Długie Ogrody


Długie Ogrody, znane w języku niemieckim jako Langgarten, są fascynującą częścią Gdańska, położoną w dzielnicy Śródmieście. To właśnie tutaj, wzdłuż ulicy noszącej tę samą nazwę, można zaznać niepowtarzalnej atmosfery tego regionu.

Obszar ten rozciąga się wzdłuż Nowej Motławy, która dodaje uroku okolicy, łącząc historię z pięknem natury.

Położenie

“Długie Ogrody” znajdują się w malowniczej części Śródmieścia, gdzie wschodnia strona graniczy z rzeką Nową Motławą. To właśnie tutaj można dostrzec sąsiedztwo z urokliwymi wyspami: Ołowianką oraz Wyspą Spichrzów, które dodają wyjątkowego charakteru temu obszarowi. Z północy krajobraz Długich Ogrodów otacza Sienna Grobla, natomiast od wschodu graniczą one z dzielnicą Rudno. Na południu można zauważyć niezwykle rozwinięte Dolne Miasto. Warto podkreślić, że Długie Ogrody leżą w obrębie historycznego okręgu Gdańska.

Historia

Długie Ogrody zostały włączone w granice administracyjne miasta w okresie przełomu XIV i XV wieku. Ich nazwa wywodzi się z charakterystycznego kształtu parceli, która jest wąska na kilka metrów i długa, często przekraczająca 100 metrów.

W latach 1945-1989, ulica była częścią ulicy Elbląskiej. Po upadku komunizmu przywrócono historyczną nazwę, jako element zmian nazw ulic.

Wzdłuż ulicy znajduje się kilka cennych obiektów zabytkowych. Wśród nich wyróżnia się Bramę Żuławską, która jest nieodłącznym elementem lokalnej architektury, oraz kościół św. Barbary, znany ze swojego bogatego dziedzictwa kulturowego.

Zabudowa

Zabudowa Długich Ogrodów doznała poważnych zniszczeń w trakcie walk o Gdańsk, które miały miejsce w marcu 1945 roku. Obecnie do dzisiejszego dnia przetrwały jedynie niektóre budynki północnej pierzei ulicy, szczególnie te usytuowane pomiędzy Bramą Żuławską a kościołem św. Barbary.

W latach 60. XX wieku przeprowadzono modernizację ulicy, poszerzając ją do dwujezdniowego układu z miejscami parkingowymi umiejscowionymi pośrodku. W ramach tych zmian konieczne było wyburzenie, między innymi, południowej nawy kościoła św. Barbary. Po północnej stronie ulicy wybudowano czteropiętrowe bloki mieszkalne, które zastąpiły wcześniejszą zabudowę.

Na południowej stronie, w okolicy tyłów dawnych ogrodów, powstały natomiast punktowce z wielkiej płyty. Dalsza część pierzei południowej została zabudowana w latach 90. XX wieku historyzującymi kamienicami, co miało na celu przywrócenie charakteru tej okolicy.

Przełomowym momentem było otwarcie Podwala Przedmiejskiego oraz wprowadzenie linii tramwajowej, co zapoczątkowało wycofanie tramwajów z dotychczasowego szlaku prowadzącego od ulicy Łąkowej do kierunku Stogów i Przeróbki. W rezultacie torowisko zostało ostatecznie rozebrane, co zmieniło dynamikę transportu w tej okolicy.

Historia

Długie Ogrody, miejsce o bogatej historii, zostały włączone w granice administracyjne miasta na przełomie XIV i XV wieku. Nazwa tej ulicy pochodzi od jej unikalnego kształtu – wąskiego, sięgającego kilku metrów i wydłużonego, często przekraczającego 100 metrów.

W okresie od 1945 do 1989 roku, ten obszar był częścią ulicy Elbląskiej, która miała znaczący wpływ na lokalną tożsamość. Zmiana nazywana „Długimi Ogrodami” miała miejsce w wyniku reform związanych z transformacją ustrojową, które przyniosły konieczność odnawiania historycznych nazw ulic.

Wzdłuż tej ulicy można dostrzec wiele interesujących zabytków. Należy do nich Brama Żuławska, która zachwyca swoją architekturą oraz historia sięga daleko w przeszłość. Dodatkowo, nieopodal znajduje się również kościół św. Barbary, który stanowi ważny punkt w zabytkowym krajobrazie tej okolicy.

Przypisy

  1. AnnaA. Miler AnnaA., Nanette Falk-Auerbach [online], www.zblizeniafestiwal.org [dostęp 19.09.2021 r.]
  2. Przystań jachtowa Marina Gdańsk. gdansk.pl. [dostęp 11.03.2020 r.]
  3. Miejsca dla aut, przestrzeń dla ludzi. Nowe parkingi kubaturowe w Gdańsku.
  4. Parkingi kubaturowe w Gdańsku z problemami. Czy i kiedy powstaną?
  5. Hotel Gdańsk w Gdańsku. hotelgdansk.com.pl.
  6. 500 wołów tygodniowo, czyli historia rzeźni w Gdańsku. trojmiasto.pl, 04.02.2012 r.
  7. Ostatni ślad po Czarnych Huzarach. trojmiasto.pl, 03.08.2009 r. [dostęp 03.08.2009 r.]
  8. a b Aleksander Masłowski: Gdańskie ulice: Długie Ogrody. MM Trójmiasto, 20.02.2009 r.
  9. a b c Rejestr zabytków nieruchomych. [dostęp 09.08.2013 r.]

Oceń: Długie Ogrody

Średnia ocena:4.56 Liczba ocen:22