Wiesław Winiecki


Wiesław Tadeusz Winiecki był znaczącą postacią w dziedzinie elektroniki w Polsce. Urodził się 12 listopada 1950 roku w Gdańsku, a swoje życie zawodowe związane z nauką kontynuował aż do śmierci, która nastąpiła 5 września 2019 roku w Warszawie.

Znany jako profesor doktor habilitowany inżynier nauk technicznych, Winiecki przyczynił się do wielu osiągnięć w elektronice, wpływając na rozwój tej dziedziny w kraju.

Życiorys

Wiesław Winiecki jest synem Stefana i Marii. W 1975 roku uzyskał tytuł magistra na Wydziale Elektroniki Politechniki Warszawskiej. Następnie, w 1986 roku, obronił pracę doktorską, która dotyczyła Metody przetwarzania danych pomiarowych z wykorzystaniem funkcji odcinkowo-jednorodnych oraz jej zastosowania. W 2003 roku uzyskał habilitację na podstawie oceny swojego dorobku naukowego, w ramach której przedstawił pracę zatytułowaną Wirtualne przyrządy pomiarowe. W dniu 19 stycznia 2011 roku nadano mu tytuł profesora w dziedzinie nauk technicznych.

W ciągu swojej kariery akademickiej pełnił funkcję profesora nadzwyczajnego oraz dyrektora w Instytucie Radioelektroniki i Technik Multimedialnych na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Dodatkowo, był aktywnie zaangażowany w działalność Polskiego Stowarzyszenia Pomiarów, Automatyki i Robotyki, pełniąc zarówno rolę prezesa, jak i wiceprezesa. Ponadto, brał udział w Komitecie Metrologii i Aparatury Naukowej IV Wydziału Nauk Technicznych Polskiej Akademii Nauk.

Nagrody i odznaczenia

W ciągu swojej kariery Wiesław Winiecki zdobył wiele uznawanych odznaczeń i nagród, które świadczą o jego wkładzie w rozwój dziedziny oraz działalność na rzecz społeczności akademickiej.

  • nagroda Rektora (otrzymana piętnastokrotnie, z czego trzykrotnie indywidualnie),
  • zespołowa nagroda Ministra (przyznawana trzykrotnie),
  • 2009: odznaka „Za Zasługi dla Sportu”,
  • 2009: odznaka Zasłużony dla Politechniki Warszawskiej,
  • 1999: Złoty Krzyż Zasługi.

Publikacje

W dorobku Wiesława Winieckiego znajdują się liczne publikacje, które odzwierciedlają jego wkład w rozwój technologii pomiarowych i kryptograficznych. Poniżej wymienione są niektóre z jego kluczowych prac:

  • 2005: Nowe perspektywy systemów pomiarowych w technologii rozproszonej przy użyciu JavaTM 2 Micro Edition na telefonach komórkowych,
  • 2009: Wirtualny analizator widma w zakresie ISM 2,4 GHz,
  • 2012: Opracowanie generatora liczb losowych z myślą o autonomicznych bezprzewodowych sieciach czujnikowych,
  • 2013: Niskomocowy koprocesor kryptograficzny dla autonomicznych bezprzewodowych sieci czujnikowych.

Przypisy

  1. wiesław winiecki (1950-2019). ire.pw.edu.pl. [dostęp 25.09.2019 r.]
  2. a b c d e f g h i Prof. Wiesław Tadeusz Winiecki, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 25.09.2019 r.]
  3. M.P. z 1999 r. nr 28, poz. 426

Oceń: Wiesław Winiecki

Średnia ocena:4.48 Liczba ocen:19