Parafia Najświętszego Imienia Maryi w Gdańsku to znana parafia rzymskokatolicka, która znajduje się w dekanacie Gdańsk-Dolne Miasto, będąc częścią archidiecezji gdańskiej.
Historia tej wspólnoty religijnej rozpoczęła się 26 lipca 1986 roku, kiedy to została formalnie erygowana, co oznacza, że zyskała pełne prawo do działania jako samodzielna parafia.
Historia
Kościół, który obecnie jest znany jako miejsce kultu rzymskokatolickiego, został pierwotnie zbudowany dla wspólnoty ewangelickiej w latach 1937-1938. W tym czasie spełniał rolę kaplicy cmentarnej. Kamień węgielny został położony 6 września 1937 roku. Kaplica ta działała w swojej roli aż do roku 1945, kiedy to po zakończeniu II wojny światowej, ze względu na sporych rozmiarów zniszczenia, planowano jej likwidację.
Dnia 16 kwietnia 1947 roku, dziekan ks. Jan Żywicki, wystąpił do Urzędu Likwidacyjnego w Gdańsku, prosząc o przekazanie kaplicy parafii rzymskokatolickiej. Celem tego działania było przywrócenie jej do użytku kultowego przez przeprowadzenie niezbędnych remontów.
Do roku 1968 kaplica funkcjonowała jako filia parafii Matki Bożej Bolesnej, zlokalizowanej na Stogach. W 1968 roku powołano do życia parafię św. Rodziny na Stogach, a Krakowiec stał się wikariatem tej parafii. Na mocy decyzji z dnia 27 czerwca 1968 roku, kaplica została przekazana pod opiekę ks. magistra Jerzego Rumińskiego, który złożył w Kurii prośbę o jej przydzielenie do kuracji na Krakowcu.
W wyniku dekretu z dnia 16 lutego 1976 roku, bp Lech Kaczmarek utworzył wikariat pod nazwą Najświętszego Imienia Maryi. Parafia, jako odrębna jednostka, została powołana do życia 26 lipca 1986 roku. Dekret ten podpisał ks. abp Tadeusz Gocłowski, a dotychczasowy opiekun, ks. J. Rumiński, został ustanowiony proboszczem, pełniąc tę funkcję do 1991 roku.
Po 30 czerwca 1991 roku, parafię objął ks. mgr kanonik Ryszard Lewarski, który urodził się 10 września 1949 roku, a święcenia otrzymał 25 maja 1973 roku. W trakcie swojej kadencji systematycznie przeprowadzał remonty obiektu, które obejmowały między innymi wymianę posadzki oraz ławk, instalację ogrzewania podłogowego, wymianę okien, drzwi, dachu oraz chóru. Dzięki jego staraniom wstawiono konfesjonał, a także wzbogacono wystrój kościoła o liczne ozdoby i obrazy, które wprowadziły do wnętrza urok, zadumę oraz spokój.
Dnia 16 grudnia 2007 roku, nowym proboszczem został ks. Krzysztof Pokoński. Ważnym dokumentem dla parafii są Księgi chrztów, ślubów oraz zgonów, które prowadzone są od 1968 roku.
Obszar działania parafii obejmuje dzielnice Krakowiec oraz Górki Zachodnie.
Akt położenia kamienia węgielnego
W dniu 6 września 1937 roku, w Imieniu Boga Ojca, Syna i Ducha Świętego, zebraliśmy się w Gdańsku – Krakowcu, aby zainicjować budowę Ewangelickiej Kapliczki Cmentarnej. Uroczystość ta miała na celu położenie kamienia węgielnego, będącego symbolem nowego miejsca przeznaczonego do modlitwy i pamięci.
Na wydarzeniu obecni byli członkowie lokalnego Kościoła oraz przedstawiciele Rady Kościelnej, co podkreślało znaczenie tej chwili. Nasz nowy Dom Boży planowany jest jako przestrzeń błogosławiona, gdzie każdy zmarły może zaznać spokoju oraz oczekiwania na życie wieczne. Uroczystość miała również na celu uznanie, że nasze fizyczne życie na ziemi to jedynie etap, który prowadzi do wiecznej radości.
Jak mówi mądrość, każdy człowiek jest podobny do źdźbła trawy, które zakwita, ale też szybko znika. To, co pozostaje, to nasze usprawiedliwienie przed Bogiem. Miłosierdzie Pana jest nieograniczone i każdy może zwrócić się ku Niemu, pamiętając o poprawie swojego życia i postępowaniu zgodnym z Jego naukami. Zachęca nas do tego, byśmy przekazywali Nasze wartości następnym pokoleniom.
