Pomnik Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku


Pomnik Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku stanowi niezwykle istotny element upamiętniający heroizm uczestników obrony tej instytucji, która miała miejsce 1 września 1939 roku. Jego projekt, autorstwa Krystyny Hajdo-Kućmy i Wincentego Kućmy, został zrealizowany i odsłonięty 1 września 1979 roku, w czterdziestą rocznicę wybuchu II wojny światowej. Miejsce, w którym się znajduje, to plac Obrońców Poczty Polskiej w Śródmieściu Gdańska.

Pomnik został ufundowany przez Pocztę Polską. Jego kompozycja przedstawia umierającego pocztowca, któremu bogini zwycięstwa Nike ofiarowuje karabin, podczas gdy z jego otwartej torby pocztowej wysypują się listy. Te postacie są harmonijnie wkomponowane w stylizowane fale morskie, których zwieńczeniem są gołębie pokoju.

Pomnik wykonano z wyjątkowego materiału – stali nierdzewnej. Przy realizacji tego pomysłu, poza autorem i jego współpracownikami z Krakowa, brała udział 15-osobowa grupa robotników z Gdańskich Zakładów Rafineryjnych, którzy przyczynili się do przekształcenia tego wymagającego surowca. Obok pomnika odsłonięto również epitafium, które znalazło się na murze dawnego dziedzińca poczty. Ta płaskorzeźba z brązu, będąca częścią całości, została stworzona przez Marię oraz Zygfryda Korpalskiego.

Uroczystości odsłonięcia pomnika dokonał ówczesny I sekretarz Komitetu Centralnego PZPR, Edward Gierek. Co istotne, pomnik Obrońców Poczty Polskiej jest częścią większego dzieła artystycznego, określanego przez projektanta jako tryptyk. W jego skład wchodzą również częstochowski pomnik poległych za ojczyznę z 1985 roku oraz warszawski pomnik powstania warszawskiego z 1989 roku.

Przypisy

  1. Marek Mamoń: 185 elementów, w sumie 20 ton. Kto pamięta, jak powstał Pomnik Poległym w Obronie Ojczyzny?. [w:] Gazeta.pl Częstochowa [on-line]. Agora SA, 01.05.2013 r. [dostęp 02.05.2013 r.]

Oceń: Pomnik Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku

Średnia ocena:4.99 Liczba ocen:8