Conradinum


Conradinum to renomowana gdańska instytucja edukacyjna, która oferuje kształcenie na poziomie ponadpodstawowym. W jej strukturze znajdują się Szkoły Okrętowe oraz Ogólnokształcące, które wyróżniają się bogatą ofertą edukacyjną.

W skład Szkół Okrętowych i Ogólnokształcących wchodzą różne placówki, w tym Technikum nr 18, w którym uczniowie mogą wybierać spośród następujących specjalności:

  • technik mechatronik,
  • technik budowy jednostek pływających,
  • technik chłodnictwa i klimatyzacji,
  • technik elektryk,
  • technik mechanik,
  • technik urządzeń dźwigowych.

Dodatkowo, w ofercie znajduje się Branżowa Szkoła I stopnia nr 18, która kształci uczniów na kierunku monter mechatronik. Szkoła ta koncentruje się na praktycznym podejściu do nauki, co sprzyja przygotowaniu młodzieży do przyszłych wyzwań zawodowych.

Historia

Patron

Historia Conradinum rozpoczyna się w 1801 roku, kiedy to powstał „Prowincjonalny Instytut Szkolny i Wychowawczy im. Conradiego” na podstawie testamentu Karola Fryderyka Conradiego. Instytucja ta miała na celu zapewnienie trwałego i realnego pożytku dla przyszłych pokoleń w prowincji.

W testamencie ustanawiającym instytut szkolny i wychowawczy fundator dał wyraz swej woli w sposób następujący: Powody, które mnie już od kilku lat do tej fundacji skłaniały są, aby potomności tej prowincji, a w szczególności w moich majątkach, pozostawić rzeczywisty i trwały pożytek. A ponieważ moje nazwisko rodowe prawdopodobnie wygaśnie, będzie ono mogło pozostać w dobrej pamięci dzięki temu, że: – instytut trwale będzie nosił nazwę: „Prowincjonalny Instytut Szkolny i Wychowawczy im. Conradiego”, – wychowankowie w swym stroju będą posiadali znak wyróżniający fundatora (stąd w szkole noszone są mundury ze znaczkami, na których widnieje symbol litery „C”), – imię jego będzie wspominane podczas corocznych obchodów założenia fundacji, – studenci instytutu po ukończeniu nauki ponownie wspomną o fundatorze przy składaniu publicznych egzaminów końcowych.

Wśród tradycji przedwojennego Conradinum warto wspomnieć o noszeniu przez absolwentów charakterystycznych czapek, które były wyróżnione złotymi haftami przedstawiającymi herb Conradiego.

Początki

W 1801 roku w Jankowie, niedaleko Gdańska, powstało gimnazjum z internatem. Szkoła rozpoczęła swoją działalność zaledwie trzy lata po śmierci von Conradiego, a na jej czele stanął Rajnold Bernard Jachmann, bliski uczeń Kanta. Uczniowie pochodziący z ubogich rodzin mogli korzystać z darmowego nauczania, a niektórzy z nich otrzymywali stypendia. Początkowo instytucja funkcjonowała jako gimnazjum, ale w 1819 roku przekształcono ją w seminarium nauczycielskie, a w 1840 roku, gdy liczba chętnych spadła, stała się wyższą szkołą realną.

Przeniesienie

Budowa nowej siedziby Conradinum rozpoczęła się w późnej jesieni 1898 roku i trwała 21 miesięcy. Uroczyste otwarcie miało miejsce 17 października 1900 roku. Przeniesienie szkoły z Jankowa do Gdańska-Wrzeszcza wprowadziło znaczące zmiany w systemie edukacyjnym instytutu. Zmiana lokalizacji sprawiła, że wielu uczniów zaczęło mieszkać poza internatem, co wpłynęło na nadzór nauczycieli. Niemniej jednak, zasady rekrutacji i nauczania pozostały niezmienne, przyjmując jedynie młodzież męską i nie zważając na wyznanie czy pochodzenie, z naciskiem kładąc na pilność w nauce.

Przekształcenia

W latach 1936–1939 dokonano znaczącej rozbudowy budynku szkolnego, gdzie przekształcono humanistyczne progimnazjum w 9-klasowe gimnazjum kończące się maturą. Do końca II wojny światowej, Conradinum funkcjonowało jako szkoła ogólnokształcąca. Po wojnie powstała pierwsza w kraju placówka szkoły średniej w dziedzinie techniki okrętowniczej, której organizatorem oraz pierwszym dyrektorem (1945-1949) był Aleksander Potyrała. W 1991 roku otwarto XVIII Liceum Ogólnokształcące, a cztery lata później Liceum Techniczne Nr 3. W 1972-1975 roku zrealizowano rozbudowę, dodając nowe skrzydło i łącznik do internatu, a 1 kwietnia 1996 roku uruchomiono szkolną siłownię z szatnią. Szkoła nosi nazwę Szkoły Okrętowe i Ogólnokształcące Conradinum (SOiO Conradinum). Niestety, w lutym 2017 roku rada miasta Gdańska zdecydowała o likwidacji XVIII Liceum Ogólnokształcącego.

Zabytki

Zespół budynków Conradinum, wzniesiony w latach 1898-1900, obejmuje: szkołę, internat, salę gimnastyczną, budynek sanitarny oraz ogrodzenie z bramą i furtkami. W 1999 roku, zespół ten został wpisany do rejestru zabytków województwa pomorskiego.

Wyróżnienia

W 1984 roku, szkoła otrzymała Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, zaś w 2002 roku uhonorowano ją Medalem św. Wojciecha za zasługi dla Gdańska, zwłaszcza za wysokie osiągnięcia dydaktyczne i kształcenie wyjątkowych kadr dla przemysłu morskiego.

Znani uczniowie

W historii Conradinum znajdziemy wiele znanych osobistości, które zyskały uznanie w różnych dziedzinach. Wśród nich był równieżGünter Grass, który uczęszczał do tej szkoły przez dwa lata, a w 1999 roku otrzymał nagrodę Nobla w dziedzinie literatury.

Nie ma wątpliwości, że Conradinum może być dumne z wielu swoich absolwentów. Do najważniejszych postaci, które ukończyły tę placówkę, należą: Bogdan Wenta, były trener reprezentacji Polski w piłce ręcznej, Andrzej Perepeczko, uznawany pisarz, Bolesław Fac, również pisarz, ks. Zbigniew Zieliński, biskup diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, a także Miłka Raulin, znana alpinistka.

Przypisy

  1. a b Laureaci medalu św. Wojciecha [online], Gdańsk - oficjalny portal miasta [dostęp 05.11.2024 r.]
  2. Bogdan Wenta: Profesor Wallerand uczył nas tańczyć do utworu „The Wall” zespołu Pink Floyd [online], Zawsze Pomorze, 16.10.2024 r. [dostęp 05.11.2024 r.]
  3. Pionier szkolnictwa okrętowego [online], Gdańsk Strefa Prestiżu, 26.10.2018 r. [dostęp 20.02.2021 r.]
  4. Historia szkoły. oficjalna strona. [dostęp 18.02.2021 r.]
  5. Patron szkoły. oficjalna strona. [dostęp 18.02.2021 r.]
  6. Grass Günter – Encyklopedia Gdańska. gedanopedia.pl. [dostęp 18.02.2021 r.]
  7. Rejestr zabytków nieruchomych. kobidz.pl.

Oceń: Conradinum

Średnia ocena:4.7 Liczba ocen:16