Kościół św. Katarzyny to niezwykle uznawany za najstarszy kościół parafialny w sercu Starego Miasta Gdańska. Jego budowa miała miejsce między 1227 a 1239 rokiem, a fundatorami świątyni byli książęta Pomorza Gdańskiego. Warto zaznaczyć, że kościół przeszedł szereg rozbudów, szczególnie po 1379 roku. W okresie od 1555 do 1945 roku obiekt znajdował się w rękach protestantów.
Patronką tego zabytkowego miejsca jest św. Katarzyna Aleksandryjska z Egiptu, która dodaje mu szczególnego znaczenia religijnego. Wysoka na 76 metrów wieża kościoła, zwieńczona barokowym hełmem wykonanym przez Jacoba van den Blocka z 1634 roku, jest jednym z charakterystycznych elementów architektonicznych tego miejsca, które przyciąga uwagę zarówno mieszkańców, jak i turystów.
Wnętrze kościoła kryje wiele cennych dzieł sztuki, w tym obrazy autorstwa Antona Möllera oraz Izaaka van den Blocka. Ponadto, w świątyni znajdują się barokowe epitafia oraz niezwykle wartościowa płyta nagrobna astronoma Jana Heweliusza z 1659 roku, która stanowi ważny element nie tylko historyczny, ale również kulturowy.
Nie można zapomnieć o szczególnym zabytku, który znajduje się w tym kościele. Mowa o obrazie Matki Boskiej Bołszowieckiej, który w wyniku zmian po II wojnie światowej, został przeniesiony z Sanktuarium w Bołszowcach, położonym niegdyś w dawnym województwie stanisławowskim. Ta historia ukazuje bogaty kontekst kulturowy i historyczny kościoła, który od wieków pełnił ważną rolę w życiu mieszkańców Gdańska.
Historia
Historia kościoła św. Katarzyny w Gdańsku sięga 1298 roku, kiedy to Władysław Łokietek prowadził w nim sądy. Niestety, obiekt niejednokrotnie cierpiał z powodu zniszczeń. 3 lipca 1905 roku wieża kościoła spłonęła po uderzeniu pioruna.
W wyniku zniszczeń wojennych w 1945 roku, pożar zniszczył dachy, hełm wieży oraz część sklepienia. Dodatkowo, w 1953 roku, sztorm spowodował zawalenie się szczytu wschodniego nawy południowej prezbiterium. Odbudowa obiektu rozpoczęła się i trwała przez wiele lat. Do 1958 roku udało się odtworzyć część korpusu, a także szczyty nad prezbiterium oraz w kaplicach południowych. W 1967 roku ukończono budowę nawy kościoła, a sklepienia naw bocznych zostały zrekonstruowane w latach 1971-1973. W latach 1974-1979 przeprowadzono rekonstrukcję hełmu wieżowego, a ostatnie prace nad sklepieniami zakończono w latach 1980-1982.
W wieży kościelnej znajduje się Muzeum Zegarów Wieżowych, które jest oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.
W 2006 roku kościół ponownie stał się ofiarą pożaru, który doprowadził do zawalenia się dachu. Na szczęście strop kościoła nie spłonął, co ocaliło wnętrze świątyni. Ponadto, wieżę uratowano przed zawaleniem, a większość wartościowych zabytków została szybko wyniesiona przez strażaków i policjantów do ratusza oraz Muzeum Narodowego. Udało się również uratować carillon, który mimo uszkodzeń przetrwał te dramatyczne wydarzenia. Po pożarze dach został odbudowany, a zniszczone elementy hełmu wymienione.
Przeorem kościoła do 2006 roku był o. Łukasz Semik. Następnie, do 2012 roku, funkcję tę pełnił o. Tadeusz Popiela. Później tę odpowiedzialność objął o. Bogdan Meger, a od 4 stycznia 2020 roku tę rolę pełni o. Jarosław Pyzia. W 2011 roku na wieży zainstalowano jedyny na świecie zegar pulsarowy.
Carillony
Historia carillonów w Gdańsku sięga roku 1575, kiedy to zainstalowano pierwszy z nich. W ciągu tego okresu instrument ten przeszedł kilka znaczących zmian. Po jego demontażu w 1634 roku, w trakcie wymiany zegara i dachu wieży, zbudowano kolejny carillon.
