Jakob Kabrun, urodzony 9 stycznia 1759 roku w Gdańsku, był wybitnym kupcem oraz dyplomatą, który zyskał uznanie zarówno w Saksonii, jak i w Księstwie Warszawskim. Jego kariera w Gdańsku była związana z dynamicznym rozwojem handlu, co przyczyniło się do jego renomy w lokalnych oraz międzynarodowych kręgach.
Zmarł 24 października 1814 roku w tym samym mieście, pozostawiając po sobie trwały ślad w historii Gdańska oraz jego związków dyplomatycznych z innymi regionami.
Życiorys
Jakob Kabrun przyszedł na świat jako potomek Jakoba Kabruna, prowadzącego rafinerię cukru trzcinowego oraz zajmującego się eksportem zboża i drewna. Po bankructwie firmy jego ojca młody Jakob w 1780 roku związał swoją karierę zawodową z angielskim przedsiębiorstwem William Josua und James Kenworthy, które miało siedzibę w Gdańsku i zajmowało się hurtowym handlem zbożem.
W ramach swoich obowiązków służbowych, w latach 1785–1786 odbywał podróże handlowe do Holandii oraz Anglii. Sukcesy jego działań zaowocowały tym, że w 1790 roku został współwłaścicielem firmy, a dekadę później, w 1800 roku, stał się jej jedynym właścicielem. W 1803 roku sprowadził do Gdańska tkaczy adamaszku z Niemiec, co potwierdza jego zmysł do inwestycji i zrozumienia rynku tekstylnego.
Kabrun był również proudownikiem dwóch statków handlowych: „Britannia” (o ładowności 330 łasztów) oraz „Caledonia” (o ładowności 320 łasztów), co umożliwiało mu rozwijanie działalności na rynkach międzynarodowych, aż po Buenos Aires. Jego umiejętności operacyjne w handlu i strategii biznesowej doprowadziły go do znacznego pomnożenia majątku, czyniąc go jednym z najzamożniejszych mieszkańców Gdańska.
Jakob mieszkał w eleganckiej kamienicy zlokalizowanej przy ulicy Długiej 9 oraz posiadał letnią rezydencję w Młyniskach. Był pasjonatem sztuki i zgromadził kolekcję obrazów oraz sztychów, przede wszystkim z XVII i XVIII wieku. W 1799 roku był inicjatorem oraz współfinansującym budowę nowego gmachu Teatru Miejskiego, co świadczy o jego znaczeniu w gdańskim życiu kulturalnym.
Kabrun aktywnie uczestniczył w życiu politycznym miasta jako członek delegacji gdańskiego kupiectwa, biorącej udział w negocjacjach z Napoleonem Bonaparte 1 czerwca 1807 roku. W latach 1809-1810 pełnił funkcję rezydenta Saksonii oraz Księstwa Warszawskiego w Gdańsku. W trakcie oblężenia Gdańska w 1813 roku przebywał w Elblągu, gdzie musiał stawić czoła wielu trudnościom finansowym oraz utracie mienia w wyniku pożaru spichrzy, wywołanego przez rosyjski ostrzał miasta i kontynentalną blokadę, która wstrzymała eksport zboża do Anglii.
Rodzina
Rodzina Jakoba Kabruna wywodziła się z szkockiego rodu Cockburnów, który od końca XVI wieku osiedlił się w Gdańsku. W swoim życiu osobistym, Jakob dwukrotnie wchodził w związek małżeński. Jego żonami były:
- Maria von Almonde – od 1791 do 1794 roku,
- Henrietta Lawinia Wagenfeldt – od 1798 do 1803 roku.
Każda z tych małżonek urodziła po dwoje dzieci, jednak, niestety, żadne z nich nie przeżyło. Oprócz tego, Jakob miał naturalnych synów, Carola i Augusta, którzy przyjęli nazwisko swego ojca. Otrzymali również wsparcie finansowe, a ich życie oraz działalność toczyły się poza Gdańskiem.
Jakob Kabrun zmarł w swojej podmiejskiej rezydencji i spoczął 31 października 1814 roku na (obecnie nieistniejącym) cmentarzu kościoła Zbawiciela (Salvator) na gdańskim Zaroślaku.
Interesującym faktem jest, że Jakob Kabrun został patronem dzwonu gis2 w carillonie Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku.
Kolekcja
Jakob Kabrun był osobą, która wyjątkowo pasjonowała się kolekcjonowaniem dzieł sztuki oraz literatury. Jego zbiory obejmowały prace wielu znakomitych artystów, wśród których warto wymienić:
- Cornelis Bloemaert,
- Abraham Blooteling,
- Daniel Chodowiecki,
- Paul Pontius,
- Rembrandt,
- Aegidius Sadeler,
- Lucas Vorsterman.
Jakob postanowił ofiarować wszystkie swoje cenne zbiory miastu Gdańsk. Zgodnie z inwentarzem sporządzonym w 1856 roku, w skład jego kolekcji wchodziło m.in. 349 obrazów, 1950 akwarel i rysunków oraz 10 883 miedzioryty. Te dzieła stanowiły znaczącą część zbiorów Muzeum Miejskiego w Gdańsku, które zostało otwarte w 1873 roku.
Dodatkowo kolekcja Jakoba wzbogaciła Bibliotekę Gdańską o cenne książki i mapy. Co więcej, Kabrun ofiarował miastu 100 000 talarów w obligacjach I Wolnego Miasta Gdańska, co miało na celu utworzenie i zapewnienie utrzymania Akademii Handlowej.
Przypisy
- Carillony. gedanopedia.pl. [dostęp 24.02.2019 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Polityka i administracja":
Ernst Berent | Wiesław Walendziak | Marcin Herra | Krystyna Danilecka-Wojewódzka | Antoni Wręga | Carl Gottlieb Ehler | Gabriel Bömeln | Peter von Wast | Adam Bugajski (dyplomata) | Jan Kanthak | Leon Jankowski (poseł) | Aleksandra Kosiorek | Daniel Zierenberg | Budzimira Wojtalewicz-Winke | Andrzej Rozpłochowski | Johann Gottfried von Diesseldorf | Michał Wojciechowicz | Krzysztof Brzeziński | Jacek Jezierski (urzędnik) | Nikita Panin (1718–1783)Oceń: Jakob Kabrun