Chaczkar w Gdańsku


W Gdańsku znajduje się chaczkar – ormiańska kamienna stela, która została odsłonięta w 2009 roku. Jest to unikalny element kulturowy, który przyciąga uwagę zarówno mieszkańców, jak i turystów. Chaczkar umieszczono w Zaułku Ormiańskim, co nadaje mu szczególnego znaczenia w kontekście historii Ormian w Polsce.

Obok steli znajduje się kościół św. Piotra i Pawła, który stanowi ważny punkt odniesienia w tej urokliwej dzielnicy.

Historia

Chaczkar w Gdańsku to wyjątkowy monument, uznawany za trzeci w Polsce, który obok hucznie wspominanych lokalizacji w Krakowie oraz Elblągu, nosi miano ormiańskiego krzyża kwitnącego. Ustawiony został w malowniczej uliczce, którą, na mocy uchwały Rady Miasta Gdańska, nadano nazwę Zaułek Ormiański. Jego umiejscowienie wiąże się z sąsiedztwem kościoła św. Piotra i Pawła, w którym znajduje się ormiańska wspólnota. W tym właśnie kościele odbywają się msze, odprawiane w języku ormiańskim.

Korzenie związane z historią Ormian w tym miejscu sięgają roku 1958. To wtedy na gdańskiej ziemi osiedlił się ks. Kazimierz Filipiak, ormiański ksiądz, który przyjechał z Stanisławowa. W posiadanie Gdańska przywiózł on cudowny obraz Matki Bożej Łaskawej, pochodzący z kościoła ormiańskiego w swoim rodzinnym mieście.

Uroczystość związana z Zaułkiem Ormiańskim miała miejsce 7 października 2009 roku. Po mszy w kościele św. Piotra i Pawła, ambasador Republiki Armenii w Polsce Ashot Galoyan, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz oraz przewodniczący Rady Miasta Gdańska Bogdan Oleszek dokonali otwarcia Zaułka Ormiańskiego. W ramach tej uroczystości odsłonięto chaczkar, który poświęcił archimandryta Serowpe Isachanian.

Opis

Rzeźba, o której mowa, pochodzi z Armenii i została stworzona z różowego tufy wulkanicznego przez utalentowanego artystę, Taron Martirosyan. Chaczkar, bo o nim mowa, to niezwykły dar od Fundacji „Piunik” i już na pierwszy rzut oka przyciąga wzrok swoją niezwykłą estetyką.

Ten wyjątkowy kamienny krzyż utrzymany jest w tradycyjnym ormiańskim stylu i charakteryzuje się bogatą ornamentyką, która oddaje głębię kultury ormiańskiej. Szczegóły rzeźby przykuwają uwagę i zachęcają do dłuższego przyglądania się jej kunsztownie wykonanym detalom.

Na odwrocie chaczkaru znajduje się dwujęzyczny napis, który głosi: „Wykonany w Armenii kamienny krzyż – chaczkar jest darem ormiańskiej Fundacji Rozwoju Zasobów Ludzkich «Piunik» jako znak wielowiekowej przyjaźni Ormian i Polaków. Erywań – Gdańsk 2009”. Ten napis podkreśla historyczne więzi oraz przyjaźń między tymi narodami, co czyni tę rzeźbę nie tylko dziełem sztuki, ale także symbolem integracji i współpracy.

Przypisy

  1. Gdański Chaczkar w Zaułku Ormiańskim [dostęp 22.05.2019 r.]
  2. Ormianie w Gdańsku mają swój chaczkar Awedis 2009 nr 1 s. 1,10.

Oceń: Chaczkar w Gdańsku

Średnia ocena:4.65 Liczba ocen:18