Ruth Rosenbaum


Ruth Rosenbaum to postać, która zapisała się w historii jako wybitna nauczycielka oraz dyrektorka, która miała wpływ na kształcenie młodzieży żydowskiej w Wolnym Mieście Gdańsk.

Urodziła się 1 lutego 1907 roku w Gdańsku, a jej losy były związane z trudnymi czasami, które nastały w Europie. Zmarła prawdopodobnie w 1990 roku w Izraelu, gdzie być może znalazła schronienie i nowe możliwości po wojnie.

Ruth była jedyną kobietą będącą dyrektorką żydowskiego gimnazjum Rosenbaumów, co czyni ją wyjątkową postacią w kontekście edukacji i historii społeczności żydowskiej w tym regionie. Jej zaangażowanie w pracę dydaktyczną oraz troska o rozwój młodzieży pozostawiły trwały ślad w pamięci uczniów i ich rodzin.

Życiorys

Ruth Rosenbaum pochodziła z wysoko postawionej rodziny o głębokich tradycjach naukowych. W prawdopodobnie Niemczech zdobyła solidne wykształcenie, które umożliwiło jej późniejsze działania pedagogiczne. W 1934 roku, po powrocie do Gdańska, Rosenbaum natrafiła na trudności w uzyskaniu pracy jako nauczycielka z powodu swojego żydowskiego pochodzenia. Mimo tych przeszkód, odbyła praktykę w gdańskiej Żydowskiej Szkole Ludowej, co zaowocowało jej decyzją o założeniu własnego gimnazjum, znanego jako Gimnazjum Rosenbaumów, które funkcjonowało od 1934 do 1939 roku. W czasie jej pracy w gimnazjum współpracowała z takimi osobami jak Romana Haberfeld.

W listopadzie 1934 roku wzięła udział w konferencji pedagogicznej we Frankfurcie, która była poświęcona kierunkom rozwoju edukacji żydowskiej. Kiedy w kwietniu 1939 roku jej szkoła zostało zamknięte, Rosenbaum zdecydowała się na emigrację do Izraela, prawdopodobnie mijając po drodze Francję. Jej rodzice od listopada 1938 roku zamieszkiwali już w tamtych rejonach.

Niestety, dalsze losy Ruth Rosenbaum w okresie wojny i po wojnie pozostają nieznane. Według Güntera Grassa, mieszkała ona w Hajfie razem z matką, a w ich mieszkaniu znajdowało się wiele pamiątek związanych z Gdańskiem. W 2007 roku Mieczysław Abramowicz wspomniał, że „zmarła kilka lat temu w Izraelu”. Niemniej jednak, Anna Sadowska twierdzi, że jej śmierć miała miejsce w latach dziewięćdziesiątych XX wieku.

Upamiętnienie

Wspominając Ruth Rosenbaum, warto przyjrzeć się, jak jej postać została uhonorowana.

Jej sylwetka znalazła swoje miejsce w scenariuszu gry miejskiej zatytułowanej Żydzi gdańscy – na szlaku wspomnień, która odbyła się w Gdańsku w 2012 roku.

Przypisy

  1. a b c d e f AnnaA. Sadowska AnnaA., Ruth Rosenbaum [online], Metropolitanka [dostęp 19.09.2021 r.]
  2. GrażynaG. Niemyjska GrażynaG., Romana Haberfeld [online], Metropolitanka [dostęp 20.09.2021 r.]
  3. a b BarbaraB. Borowiak BarbaraB., DominikaD. Ikonnikov DominikaD., AnnaA. Sadowska AnnaA., Gdańskie emancypantki, [w:] EwaE. Furgał (red.), Szlaki kobiet. Przewodniczka po Polsce emancypantek, issuu.com, Kraków 07.01.2022 r.
  4. MieczysławM. Abramowicz MieczysławM., Żydowscy mieszkańcy Wrzeszcza. Osiemdziesiąt lat synagogi przy Partyzantów, „30 Dni” (4 (72)), 2007 r., s. 55.
  5. Żydzi gdańscy – na szlaku wspomnień [online], 2012 r.

Oceń: Ruth Rosenbaum

Średnia ocena:4.92 Liczba ocen:22