Drugi instrument został stworzony przez rzemieślnika Nicolausa Dercka z Horn w Holandii, natomiast klawiaturę do gry zaprojektował organmistrz Andreas Hildebrand. W 1738 roku zainstalowano nowy carillon składający się z 35 dzwonów, obejmujących skalę od c1 do c4. Z kolei w 1741 roku, gdański zegarmistrz Daniel Böttcher wzbogacił instrument o mechanizm automatycznego odtwarzania, który jednak nie przetrwał pożaru w 1905 roku.
Trzeci carillon, z 37 dzwonami w tej samej skali, funkcjonował w latach 1910–1942. Wyprodukowany w ludwisarni Schillingów w Apoldzie, został ostatecznie zniszczony, bowiem Niemcy wywieźli go z zamiarem przetopienia. Szczęśliwie, 28 gdańskich dzwonów przetrwało wojnę i znalazło nowe miejsce w Kościele Mariackim w Lubece.
Obecny carillon został wykonany przez Królewską Ludwisarnię Royal Eijsbouts z Asten w Holandii i składa się z imponujących 50 dzwonów, które ważą łącznych 17 115 kg. W 1989 roku na wieży zawisło 37 dzwonów, na ogólną wagę 13,9 tony, a rok później instrument został powiększony o dodatkowe 12 dzwonów (czwartą oktawę od cis4 do c5), co zwiększyło łączną wagę do 14 270 kg. Wprowadzono również klawiaturę do ręcznej gry, co uczyniło ten carillon największym instrumentem koncertowym w Europie Środkowej.
Oprócz dzwonów, do zestawu carillonu dołączono ręcznie napędzane dzwony o tonach c’, es’, f’, as’, b’, które ważą odpowiednio: 450 kg, 600 kg, 1000 kg, 1500 kg oraz 2500 kg. W czerwcu 2013 roku zainstalowano pięćdziesiąty dzwon, nazwany Katarzyna, o tonie b0, ważący 2845 kilogramów, co czyni go ostatnim oraz największym dzwonem w całym zestawie carillonu.
Przypisy
- Rejestr zabytków nieruchomych – województwo pomorskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 06.05.2010 r.]
- Carillon, Kościół Św. Katarzyny, Karmelici Gdańsk [dostęp 22.10.2015 r.]
- Dorota Karaś: Gdańsk będzie miał swojego "Zygmunta".. gazeta.pl, 11.06.2013 r. [dostęp 12.06.2013 r.]
- Piotr Celej Miejsca, których już nie ma. Stare Miasto na przedwojennych fotografiach [dostęp 31.05.2014 r.]
- Michał Stąporek: Pożar kościoła św. Katarzyny. Trojmiasto.pl Sp. z o.o., 22.05.2006 r. [dostęp 22.12.2009 r.]
- Jakub Gilewicz Trudna historia kościoła św. Katarzyny
- Andrzej Januszajtis Dzwony są po to, żeby ich słuchać podaje masę 3,4 t
Pozostałe obiekty w kategorii "Kościoły":
Kościół św. Piotra i Pawła w Gdańsku | Kościół św. Rafała Kalinowskiego i Matki Bożej Pięknej Miłości w Gdańsku-Złotej Karczmie | Kościół Świętego Jana Chrzciciela w Gdańsku | Kościół Zmartwychwstania Pańskiego w Gdańsku | Parafia Matki Boskiej Bolesnej w Gdańsku | Parafia Matki Boskiej Częstochowskiej w Gdańsku | Parafia Matki Bożej Saletyńskiej w Gdańsku | Parafia św. Jadwigi Królowej w Gdańsku | Parafia św. Teresy Benedykty od Krzyża w Gdańsku | Parafia św. Walentego w Gdańsku | Kościół św. Jadwigi Śląskiej w Gdańsku | Kościół św. Franciszka z Asyżu w Gdańsku | Kościół Matki Bożej Bolesnej w Gdańsku | Kościół bł. Doroty z Mątew w Gdańsku | Bazylika św. Brygidy w Gdańsku | Parafia św. Anny i Joachima w Gdańsku | Kościół Matki Bożej Królowej Korony Polskiej w Gdańsku | Kościół Garnizonowy Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Gdańsku | Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gdańsku | Kościół Świętej Trójcy w GdańskuOceń: Kościół św. Katarzyny w Gdańsku