Dariusz Mikielewicz


Dariusz Przemysław Mikielewicz, urodzony 6 lutego 1967 roku w Gdańsku, jest wybitnym polskim inżynierem mechanikiem. Obecnie pełni funkcję profesora na Wydziale MechanicznymPolitechniki Gdańskiej, gdzie prowadzi badania oraz wykłady związane z energetyką i aparaturą przemysłową.

W swojej karierze akademickiej pełnił także rolę kierownika Katedry Energetyki i Aparatury Przemysłowej, co podkreśla jego znaczącą rolę w dziedzinie inżynierii mechanicznej. Od roku 2019 jest Dziekanem Wydziału Mechanicznego, a także prorektorem Politechniki Gdańskiej, co świadczy o jego zaangażowaniu w rozwój tej prestiżowej uczelni technicznej.

Życiorys

Dariusz Mikielewicz, w 1990 roku, z sukcesem zakończył swoje studia na kierunku Maszyny i Urządzenia Energetyczne w Politechnice Gdańskiej, osiągając znakomity wynik.

Wkrótce po tym, zdobył stypendium doktorskie, które było sponsorowane przez University of Manchester. Na wydziale zajmującym się inżynierią mechaniczną oraz energetyką jądrową, w 1994 roku obronił swoją rozprawę doktorską. Tematem pracy były studia porównawcze modeli turbulencji w warunkach konwekcji mieszanej w grzanych rurach pionowych przy uwzględnieniu zmiennych własności fizycznych. Jego osiągnięcia zostały docenione, gdyż praca ta zyskała nagrodę Prezesa Rady Ministrów.

Po obronie doktoratu, w 1994 roku rozpoczął pracę w Zakładzie Termodynamiki i Wymiany Ciepła w Instytucie Maszyn Przepływowych Polskiej Akademii Nauk. W latach 1994–1996 był również zatrudniony w Berkeley Nuclear Laboratories w Wielkiej Brytanii, gdzie aktywnie uczestniczył w rozwoju kodu obliczeniowego PANTHER, dedykowanego do analizy pracy reaktorów jądrowych, takich jak Magnox oraz Advanced Gas-Cooled Reactor. Jego prace koncentrowały się na zagadnieniach związanych z modelem cieplno-przepływowym.

W 1996 roku został adiunktem w Katedrze Techniki Cieplnej Politechniki Gdańskiej. Szybko awansował, a w 1999 roku objął rolę prodziekana ds. kształcenia podstawowego, a w 2002 roku został prodziekanem ds. kształcenia. W tym samym roku uzyskał stopień doktora habilitowanego, na podstawie pracy poświęconej modelowaniu wymiany pędu i ciepła w dwufazowym przepływie pęcherzykowym. Praca ta spotkała się z uznaniem i została nagrodzona przez Prezesa PAN.

W 2005 roku Mikielewicz został profesorem nadzwyczajnym. Jego kariera naukowa trwała, a w 2012 roku awansował na stanowisko profesora zwyczajnego. W 2010 roku otrzymał tytuł profesora nauk technicznych. Członkostwo w Rady Nauki w zespole roboczym ZR5 na lata 2004–2008, a także jego zaangażowanie w Komitet Termodynamiki i Spalania PAN, oraz w Komitet Problemów Energetyki przy Prezydium PAN, potwierdzają jego znaczącą rolę w środowisku naukowym.

W latach 2016–2019 pełnił funkcję dziekana Wydziału Mechanicznego, a od października 2019 roku jest prorektorem ds. organizacji i rozwoju Politechniki Gdańskiej.

Dorobek naukowy

Zainteresowania badawcze profesora Mikielewicza obejmują szereg istotnych zagadnień, w tym wymianę ciepła przy wrzeniu oraz kondensacji w przepływie. Jego prace koncentrują się również na nieizotermicznych przepływach para–ciecz oraz na modelowaniu dwufazowych przepływów pęcherzykowych. Dalsze badania skupiają się na intensyfikacji wymiany ciepła zarówno przy konwekcji naturalnej, jak i wymuszonej, a także w kontekście zmian fazy. Profesor zajmuje się również rozwojem wysoko efektywnych wymienników ciepła oraz analizą rozpływu i wymiany ciepła strug jedno- i dwufazowych oddziałujących na powierzchnię.

W jego dorobku znajduje się również temat precyzyjnego chłodzenia powierzchni za pomocą mikrostrug oraz odparowania cieczy w cienkich warstwach. Ponadto prof. Mikielewicz bada zagadnienia dotyczące niekonwencjonalnych urządzeń i systemów konwersji energii oraz energetyki rozproszonej, głównie w kontekście mikroelektrociepłowni parowych działających na podstawie organicznego obiegu Clausiusa-Rankina. Jego zainteresowania obejmują także politykę energetyczną oraz wykorzystanie biomasy do produkcji komponentów różnych procesów technologicznych.

Profesor Mikielewicz ma na swoim koncie ponad 270 opublikowanych prac badawczych, w tym 8 monografii, 9 rozdziałów w monografiach oraz 120 artykułów, które zostały uznane w liście JCR. Jego osiągnięcia są poparte ponad 1000 cytowaniami według bazy Web of Science, a jego wskaźnik H wynosi 17. Odgrywa również istotną rolę jako promotor, prowadząc 13 zakończonych przewodów doktorskich.

Dodatkowo, profesor kierował 11 projektami badawczymi, które otrzymały finansowanie z KBN, MNiSW, NCN oraz z ramienia 7 FP UE. Jest również aktywnym recenzentem w renomowanych czasopismach naukowych znajdujących się na liście JCR, takich jak International Journal of Heat and Mass Transfer, International Journal of Multiphase Flow, International Journal of Refrigeration, Applied Thermal Engineering, Energy oraz Experimental Thermal and Fluid Science.

Profesor brał udział w recenzji wielu prac kwalifikacyjnych, w tym 20 prac doktorskich, 3 habilitacyjnych oraz 1 wniosku o tytuł naukowy profesora. Za swoje osiągnięcia został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Przypisy

  1. Rektor i prorektorzy [online], pg.edu.pl [dostęp 02.10.2019 r.]
  2. Dariusz Mikielewicz. [dostęp 16.07.2017 r.]
  3. Katedra Energetyki i Aparatury Przemysłowej. [dostęp 16.07.2017 r.]
  4. a b c d e Wydział Mechaniczny Dziekan prof. dr. hab. inż. Dariusz Mikielewicz, prof. zw. PG. [dostęp 16.07.2017 r.]
  5. a b c Prof. dr hab. inż. Dariusz Przemysław Mikielewicz, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 17.07.2017 r.]
  6. M.P. z 2010 r. nr 96, poz. 1110
  7. M.P. z 2003 r. nr 51, poz. 794

Oceń: Dariusz Mikielewicz

Średnia ocena:4.73 Liczba ocen:17