Wawrzyniec Samp, urodzony 25 czerwca 1939 roku w Gdańsku, to postać znana nie tylko w kraju, ale także na międzynarodowej scenie artystycznej. Jako polski rzeźbiarz i grafik, zyskał uznanie za swoje unikalne podejście do tworzenia sztuki, które łączy tradycję z nowoczesnością.
W swojej twórczości Samp eksploruje różnorodne techniki i formy, które pozwalają mu na wyrażenie indywidualności oraz interpretację otaczającego go świata. Jego prace charakteryzują się nie tylko estetyką, ale również głębokim przesłaniem, co sprawia, że są niezwykle cenne dla współczesnej sztuki polskiej.
Życiorys
Urodziny Wawrzyna Samp to początek fascynującej drogi artystycznej. Przyszedł na świat w rodzinie Pawła (1907–1981) i Heleny z domu Zielke. Miał braci: Mikołaja (1942–2012), księdza, Jerzego, historyka, oraz Gerarda, germanisty, a także brata Pawła, który niestety zmarł w dzieciństwie.
W 1958 roku ukończył Liceum Plastyczne w Gdyni, a następnie, w 1964 roku, Wydział Rzeźby PWSSP w Gdańsku, gdzie rozwijał swoje umiejętności w pracowni prof. Stanisława Horno-Popławskiego.
Wawrzyniec Samp zasłynął z licznych spektakularnych realizacji pomnikowych oraz prac sakralnych. Dla katedr w Olsztynie, Gnieźnie, Łomży, Gdańsku i Gorzowie stworzył wiele monumentalnych płyt, popiersi i figur. Ponadto był projektantem wystroju wnętrz w wielu kościołach.
W szczególności był on znany dzięki swoim pomnikom, w tym dziełu „Tym co za polskość Gdańska” w Gdańsku, jak również pomnikom Wybickiego w Kościerzynie, Izydora i Teodory Gulgowskich we Wdzydzach. Do jego dzieł należy również wiele tablic pamiątkowych, które można znaleźć w Pomorzu oraz Warmii, a także cykl 27 medalionów z popiersiami książąt pomorskich.
Warto również wspomnieć, że Samp jest autorem herbu województwa pomorskiego oraz nowego pomnika Świętopełka II Wielkiego, który znajduje się w Gdańsku. Jego twórczość obejmuje również rzeźbę Prymasa Tysiąclecia, którą stworzył dla katedry gnieźnieńskiej.
W życiu osobistym był mężem Gizeli i ojcem Bogumiły, co czyniło go nie tylko utalentowanym artystą, ale także oddanym członkiem rodziny.
Wybrane prace
W twórczości Wawrzyńcaampa znajdują się różnorodne pomniki oraz płyty, które glorifikują ważne postacie i wydarzenia w Polskiej historii. Poniżej przedstawiamy wybrane jego prace:
- Pomnik Tym co za polskość Gdańska,
- Pomnik Świętopełka Wielkiego w Gdańsku,
- Pomnik Josepha Conrada w Gdyni,
- Pomnik Jana Pawła II przy kościele św. Brygidy w Gdańsku,
- Pomnik Jana Pawła II przy kościele św. Stanisława w Solcu Kujawskim,
- Pomnik kard. Stefana Wyszyńskiego w Koninie,
- Pomnik kard. Stefana Wyszyńskiego w katedrze gnieźnieńskiej,
- pomnik Józefa Wybickiego odsłonięty w Kościerzynie w 1975 roku,
- pomnik żołnierza Armii Czerwonej w Starzyńskim Dworze w latach 70.,
- Płyta honorująca pracowników Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku,
- Płyta posadzkowa bp. Jordana w archikatedrze w Poznaniu,
- płyta koronacyjna królów Polski w katedrze w Gnieźnie,
- rekonstrukcja relikwiarza św. Wojciecha z katedry w Gnieźnie zniszczonego w 1986 roku,
- autor herbu województwa pomorskiego,
- autor herbów i flag powiatu Nowy Dwór Gdański, gmin Kwidzyn, Sadlinki, Suchy Dąb, Elbląg, Gronowo Elbląskie, sztandaru powiatu kwidzyńskiego,
- autor Medalu Księcia Mściwoja II oraz Medalu św. Wojciecha.
Odznaczenia
Wawrzyniec Samp jest wyróżniającą się postacią, której osiągnięcia artystyczne zostały docenione licznymi odznaczeniami. Jego prace mają na celu upamiętnienie istotnych osób oraz kluczowych zdarzeń.
- Medal Księcia Mściwoja II za cały dorobek pracy artystycznej upamiętniający ludzi i zdarzenia (1998),
- Medal Stolema (1974),
- Odznaka honorowa „Zasłużonym Ziemi Gdańskiej”,
- Odznaka „Zasłużony w posłudze dla Kościoła i Narodu”,
- Medal „Benemerenti” (Watykan, 2017).
Nagrody i wyróżnienia
Wawrzyniec Samp, znany artysta, zyskał wiele cennych nagród i wyróżnień w swojej karierze, które podkreślają jego wkład w kulturę i sztukę.
- Nagroda Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury „Splendor Gedanensis” przyznana w 1991 roku,
- Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury z okazji 40-lecia pracy twórczej, uzyskana w 2004 roku,
- Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury z okazji 50-lecia pracy artystycznej, przyznana w 2014 roku,
- Nagroda św. Brata Alberta,
- Nagroda Angelusa.
Przypisy
- a b Laureaci Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury [online], Gdańsk - oficjalny portal miasta [dostęp 18.10.2024 r.]
- Laureaci Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury „Splendor Gedanensis” [online], bip.gdansk.pl [dostęp 18.10.2024 r.]
- Wawrzyniec Samp odznaczony medalem Benemerenti [online], www.zpap-gdansk.pl [dostęp 18.10.2024 r.]
- a b c d e SAMP WAWRZYNIEC – Encyklopedia Gdańska [online], www.gedanopedia.pl [dostęp 15.01.2021 r.]
- Zakończył się Jarmark św. Dominika: odsłonięto pomnik Świętopełka II.... [dostęp 18.07.2013 r.]
- Uchwała Nr 517/XXXVIII/02 Sejmiku Województwa Pomorskiego z dnia 28.01.2002 r. ws. ustanowienia herbu Województwa Pomorskiego. [dostęp 20.12.2013 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Mateusz Rakowicz | Magdalena Frąckowiak | Marek Kuczyński | Jacek Łuczak (rzeźbiarz) | Karina Krawczyk | Enoch Seeman (starszy) | Jeremiasz Falck | Bożena Budzińska | Teresa Miszkin | Andrzej Diering | Piotr Grabowski (1947–1998) | Käthe Schirmacher | Dawid Tomaszewski | Jan Bogumił Jacobi | Konstancja Kerschenstein | Herman Han | Ewa Juszkiewicz | Eugeniusz Gołąbek | Piotr Wyrzykowski | Maciej PróchnickiOceń: Wawrzyniec Samp