Agnieszka Dauksza


Agnieszka Dauksza, urodzona w 1988 roku w Gdańsku, jest uznaną polską literaturoznawczynią, która specjalizuje się w dziedzinie antropologii kulturowej.

Obecnie pełni rolę nauczycielki akademickiej na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie angażuje się w rozwijanie wiedzy literaturoznawczej oraz promuje badania dotyczące kultury.

Oprócz kariery akademickiej, Dauksza jest także pisarką, co podkreśla jej różnorodne zainteresowania oraz twórcze podejście do literatury. Jej prace przyczyniają się do zrozumienia współczesnych zjawisk kulturowych oraz literackich w Polsce.

Życiorys

Agnieszka Dauksza jest absolwentką studiów polonistycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie jej praca magisterska koncentrowała się na kulturowych aspektach emancypacji kobiet oraz relacjach między płciami w kontekście publicznym, szczególnie w literaturze przełomu XIX i XX wieku. W 2017 roku, na podstawie pracy pt. Afekt w literaturze i teorii modernizmu, uzyskała stopień naukowy doktora nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa, specjalizując się w antropologii kulturowej.

Aktualnie pracuje jako adiunkt w Katedrze Antropologii Literatury i Badań Kulturowych na Wydziale Polonistyki UJ. Jej zainteresowania badawcze obejmują kulturę nowoczesności, w szczególności europejski modernizm. Dauksza prowadzi zajęcia z kulturowej teorii literatury, wiedzy o sztuce oraz z badań afektywnych, a także z literatury międzywojennej.

W latach 2010, 2011 oraz 2015 była stypendystką Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a w 2016 roku uzyskała stypendium z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2015 roku została także laureatką konkursu stypendialnego START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, przeznaczonego dla uznanych młodych naukowców.

W 2016 roku opublikowała książkę Klub Auschwitz i inne kluby. Rwane opowieści przeżywców, która zdobyła dla niej nagrodę Newsweeka im. Teresy Torańskiej za najlepszą książkę roku. Publikacja ta stanowi szczegółową analizę serii wywiadów z byłymi więźniami obozów koncentracyjnych, skupiając się na pamięci, polskim doświadczeniu wojennym oraz relacjach polsko-żydowskich.

W 2018 roku Dauksza była finalistką Nagród Naukowych „Polityki” w kategorii nauk humanistycznych. Dwa lata później, w 2019 roku, wydała biografię malarki i rzeźbiarki Marii Jaremy, zatytułowaną Jaremianka. Biografia, która w październiku tego samego roku otrzymała tytuł Krakowskiej Książki Miesiąca. W 2020 roku biografia ta zdobyła nominację do Nagrody Literackiej „Nike” (gdzie znalazła się w finale) oraz przyniosła autorce Nagrodę Literacką dla Autorki „Gryfia”.

Dauksza jest również członkinią redakcji czasopism naukowych, koncentrujących się na literaturoznawstwie, takich jak „Zagadnienia Rodzajów Literackich” oraz „Teksty Drugie”.

Publikacje

Agnieszka Dauksza jest autorką bogatej bibliografii, w której znajduje się ponad 60 artykułów naukowych. Jej teksty można znaleźć w tak renomowanych publikacjach jak „Teksty Drugie”, „Didaskalia”, „Pamiętnik Literacki”, miesięcznik „Znak”, a także w „Wielogłosie”.

Książki

  • Kobiety na drodze. Doświadczenie przestrzeni publicznej w literaturze przełomu XIX i XX wieku, Wydawnictwo „Universitas”, Kraków 2013. ISBN 97883-242-2325-1,
  • Klub Auschwitz i inne kluby. Rwane opowieści przeżywców, słowo/obraz terytoria, Gdańsk 2016. ISBN 978-83-745-3414-7,
  • Afektywny modernizm. Nowoczesna literatura polska w interpretacji relacyjnej, IBL PAN, Warszawa 2017. ISBN 978-83-658-3220-7,
  • Jaremianka. Biografia, Wydawnictwo Znak, Kraków 2019. ISBN 978-83-240-5817-4.

Współredakcja

  • Kultura afektu. Humanistyka po zwrocie afektywnym, red. R. Nycz, A. Łebkowska i A. Dauksza, IBL PAN, Warszawa 2015. ISBN 978-83-64703-31-7,
  • Nowa humanistyka. Zajmowanie pozycji, negocjowanie autonomii, red. P. Czapliński, R. Nycz, D. Antonik, J. Bednarek, A. Dauksza, J. Misun, IBL PAN, Warszawa 2017. ISBN 978-83-65832-58-0,
  • Świadek: jak się staje, czym jest?, red. A. Dauksza, K. Koprowska, IBL PAN, Warszawa 2019. ISBN 978-83-66448-05-6.

Nagrody i nominacje

Agnieszka Dauksza to uznana autorka, która zdobyła wiele prestiżowych nagród i nominacji w swojej karierze. Oto niektóre z najważniejszych wyróżnień:

  • 2017: Otrzymała Nagrodę Newsweeka im. Teresy Torańskiej za najlepszą książkę, której tematyka obejmowała „Klub Auschwitz i inne kluby. Rwane opowieści przeżywców”,
  • 2018: Została finalistką Nagrody Naukowych „Polityki” w kategorii nauk humanistycznych,
  • październik 2019: Jej dzieło „Jaremianka. Biografia” zostało uznane Krakowską Książką Miesiąca,
  • 2020: Znalazła się w finale Nagrody Literackiej „Nike” za rok 2019 za „Jaremianka. Biografia”,
  • 2020: Zdobyła Nagrodę Krakowa Miasta Literatury UNESCO, gdzie była laureatką,
  • 2020: Otrzymała Górnośląską Nagrodę Literacką „Juliusz” za biografię „Jaremianka”,
  • 2020: Nagroda Gryfia – Ogólnopolska Nagroda Literacka dla Autorki przyznawana przez „Kurier Szczeciński” za „Jaremianka”.

Inne

W bogatej twórczości Agnieszki Daukszy można odnaleźć wiele interesujących projektów, które zachwycają zarówno swoją koncepcją, jak i realizacją. Wśród nich wyróżniają się dwa znaczące przedsięwzięcia. Pierwszym z nich jest film Płaszów. Odkrywka, który powstał w Krakowie w 2013 roku we współpracy z Szymonem Maliborskim.

Kolejnym ważnym projektem jest Krakowskie sny Amona Götha, również stworzony we współpracy z Szymonem Maliborskim. Projekt ten miał swoją premierę podczas ArtBoom Festival w Krakowie w 2013 roku, gdzie zyskał uznanie publiczności oraz krytyków.


Oceń: Agnieszka Dauksza

Średnia ocena:4.51 Liczba ocen:13