Marcin Gnyba


Marcin Zbigniew Gnyba, urodzony w 1972 roku w Gdańsku, jest renomowanym polskim inżynierem, który zdobył uznanie jako profesor Politechniki Gdańskiej. Jego doświadczenie i wiedza są cennym zasobem w dziedzinie metrologii oraz optoelektroniki.

Obecnie Marcin Gnyba pełni funkcję pracownika Katedry Metrologii i Optoelektroniki na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki, gdzie angażuje się w dydaktykę oraz badania naukowe. Jego wkład w rozwój technologii oraz kształcenie przyszłych inżynierów jest nieoceniony.

Działalność dydaktyczna i naukowa

W 1996 roku Marcin Gnyba zakończył swoją edukację, broniąc tytuł magistra inżyniera na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej, gdzie specjalizował się w Aparaturze Elektronicznej oraz w obszarze Optoelektroniki. W 2006 roku, z wyróżnieniem, uzyskał stopień naukowy doktora w dziedzinie nauk technicznych.

Aktualnie pełni funkcję adiunkta w Katedrze Metrologii i Optoelektroniki. W ciągu swojej kariery naukowej, Marcin Gnyba jest autorem oraz współautorem aż 86 publikacji, w tym 35 prac, które znajdują się na prestiżowej liście filadelfijskiej (JCR), a także 3 wniosków patentowych.

W latach 2000-2003 miał okazję uczestniczyć w stażach badawczych w VTT – Technical Research Centre of Finland, oraz w latach 2007-2008 na Uniwersytecie Technicznym w Karlsruhe. Dodatkowo, brał udział w europejskich projektach naukowych, takich jak COST BM1205 „European Network for Skin Cancer Detection Using Laser Imaging” oraz COST BM1401 „Raman-based applications for clinical diagnostics”.

Obecnie pełni także rolę zastępcy kierownika Laboratorium Syntezy Innowacyjnych Materiałów i Elementów w Centrum Zaawansowanych Technologii „Pomorze”, które zostało utworzone w ramach Programu Operacyjnego dla rozwoju firm innowacyjnych. W 2012 roku ukończył studia podyplomowe z zakresu zarządzania projektem badawczym oraz komercjalizacji wyników badań, co zaowocowało uzyskaniem certyfikatu menadżera IPMA (D). Ponadto, uczestniczył w programie Top 500 Innovators na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley.

Jako ekspert, współpracuje z instytucjami takimi jak ITEE – PIB Radom, MNiSW, NCBiR oraz NAWA. Jest również aktywnym członkiem SPIE (The International Society for Optics and Photonics) oraz IMEKO (International Measurement Confederation), w której to ostatniej organizacji zasiada w komitecie technicznym TC2 Photonics.

Przypisy

  1. Dr hab. inż. Marcin Zbigniew Gnyba, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 14.09.2022 r.]
  2. Marcin Gnyba – Publikacje – MOST Wiedzy [online], mostwiedzy.pl [dostęp 06.05.2020 r.]
  3. a b c WydziałW. Elektroniki WydziałW. i inni, Wizytowka [online], pg.edu.pl [dostęp 06.05.2020 r.]
  4. M.P. z 2007 r. nr 16, poz. 183

Oceń: Marcin Gnyba

Średnia ocena:4.9 Liczba ocen:6