokumentach miejskich od 1331 roku pojawia się zapis o nazwie Longa Platea, co potwierdza jego znaczenie. W średniowieczu znaczna część tego miejsca, rozciągająca się od Bramy Długoulicznej, która obecnie ustąpiła miejsca Bramie Złotej, do Bramy Kogi, czyli dzisiejszej Bramy Zielonej, była postrzegana jako jedna ulica.
W roku 1331 tuż za Bramą Kogi istniał solidny most, który umożliwiał dostęp dużym statkom, w tym kogom. To właśnie od tych statków wzięła się nazwa pobliskiej bramy. Z kolei późniejsze zbudowanie większej bramy, wykończonej w zielonkawym kolorze, wpłynęło na nazwanie jej oraz mostu.
Obszar ten od zawsze był zamieszkiwany przez elitę Gdańska; znajdujące się w nim kamienice należały do najbogatszych patrycjuszy, kupców oraz osób zajmujących wysokie stanowiska. Ze względu na odbywające się tu parady królewskie w latach 1457–1552, zyskał on określenie Drogi Królewskiej. To właśnie na Długim Targu wynajmowano królewskie mieszkania, a z okazji świąt organizowano spektakularne pokazy fajerwerków.
W XIV i XV wieku Długi Targ stał się miejscem cotygodniowych targów mięsnych. Na odcinku pomiędzy Fontanną Neptuna a ratuszem sprzedawano żywe prosięta, stąd wzięła się nazwa Targ Prosiąt.
Po stłumieniu rewolty luteran w Gdańsku przez króla Zygmunta I Starego, 13 czerwca 1526 roku, dokonano egzekucji 14 przywódców buntu, wśród których był Jerzy Wendland.
W Długim Targu miały również miejsce egzekucje czarownic, heretyków oraz przestępców, ale tylko tych, którzy byli szlachcicami lub prawowitymi mieszkańcami. Pozostałych skazywano na śmierć na Górze Szubienicznej lub w Katowni.
W XIX wieku dokonano modernizacji Długiego Targu, w wyniku której przedproża kamienic zostały zamienione na witryny sklepowe. Ostatnie z nich zniknęło w 1872 roku. W 1882 roku Długi Targ, jak i ulica Długa, zostały pokryte kostką brukową importowaną ze Skandynawii, zastępując wcześniejszą nawierzchnię z kamieni polnych. Później, w wyniku rozwoju komunikacji miejskiej, pojawiła się linia tramwajowa, a przed 1945 rokiem plac nosił niemieckojęzyczną nazwę Langer Markt.
Niestety, z powodu działań wojennych, praktycznie cała zabudowa Długiego Targu uległa zniszczeniu. W czasie odbudowy wyrzucono torowiska tramwajowe, a kostkę zastąpiono szlifowanym granitem. Wiosną 2019 roku zaprezentowano projekt przebudowy Drogi Królewskiej, która przewidywała zastosowanie granitowej kostki w czerwonych odcieniach oraz jasnoszarych płyt granitowych po bokach. Jesienią tego samego roku planowano przeprowadzenie bieżących napraw, mających na celu przywrócenie historycznego wyglądu nawierzchni z lat 1971-1973. Prace budowlane na dwóch centralnych pasach rozpoczęto we wrześniu 2021 roku, a ich zakończenie planowano na połowę 2022 roku oraz przewidywano koszt rzędu ponad 3 mln zł.
Zabytki
Długi Targ to miejsce o wyjątkowym układzie przestrzennym, które wyróżnia się od klasycznego planu, charakterystycznego dla średniowiecznych miast. Został on zaprojektowany wzdłuż osi zachód-wschód, prowadząc w kierunku Motławy, co jest typowe dla wielu ulic w Gdańsku. Obszar ten otoczony jest kamienicami, które w średniowieczu były budowane w stylu dwutraktowym, a później także w trzytraktowym. Z czasem, w XVI i XVIII wieku, większość pierzei została przekształcona, a oryginalne, ozdobne elewacje zastąpiono nowymi, które nadały Długiemu Targowi jego obecny charakter.
Na zachodniej stronie Długiego Targu znajduje się ratusz Głównego Miasta, natomiast na wschodnim końcu – Zielona Brama.
Ratusz Głównego Miasta
Osobny artykuł na temat Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku opisuje jego bogatą historię. Budowla wznoszona od XIV wieku łączy styl gotycki z manierystycznym. Oryginalny, prostokątny budynek został rozbudowany w XV wieku, zyskując trzy dodatkowe skrzydła zamykające dziedziniec. Charakterystycznym elementem jest wieża urozmaicona pięknie zdobionym hełmem wykonanym przez Dirka Danielsa i zwieńczona figurą króla Zygmunta Augusta. Mimo zniszczeń, jakie miały miejsce w 1945 roku, wiele cennych dzieł sztuki pozostało w ratuszu, w tym rzeźby, malowidła oraz różnorodne elementy rzemiosła artystycznego.
Fontanna Neptuna
Warto również zwrócić uwagę na Fontannę Neptuna w Gdańsku, której historia sięga lat 1606–1613, kiedy to została stworzona przez Abrahama van den Blocke. W wyniku gruntownej przebudowy przeprowadzonej przez Karola Stendera w latach 1757-1761 powstała obecna wersja fontanny, która dziś otoczona jest barokową kratą i stanowi doskonały przykład architektury tego okresu.
