Kościół Chrystusa Króla w Gdańsku


Parafia rzymskokatolicka nosząca imię Chrystusa Króla, znana ze swojej wyjątkowej architektury i znaczenia religijnego, znajduje się w pięknej lokalizacji przy ulicy ks. Rogaczewskiego 55 w Gdańsku. Jest to miejsce, które przyciąga zarówno wiernych, jak i turystów, szukających duchowych przeżyć oraz architektonicznych doznań.

Kościół ten ulokowany jest w gdańskich Siedlcach, co czyni go integralną częścią tej historycznej dzielnicy.

Historia

W roku 1928 zainicjowano budowę kościoła, który miał służyć Polakom-katolikom zamieszkującym Wolne Miasto Gdańsk. Fundusze na ten cel zbierało Polskie Towarzystwo Budowy Kościoła Chrystusa Króla w Gdańsku, na czele którego stał ksiądz Franciszek Rogaczewski.

Ta świątynia, usytuowana na granicy Śródmieścia, zbudowana na byłym Bastionie Piaskowym (niem. Bastion Sandgrube), powstała w latach 1931-1932 na podstawie projektu inżyniera architekta Czesława Świałkowskiego. Z początku planowano, że kościół ten będzie pełnił tylko tymczasową rolę, zanim obok zrealizowana zostanie większa i bardziej reprezentacyjna świątynia, co miało także doprowadzić do przekształcenia dotychczasowego budynku w salę spotkań i imprez. Niestety, wybuch II wojny światowej uniemożliwił realizację tej wizji, a kościół stał się ostatecznie na stałe miejscem kultu.

Architektura świątyni różni się od typowego wyglądu kościołów; jest to budowla w formie przestronnej hali o prostokątnym planie. Warto zauważyć, że nie posiada ona wież ani innych typowych elementów architektonicznych.

Uroczystość poświęcenia kościoła miała miejsce 30 października 1932 roku, w której wzięli udział Komisarz Generalny RP oraz liczne delegacje z polskich organizacji działających w Wolnym Mieście Gdańsku. Ksiądz Franciszek Rogaczewski został mianowany rektorem kościoła już 31 stycznia 1930 roku, a w grudniu 1935 roku dołączył do niego wikariusz ksiądz Alfons Muzalewski.

7 października 1937 roku biskup gdański Edward O’Rourke erygował przy kościele jedną z dwóch polskich parafii personalnych, a ksiądz Rogaczewski objął funkcję proboszcza. Niestety, decyzja ta została wkrótce zawieszona pod presją narodowych socjalistów.

W dniu 1 września 1939 roku, księża Rogaczewski i Muzalewski zostali aresztowani w plebanii. Choć nowa administracja planowała zamknięcie świątyni, ostatecznie została ona przekazana księżom pallotynom, którzy przenieśli się z Wrzeszcza. Po 1945 roku, w wyniku zniszczeń kościoła św. Józefa, kościół Chrystusa Króla zyskał status kościoła parafialnego dla parafii św. Józefa. W latach 1958-1972 proboszczem był ksiądz Kazimierz Kluz, który potem został biskupem sufraganem gdańskim.

Dopiero 26 listopada 1989 roku zmieniono nazwę parafii, nadając jej tytuł parafii Chrystusa Króla w Gdańsku. Aktualnie ulica, przy której mieści się kościół, nosi imię błogosławionego księdza Franciszka Rogaczewskiego.

Warto dodać, że w okolicy kościoła zrealizowano 2 odcinek serialu historycznego Gdańsk 39 w 1989 roku. Niestety, w 2022 roku, bez zgody Urzędu Miasta oraz konserwatora zabytków, zniszczono fragment skarpy zabytkowego bastionu Piaskowego z XVII wieku, planując w tym miejscu budowę przedszkola, parkingu oraz rozbudowę zakrystii.

Przypisy

  1. Zniszczony zabytkowy bastion Piaskowy w Gdańsku. Parafia chce zbudować tu przedszkole i parking.
  2. TVP Gdańsk 39, oc. 2.

Oceń: Kościół Chrystusa Króla w Gdańsku

Średnia ocena:5 Liczba ocen:5