Muzeum Archidiecezjalne w Gdańsku


Muzeum Archidiecezjalne w Gdańsku to miejsce o wyjątkowej wartości historycznej i kulturowej, które zostało założone w 1975 roku. Znajduje się w malowniczej dzielnicy Gdańska – Oliwie, w historycznych wnętrzach byłego klasztoru cystersów, który funkcjonował w latach 1186–1831. Od 1957 roku obiekt ten jest wykorzystywany przez Gdańskie Seminarium Duchowne.

Warto zaznaczyć, że w okresie letnim, zwiedzający mają okazję podziwiać najcenniejsze zabytki klasztoru, zarówno z końca XIII wieku, jak i z XIV oraz XV wieku. Ta wyjątkowa przestrzeń, niegdyś objęta całkowitą klauzurą, oferuje szeroki wachlarz historycznych artefaktów, które są świadectwem bogatej przeszłości tego miejsca.

Opis

„Uroczystość inauguracji muzeum miała miejsce z udziałem biskupa Krakowa kardynała Karola Wojtyły oraz biskupa diecezji gdańskiej Lecha Kaczmarka 16 listopada 1975 roku, co zbiegło się z pięćdziesięcioleciem diecezji gdańskiej. Muzeum miało na celu prezentowanie zbiorów sztuki sakralnej, obejmujących malarstwo, rzeźbę oraz rzemiosło artystyczne, które były zgromadzone w dawnym refektarzu oraz Sali Pokoju Oliwskiego. Po zrealizowaniu w latach 1993–1999 procesu konserwacji zabytkowych wnętrz klasztornych, muzeum przekształciło swoją dotychczasową misję i skoncentrowało się na rewaloryzacji tych wnętrz, co oznaczało przywracanie im pierwotnych wartości artystycznych i funkcjonalnych.

Wewnątrz obiektów takich jak kapitularz (obecnie zakrystia archikatedralna, zachowana w dotychczasowym kształcie), refektarz, Sala Pokoju Oliwskiego oraz Kaplica Mariacka, usytuowane w sąsiedztwie krużganków otaczających dostępny wirydarz, powstał wartościowy kompleks architektury sakralnej o znaczących walorach poznawczych. Ta sama koncepcja dotyczy nowej ekspozycji zbiorów sztuki sakralnej, która została aktualnie przeniesiona do wnętrza lawatorium, a także wystawy malarstwa tablicowego, zlokalizowanej w krużgankach. W przyszłości planowana jest adaptacja dawnego karceru cysterskiego na potrzeby wystawiennicze, przy czym uwzględnione zostaną zachowane fragmenty architektury z końca XIII wieku.


Oceń: Muzeum Archidiecezjalne w Gdańsku

Średnia ocena:4.81 Liczba ocen:14