W czasie ceremonii, modliliśmy się o siły i pocieszenie dla tych, którzy ich potrzebują, prosząc o zdrowie i wytrwałość dla budowniczych kaplicy i wszystkich angażujących się w ten ważny projekt. W naszej modlitwie, wiedza, że wszyscy będziemy zmartwychwstali, towarzyszyła nam w składaniu tego kamienia węgielnego.
Na koniec, fragment Ewangelii przypomina nam słowa: „Jestem zmartwychwstaniem i życiem. Kto we mnie wierzy, będzie żył wiecznie”. Celebrując tę uroczystość, składamy dzięki i chwałę Panu.
Dokument ten został podpisany przez przedstawicieli Rady Kościelnej oraz Parafialnej:
- x. Schattat Oskar,
- Semrau,
- Bolz,
- Albrecht,
- Paetsch,
- Hettig,
- Busching,
- Dominik,
- Gnaß,
- Mroch,
- Stahl,
- Janke,
- Schöuhoff,
- Laßen,
- Mattski,
- Steinhagen,
- Hard,
- Briehn,
- Krebs,
- Palentin,
- Dr Backe,
- Pronk,
- Stender,
- Pinśki,
- Elsmer,
- Joahim.
Budowniczym kaplicy był architekt Honz Jakob z Gdańska, a do ekipy wykonawczej należeli:
- Wilhelm Krebs – Kupiec,
- Waldemar Brien – Kupiec,
- Busching – Komisarz Policji,
- Semrau – Dyrektor szkoły,
- Mistrz Stolarski Mroch i jego pomocnicy.
W budowie uczestniczyli również cieśle i murarze, a także firma patronująca – Kudolf Laaþen z Gdańska, co dodatkowo podkreśla społeczną współpracę przy tworzeniu tego świętego miejsca.
Na zakończenie, ufamy, że wizja pod jednym dachem dla wspólnoty będzie spełniana, tak jak zamierzał Pan Bóg. Amen.
Proboszczowie
W historii parafii Najświętszego Imienia Maryi w Gdańsku wyróżnia się kilku znaczących proboszczów, którzy przyczynili się do jej rozwoju oraz życia duchowego wspólnoty. Poniżej przedstawiono chronologię ich posługi.
- ks. mgr Jerzy Rumiński – pełnił funkcję wikariusza ekspozyta od 1 VII 1968 do 1 VIII 1986,
- ks. mgr Jerzy Rumiński – od 1 VIII 1986 do 30 VI 1991 sprawował urząd proboszcza,
- ks. kanonik Ryszard Lewarski – kierował parafią jako proboszcz od 30 VI 1991 do 16 XII 2007,
- ks. Krzysztof Pokoński – od 16 XII 2007 pełni aktualnie obowiązki proboszcza.
Przypisy
- Kuria MetropolitalnaGdańska, Schematyzm Archidiecezji Gdańskiej, 2011 r. Brak numerów stron w książce
- Ks. Sławomir Drzeżdżon, Ks. Ryszard Lewarski [online], diecezja.gdansk.pl [dostęp 17.02.2016 r.]
- Diecezja Gdańska, MDG, 1986 r. Brak numerów stron w książce
- Kuria Biskupia Gdańska, Schematyzm Diecezji Gdańskiej, 1980 r. Brak numerów stron w książce
- Ryszard Lewarski, Tłumaczenie, 2006 r. Brak numerów stron w książce
Pozostałe obiekty w kategorii "Kościoły":
Parafia św. Jana Chrzciciela w Gdańsku | Parafia Bożego Ciała w Gdańsku (rzymskokatolicka) | Parafia św. Bartłomieja i Opieki Najświętszej Maryi Panny w Gdańsku | Kościół św. Józefa w Gdańsku-Przymorzu | Parafia św. Krzysztofa w Gdańsku | Kościół Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Gdańsku-Brętowie | Parafia św. Franciszka z Asyżu w Gdańsku | Kościół św. Antoniego Padewskiego w Gdańsku | Kościół św. Barbary w Gdańsku | Kościół św. Ducha w Gdańsku | Parafia św. Maksymiliana Kolbe w Gdańsku | Parafia Chrystusa Króla w Gdańsku | Kościół św. Jana Bosko w Gdańsku | Kościół św. Jakuba w Oliwie | Kościół Świętego Ojca Pio w Gdańsku | Kościół Świętego Judy Tadeusza Apostoła w Gdańsku | Kościół św. Elżbiety w Gdańsku | Kościół Miłosierdzia Bożego w Gdańsku | Kościół Chrystusa Króla w Gdańsku | Kościół Bożego Ciała w Gdańsku (polskokatolicki)Oceń: Parafia Najświętszego Imienia Maryi w Gdańsku