Kolegiata Najświętszego Serca Jezusowego w Gdańsku-Wrzeszczu


Kolegiata Najświętszego Serca Jezusowego to historia, która kryje się za zabytkowym kościołem w Gdańsku. Zlokalizowana w dzielnicy Wrzeszczu, jest ona ważnym punktem na mapie tego regionu.

Obiekt ten fascynuje swoją architekturą i otoczeniem, przyciągając zarówno mieszkańców, jak i turystów. Kolegiata stanowi istotny element kulturowego dziedzictwa Gdańska, nadając mu wyjątkowy klimat i znaczenie historyczne.

Historia

Kościół, który znamy dzisiaj, powstał w latach 1909–1911, prezentując się w stylu neogotyckim. Jest to bazylika z wyraźnymi łukami oporowymi dostrzegalnymi nad dachami bocznych naw. Świątynia ta imponuje swoimi wymiarami: ma 58 metrów długości i 24 metry szerokości, a jej wieża sięga 66 metrów wysokości.

Parafia, do której należy ten obiekt, została erygowana w 1911 roku, stając się pierwszą katolicką parafią we Wrzeszczu. Niestety, w wyniku działań zbrojnych w 1945 roku, budowla została częściowo uszkodzona. Jednak, dzięki wysiłkom pierwszego proboszcza, księdza Józefa Zator-Przytockiego, została odbudowana w 1948 roku, co zbiegło się z jego aresztowaniem przez UB.

Świątynia znajduje się przy ulicy ks. J. Zator-Przytockiego 3. Warto zaznaczyć, że wcześniej ulica ta nosiła nazwę Czarna, co spowodowało, że wielu starszych mieszkańców Gdańska wciąż nazywa ten kościół „Kościołem na Czarnej”. Od 2001 roku kolegiata ta jest siedzibą Gdańskiej Kapituły Kolegiackiej.

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo pomorskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 06.05.2010 r.]

Oceń: Kolegiata Najświętszego Serca Jezusowego w Gdańsku-Wrzeszczu

Średnia ocena:4.54 Liczba ocen:13