Błędnik (Gdańsk)


Błędnik, znany również jako Irrgartenbrücke, to niezwykła ulica w Gdańsku, która charakteryzuje się wiaduktem wznoszącym się nad liniami kolejowymi.

Ta lokalizacja nie tylko pełni funkcję komunikacyjną, ale również jest interesującym elementem architektury miejskiej, który przyciąga uwagę zarówno mieszkańców, jak i turystów.

Historia

Nazwa tego miejsca ma swoje korzenie w wielkim, najstarszym parku publicznym w Gdańsku, znanym jako Irrgarten, który został założony na tym terenie w 1708 roku. Ogród został utworzony pomiędzy fosą Starego Miasta a linią obwałowań, które łączyły Górę Gradową z Szańcem Wapiennym w pobliżu Wisły. Nazwa „Irrgarten” odnosi się do skomplikowanego labiryntu ścieżek, które sprawiały, że łatwo można było tam zabłądzić.

W historii tego miejsca zaznaczyło się kilka kluczowych wydarzeń:

  • W 1807 roku park został zrównany z ziemią przez Prusaków, co miało na celu przygotowanie Gdańska do obrony przed Napoleonem Bonaparte,
  • W 1809 roku na terenie ogrodu utworzono plac musztry, któremu nadano nazwę pl. Napoleona,
  • W 1813 roku plac zmienił nazwę na pl. Fryderyka Wilhelma.

W drugiej połowie XIX wieku, na miejscu dawnych ogrodów, zbudowano linię kolejową, a następnie wiadukt, który przetrwał aż do lat 60. XX wieku. W latach 1967 – wrzesień 1970 powstał nowy dwujezdniowy wiadukt, który obecnie jest kluczowym elementem drogi łączącej Śródmieście z Wrzeszczem oraz Oliwą.

Warto podkreślić, że w okresie od 30 kwietnia 2005 roku do 15 lipca 2006 roku Błędnik przeszedł gruntowny remont. Dodatkowo, na południowy zachód od wiaduktu, przy ulicy 3 Maja, rosną dwa klony, które prawdopodobnie są ostatnimi pozostałościami po dawnym ogrodzie.

Przypisy

  1. TomaszT. Larczyński TomaszT., Odnaleźliśmy dwa drzewa z dawnego Błędnika, „Trojmiasto.pl”, 05.06.2022 r. [dostęp 05.12.2022 r.]

Oceń: Błędnik (Gdańsk)

Średnia ocena:4.95 Liczba ocen:12