Dwór Artusa
Interesującym obiektem jest także Dwór Artusa w Gdańsku, znany już od I połowy XIV wieku. Znajduje się on na miejscu wcześniejszych budowli, a jego obecny, późnogotycki kształt z manierystyczną fasadą południową, jest trzecim w kolejności. Sercem Dworu Artusa są wnętrza z ozdobnymi sklepieniami, które zachowały wiele elementów pierwotnego wystroju, w tym wyjątkowe rzeźby i obrazy.
Brama Zielona
Osobny artykuł na temat Bramy Zielonej szczegółowo przedstawia tę wyjątkową budowlę, wzniesioną w latach 1564-1565 w stylu manieryzmu niderlandzkiego. Jest to dzieło Hansa Kramera, które pełniło funkcję rezydencjonalną. Warto zwrócić uwagę na eleganckie elewacje i architektoniczne detale, które sprawiają, że Brama Zielona jest jednym z ważniejszych obiektów w Gdańsku.
Kamienice przy Długim Targu
Manierystyczne i barokowe kamienice, które stoją przy Długim Targu, zostały pięknie odbudowane po wojennych zniszczeniach, a wiele z nich zachowało oryginalną architekturę oraz dekoracje rzeźbiarskie. Szczególnie wyróżnia się Złota Kamienica, wzniesiona w 1609 roku w stylu manieryzmu, która wciąż przyciąga uwagę swoją efektowną fasadą. Na uwagę zasługuje również kamienica nr 20 z 1680 roku, z barokową elewacją przypisaną Andreasowi Schlüterowi.
W historii tych kamienic znajdziemy także ślady polskich monarchów, którzy goszczą w Długim Targu, w tym Zygmunta III Wazę, Władysława IV Wazę, Jana Kazimierza oraz Stanisława Leszczyńskiego. Ostatnio w 2018 roku kamienice te, dotychczas wykorzystywane jako lokale handlowe i biura, zostały sprzedane na cele hotelowe. Interesującym punktem jest również Hotel Radisson Blu, którego fasada zwraca uwagę na Długim Targu.
Przypisy
- Gdańszczanie i turyści już swobodnie przechadzają się Długim Targiem. Ukończono układanie nowej nawierzchni [online], trojmiasto.wyborcza.pl, 26.06.2022 r. [dostęp 23.07.2022 r.]
- Maciej M. Pietrzak, Centrum Gdańska wielkim placem budowy. Trwają remonty na Długim Targu i Rybackim Pobrzeżu, wkrótce kolejne [online], trojmiasto.wyborcza.pl, 07.03.2022 r. [dostęp 23.07.2022 r.]
- W środę rusza remont Długiego Targu [online], trojmiasto.pl, 14.09.2021 r. [dostęp 29.09.2021 r.]
- Pozytywna ocena nowej kostki. Będzie remont Długiego Targu [online], trojmiasto.pl, 07.05.2021 r. [dostęp 29.09.2021 r.]
- Nowa nawierzchnia Długiego Targu: jest zgoda konserwatora zabytków [online], trojmiasto.pl, 26.02.2020 r. [dostęp 29.09.2021 r.]
- Nie będzie remontu Długiego Targu. Niespodziewanie nie zgodził się na to konserwator zabytków [online], trojmiasto.wyborcza.pl, 12.08.2019 r. [dostęp 29.09.2021 r.]
- Kostka zamiast płyt. Nowy pomysł na prestiżową, ale popękaną ulicę Długą w Gdańsku.
- Po wakacjach remont Długiego Targu. Kamienną kostkę zastąpią granitowe płyty.
- Architekci pokazali koncepcję przebudowy Drogi Królewskiej.
- Kamienice na Długim Targu nareszcie sprzedane. Powstanie w nich luksusowy hotel.
- Półtora roku temu sprzedali kamienice w centrum Gdańska. Ale pieniędzy nie dostali.
- Dziesięć kamienic w ścisłym centrum Gdańska zostało sprzedanych. Inwestor miał dwa lata na zapłatę.
- Janusz Małłek, Rozwój reformacji na Pomorzu, w: Gdański Rocznik Ewangelicki, vol. I, 2007 r., s. 69.
- Dr. Florjan Cenôva, Skôrb Kaszébskosłovjnskjè mòvè, s. 83, Svjecè, 1866 r.
Pozostałe obiekty w kategorii "Ulice i place":
Długie Ogrody | Jaśkowa Dolina | Targ Rakowy | Targ Drzewny | Targ Rybny w Gdańsku | Targ Sienny | Trakt św. Wojciecha | Ulica 3 Maja w Gdańsku | Ulica Chlebnicka w Gdańsku | Ulica Chmielna w Gdańsku | Aleja Rzeczypospolitej w Gdańsku | Podwale Przedmiejskie | Nowe Ogrody | Aleja Pawła Adamowicza w Gdańsku | Ulica Angielska Grobla w Gdańsku | Rybackie Pobrzeże | Plac Solidarności w Gdańsku | Ulice Grobla I-IV w Gdańsku | Targ Maślany | Ulica Stągiewna w GdańskuOceń: Długi Targ