Targ Rybny w Gdańsku


Targ Rybny, znany również pod nazwą Fischmarkt w języku niemieckim oraz Ribny Tôrg w kaszubskim, to intrygujące miejsce na mapie Gdańska.

Ten charakterystyczny plac targowy usytuowany jest w północno-zachodnim narożniku Głównego Miasta, w bezpośrednim sąsiedztwie malowniczej rzeki Motławy.

Jego lokalizacja w pobliżu historycznego zamku krzyżackiego dodaje dużo uroku i znaczenia temu miejscu, czyniąc je ważnym punktem na turystycznej mapie regionu.

Historia

Targ Rybny w Gdańsku ma bogatą i złożoną historię, która sięga aż do 1343 roku, kiedy to został utworzony na mocy przywileju wielkiego mistrza Ludolfa Königa. Wówczas Krzyżacy zapewnili sobie pierwszeństwo w zakupie ryb, co podkreśla znaczenie tego miejsca jako centrum handlu rybami w regionie.

Na początku Targ Rybny był przystany otwartą od strony Motławy, jednak w 1448 roku został oddzielony od rzeki murem. W tym murze znajdowała się jedna furta, która później otrzymała nazwę Brama Tobiasza, chociaż obecnie już nie istnieje. W 1482 roku pojawiła się nowa brama, znana dziś jako Straganiarska, co przyczyniło się do dalszej transformacji Targu Rybnego.

Z biegiem lat mur między Bramą Tobiasza a Basztą Łabędź został obudowany domami, co podzieliło Targ na dwie części. Część nad wodą, zwana Rybackim Pobrzeżem, stała się miejscem intensywnego handlu rybami, natomiast druga część, oddzielona od wody, została żartobliwie określona jako „kartoflany Targ Rybnym” (Kartoffel-Fischmarkt albo Bulwen-Fischmarkt).

Po wojennych zniszczeniach w 1945 roku, Targ Rybny przeszedł już częściową odbudowę, jednak do tej pory nie udało się przywrócić mu jego historycznej funkcji. Dziś stanowi popularne miejsce, szczególnie w okresie letnim, kiedy odbywa się Jarmark św. Dominika, przyciągając rzesze turystów oraz kolekcjonerów.

W 2010 roku zakończyły się inwestycje na dwóch działkach położonych w obrębie placu, gdzie powstał hotel Hilton oraz zespół apartamentowy Symfonia Residence, zaprojektowane przez Stefana Kuryłowicza. Warto dodać, że przed wybudowaniem hotelu Hilton w 1915 roku, istniała tutaj gospoda Stadt London, co podkreśla, jak dynamiczna jest historia tego miejsca.

Przypisy

  1. Dr. Florjan Cenôva, Skôrb Kaszébskosłovjnskjè mòvè, str.83, Svjecè, 1866 r.

Oceń: Targ Rybny w Gdańsku

Średnia ocena:4.48 Liczba ocen:21