Gruby Dąb (Gdańsk)


Gruby Dąb, znany również pod niemiecką nazwą Dicke Eiche, to dąb szypułkowy, którego majestatyczne formy można podziwiać w dolinie Samborowo w Lasach Oliwskich. Drzewo to, znajdujące się na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, wyróżnia się imponującym obwodem w pierśnicy wynoszącym 5,61 metra. Jego wysokość, według różnych źródeł, osiąga wartości pomiędzy 25 a 28 metrów.

Gruby Dąb prawdopodobnie jest najpotężniejszym drzewem w Trójmieście. Został uznany za pomnik przyrody o numerze 206A. Jego wiek szacuje się na około 300 do 360 lat, co sprawia, że może być uznawany za jedno z najstarszych drzew w obrębie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

To niezwykłe drzewo wyróżnia się również późnym wypuszczaniem liści w porównaniu z innymi gatunkami drzew, które rozwijają swoje liście znacznie wcześniej. Liście Grubego Dębu pojawiają się jedynie w górnej części jego korony.

Turystyka

Z racji swojego imponującego rozmiaru, Gruby Dąb przyciąga uwagę turystów, będąc jednym z najciekawszych miejsc w Lasach Oliwskich. Jego obecność została odnotowana już na niemieckiej mapie turystycznej z 1904 roku. To wyjątkowe drzewo znajduje się w pobliżu dużego skrzyżowania szlaków pieszych, co czyni je łatwo dostępnym z kilku różnych kierunków.

Przy pniu Grubego Dębu umieszczono drogowskaz wskazujący trzy kluczowe kierunki: południowy, prowadzący do Lipnika (odległość 1,5 kilometra), północny, w kierunku Głowicy (1,5 kilometra, z uwagą, że rzeczywisty dystans wynosi około 3,2 kilometra), oraz wschodni, który prowadzi w stronę ulicy Polanki (1 kilometr). Ostatnia z wymienionych dróg jest najszybszą trasą dotarcia do drzewa z obszarów miejskich.

Aby dostać się do Grubego Dębu z ulicy Polanki, wystarczy skręcić w kierunku zachodnim na ulicę Abrahama, a następnie dojść do jej końca, gdzie znajduje się krzyż upamiętniający ofiary wydarzeń grudniowych. Następnie należy kontynuować marsz przez około pół kilometra, skrajem szerokiej polany.

Szlak Skarszewski, choć również atrakcyjny turystycznie, wymaga dobrej kondycji fizycznej ze względu na liczne strome podejścia i zejścia, prowadzi on bowiem przez morenę denną. Przejazd w stronę Głowicy w trudniejszych warunkach atmosferycznych może wymagać użycia rąk dla zachowania równowagi.

Od Grubego Dębu prowadzi także nieoznakowana, podwójna ścieżka dydaktyczna Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Po kilku kilometrach marszu w tym kierunku można dotrzeć do innego ważnego miejsca przyrodniczego – rezerwatu przyrody Wąwóz Huzarów, znanego z rzadkich gatunków roślin, takich jak podrzeń żebrowiec.

W bezpośredniej bliskości Grubego Dębu, za drogowskazem, można zobaczyć prosty drewniany krzyż z napisem: „Jezus bierze krzyż. On wziął nasz krzyż. W pierwszą rocznicę śmierci twórcy drogi krzyżowej, świętej pamięci Franciszka Miszewskiego. Anno Domini 2008”. To miejsce jest niezwykle interesujące również dla badaczy przyrody, ze względu na rzadkie formacje leśne, takie jak grąd niski oraz buczyna kwaśna.

W tej okolicy występują takie gatunki jak: przylaszczka pospolita, konwalia majowa, marzanka wonna, czarka austriacka, bezblaszka kulistozarodnikowa, literak właściwy, otwornica gorzka, a także daglezja zielona, co czyni to miejsce jeszcze bardziej cennym z biologicznego punktu widzenia.

Przypisy

  1. a b c d e ŚCIEŻKA PRZYRODNICZA – Trójmiejski Park Krajobrazowy [online], tpkgdansk.pl [dostęp 19.03.2016 r.]
  2. a b c Gruby Dąb w Dolinie Samborowo [online], trojmiasto.pl [dostęp 19.03.2016 r.]
  3. a b c Szlak Grubego Dębu, czyli Droga Mackensena w Lasach Oliwskich [online], lasy-oliwskie.info.pl [dostęp 19.03.2016 r.]
  4. a b c REJESTR POLSKICH DRZEW POMNIKOWYCH – Lista drzew [online], www.rpdp.hostingasp.pl [dostęp 19.03.2016 r.]
  5. Dawna Oliwa [online], www.dawnaoliwa.pl [dostęp 17.03.2016 r.]
  6. Centralny Rejestr Form Ochrony Przyrody. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. [dostęp 19.03.2016 r.]

Oceń: Gruby Dąb (Gdańsk)

Średnia ocena:4.73 Liczba ocen:6