Krystyna Gutowska


Krystyna Gutowska, urodzona 6 grudnia 1947 roku w Gdańsku, jest wybitną polską filozofką kultury oraz estetykiem. Jej dorobek intelektualny obejmuje również specjalizację w ramach zarządzania dziedzictwem kulturowym, co czyni ją znaczącą postacią w obszarze badań nad kulturą i sztuką.

Ze względu na swoje osiągnięcia, Gutowska stanowi ważny głos w debatach dotyczących zachowania i promowania wartości kulturowych w Polsce.

Życiorys

Krystyna Gutowska jest absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie specjalizowała się w zakresie polonistyki oraz filozofii. Posiada tytuł doktora, a obecnie jest związana z Wydziałem Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej, gdzie także pełni rolę członka Senatu tej uczelni w XLVI kadencji.

W ramach swojej aktywności zawodowej, Krystyna Gutowska angażuje się w nauczanie filozofii w szkołach, realizując program edukacyjny „Filozofia dla dzieci”. Jest również współzałożycielką Stowarzyszenia Edukacji Filozoficznej „Phronesis”, które promuje podejście do nauczania, oparte na krytycznym myśleniu oraz refleksji.

Jej zaangażowanie nie ogranicza się jedynie do obszaru edukacji; była aktywną działaczką ruchu związkowego NSZZ „Solidarność”. Po wprowadzeniu stanu wojennego i delegalizacji związku, Krystyna Gutowska prowadziła biuro Niezależnej Oświaty, Kultury i Nauki Regionu Mazowsze, czyli tzw. OKN-o. W tym czasie współpracowała ściśle z Wiktorem Kulerskim, który był wiceprzewodniczącym podziemnego Regionalnego Komitetu Wykonawczego Mazowsze.

Warto dodać, że Krystyna Gutowska jest córką Lecha Kobylińskiego, co dodatkowo podkreśla jej głębokie korzenie oraz zaangażowanie w ważne dla Polski sprawy społeczne i edukacyjne.

Wyróżnienia i nagrody

Krystyna Gutowska otrzymała wyróżnienie przyznane przez Polcul Foundation – Niezależną Fundację Popierania Kultury Polskiej im. Jerzego Bonieckiego – za swoją bezinteresowną działalność w czasie stanu wojennego. W 1994 roku zasłużyła na wyróżnienie za swoją aktywność społeczną w Fundacji Edukacja dla Demokracji.

Dodatkowo, została odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej, a także Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za swoje wybitne zasługi w pracy na rzecz wdrażania demokracji w Polsce.

Najważniejsze publikacje naukowe

Krystyna Gutowska jest autorką wielu ważnych publikacji naukowych, które znacząco przyczyniły się do rozwoju wiedzy w zakresie sztuki i zarządzania dziedzictwem kulturowym.

  • „Zrozumieć sztukę” – dzieło to ukazało się w trzech edycjach: Warszawa 1995, 2000, 2006,
  • „Problemy zarządzania dziedzictwem kulturowym” (redaktor naukowy i współautor) – wydane w Warszawie w 2000 roku,
  • „Dziedzictwo kulturowe – konteksty odpowiedzialności” (redaktor naukowy i współautor) – publikacja z 2003 roku, Warszawa,
  • „Zabytki i społeczeństwo” (redaktor naukowy i współautor) – wydana w Warszawie w 1999 roku.

Oceń: Krystyna Gutowska

Średnia ocena:4.87 Liczba ocen:12