Mateusz Nieć, urodzony 21 kwietnia 1957 roku w Gdańsku, to prominentny polski politolog oraz medioznawca. Posiada stopień naukowy doktora habilitowanego w dziedzinie nauk humanistycznych, specjalizując się w takich obszarach jak historia idei, komunikacja społeczna oraz myśl polityczna.
Obecnie pełni funkcję profesora nadzwyczajnego w Akademii Ignatianum w Krakowie, gdzie prowadzi zajęcia na Wydziale Pedagogicznym oraz w Instytucie Politologii. Jego wkład w rozwój nauk społecznych jest nieoceniony, a podejmowane prace badawcze przyczyniają się do zrozumienia złożonych zjawisk politycznych.
Życiorys
W 1982 roku Mateusz Nieć z sukcesem ukończył studia w Instytucie Nauk Politycznych Uniwersytetu Wrocławskiego, prezentując pracę magisterską na temat „Poznański Czerwiec 1956 r.”. Jego kariera edukacyjna w pełni rozwijała się w latach 1983-2009, kiedy to był związany z Politechniką Wrocławską, gdzie pracował kolejno w Instytucie Nauk Ekonomiczno-Społecznych, a następnie w Studium Nauk Humanistycznych.
Mateusz Nieć w 1989 roku obronił pracę doktorską zatytułowaną „Partycypacja społeczności lokalnych w polityce”, uzyskując wyróżnienie na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Po niemal dwudziestu latach, 8 stycznia 2008 roku, obronił pracę habilitacyjną o nazwie „Rozważania o pojęciu polityki w kręgu kultury attyckiej” na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Podczas swojej kariery na Politechnice Wrocławskiej, pełnił funkcję kierownika Zakładu Politologii i Komunikacji Społecznej, dodatkowo był aktywnym członkiem uczelnianej Komisji Bolońskiej oraz elektorem do wyboru władz uczelni. Jego praca była doceniana, a on sam wielokrotnie otrzymywał nagrody od władz Instytutu oraz Rektora Politechniki Wrocławskiej.
Od 2009 roku, Nieć kontynuuje swoją karierę w Akademii Ignatianum w Krakowie, gdzie pełni funkcję profesora nadzwyczajnego i jest kierownikiem Katedry Systemów Politycznych. W 2012 roku, otrzymał nagrodę II stopnia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za swoją pracę „Komunikowanie polityczne w społeczeństwie przedmasowym”. Jeżeli chodzi o jego osiągnięcia publikacyjne, współpracował z wieloma pismami, takimi jak studenckie „Konfrontacje”, profesjonalne „Słowo Polskie” oraz branżowe „Radio-Lider” i „Aida-media”.
Na początku lat 90. XX wieku, jego doświadczenie reklamowe obejmowało współpracę z Polskim Radiem we Wrocławiu oraz Radiem Eska Wrocław. Skutkującą tą współpracą była seria artykułów dotyczących marketingu w miesięcznikach branżowych „Radio-Lider” i „Aida-media”. Aktualnie Nieć prowadzi zajęcia z zakresu promocji, reklamy oraz komunikowania medialnego w prywatnych szkołach biznesu, jak choćby w „Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości” we Wrocławiu.
Politolog
Mateusz Nieć jest uznawanym specjalistą w dziedzinie historii myśli politycznej oraz komunikacji politycznej i ekonomicznej. Jego badania są mocno osadzone w myśli Maxa Webera oraz koncepcjach szkoły torontońskiej. W szczególności komunikowanie polityczne traktuje jako kluczowy element, który wpływa na interpretację zjawisk politycznych. Podejmując wyjątkową perspektywę, skupia się na analizach zjawisk makro politycznych, które są mu szczególnie bliskie.
W literaturze naukowej wyróżnia się jako autor nielicznych syntez dotyczących historii komunikacji politycznej, znanych w Polsce i na świecie. Jego najważniejsze prace, takie jak „Komunikowanie polityczne w społeczeństwie przedmasowym” oraz „Komunikowanie polityczne w nowoczesnym państwie”, ukazują ścisły związek między rozwojem społeczeństwa a ewolucją idei oraz instytucji związanych z komunikacją polityczną. W swoich badaniach łączy podejście oparte na historii z funkcjonalnym spojrzeniem, co prowadzi do formułowania autorskiej propozycji w obszarze historiozofii.
Nieć korzysta również z zasobów klasycznej nauki o polityce, starając się adaptować ich osiągnięcia do współczesnych realiów. W analizach takich jak „Rozważania o pojęciu polityki w kręgu kultury attyckiej” oraz w licznych artykułach związanych z myślą polityczną z okresu Republiki Rzymskiej, koncentruje się na relacjach między jednostką, postrzeganą przez pryzmat etyki, a instytucjami politycznymi, co nawiązuje do współczesnych koncepcji politologicznych.
W obszarze swoich badań Nieć eksploruje także polską myśl polityczną, szczególnie nacjonalistyczną. Jego prace, takie jak „Niemcy w publicystyce Narodowej Demokracji w okresie międzywojennym 1918–1939” oraz różne artykuły dotyczące tzw. potomstwem obozowym, ukazują obiektywny charakter napięcia między nacjonalizmami w Europie: polskim, niemieckim, rosyjskim i częściowo ukraińskim.
Publikacje
Oto wyjątkowy zbiór publikacji autorstwa Mateusza Niecia, przedstawiający jego dorobek naukowy oraz badawczy w różnych obszarach polityki i komunikacji.
- Niemcy w publicystyce Narodowej Demokracji w okresie międzywojennym 1918–1939, Wrocław, 1998, ISBN 83-7085-378-1,
- Rozważania o pojęciu polityki w kręgu attyckim. Studium z historii polityki i myśli politycznej, Księgarnia Akademicka, Kraków – Wrocław, 2006, ISBN 978-83-7188-938-7,
- Komunikowanie społeczne i media. Perspektywa politologiczna, Warszawa, 2010, ISBN 978-83-264-0504-4,
- Komunikowanie polityczne w społeczeństwach przedmasowych, Warszawa, 2011, ISBN 978-83-264-1490-9,
- Komunikowanie polityczne w nowoczesnym państwie, Wolters Kluwer Polska, Warszawa, 2013, ISBN 978-83-264-4398-5.
Przypisy
- Laureaci nagród Ministra Nauki 2012. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. [dostęp 25.11.2013 r.]
- Pracownicy Akademii Ignatianum [dostęp 27.11.2013 r.]
- a b c d e f g h Mateusz Nieć, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 25.11.2013 r.]
- B. Pasierb, Politologia, ale jaka? w: Polityka i Społeczeństwo, nr 7, 2010.
- Uczelniane Kolegium Elektorów PWR w: Pryzmat. Pismo informacyjne Politechniki Wrocławskiej, nr 152, III. 2002.
- MarekM. Białokur MarekM., Myśl społeczno-polityczna Joachima Bartoszewicza, Toruń: Wydawnictwo Adam Marszałek, 2005.
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Zbigniew Błocki | Leszek Pawłowicz | Max Abraham | Piotr Skurski | Ruth Rosenbaum | Piotr Augustyniak (filozof) | Jerzy Stachurski | Georg Carl Berendt | Robert Ciborowski | Paul Abramowski | Krystyna Gutowska | Agnieszka Dauksza | Stefan Pawlicki | Henryk Hubertus Jabłoński | Hubert Górnowicz | Bogdan Wojciszke | Alf Liczmański | Gotfryd Ernest Groddeck | Maciej Żylicz | Martin RathkeOceń: Mateusz Nieć