Andrzej Diering


Andrzej Diering, który przyszedł na świat w 1951 roku w Gdańsku, jest znanym polskim muzykiem, szczególnie wyróżniającym się w grze na trąbce. Jego wkład w polską scenę muzyczną jest nieoceniony, a talent i pasja do muzyki przyczyniły się do jego rozwoju jako artysty.

Życiorys

Andrzej Diering, absolwentŚredniej Szkoły Muzycznej w Gdańsku-Wrzeszczu, rozpoczynał swoją musicalną przygodę w młodzieńczym okresie, debiutując w zespołach takich jak Club 99 oraz Grupa Naczelnika. W ciągu jesieni 1972 roku związał się z rockowym zespołem 74 Grupa Biednych, znanym wtedy głównie jako „Grupa 74”. Jego aktywność w zespole trwała do roku 1973, kiedy ostatecznie zakończono działalność grupy.

Po tym czasie, Andrzej grał w duecie z Władysławem Jagiełłą, a potem występował jako trębacz w takich formacjach jak Koman Band, Spisek i Alex Band, jednocześnie prowadząc własną grupę o nazwie B.B. Play. Dodatkowo współpracował z zespołem instrumentalnym pod kierownictwem Ryszarda Kruzy, akompaniując Krzysztofowi Klenczonowi, który powrócił z pierwszą trasą koncertową po Polsce w 1978 roku po dłuższym czasie spędzonym w Stanach Zjednoczonych.

Andrzej Diering miał również przyjemność występować i nagrywać z wieloma znanymi artystami, takimi jak: Krystyną Prońko w Koman Bandzie, Stanem Borysem, również w Koman Bandzie, Haliną Frąckowiak w Spisku, a także z Grażyną Łobaszewską oraz Krzysztofem Cugowskim w Spisku, czy w końcu z Wojciechem Gąssowskim.

Pod koniec XX wieku, Andrzej Diering na kilka lat osiedlił się w Niemczech. Jednak w 2000 roku, z powodów zdrowotnych, postanowił zakończyć swoją działalność muzyczną oraz sceniczną, koncentrując się na zdrowiu i życiu prywatnym.

Dyskografia

Albumy

Andrzej Diering, utalentowany artysta, ma na swoim koncie wiele wydawnictw płytowych. Jego dyskografia obejmuje różnorodne projekty muzyczne, które wzbogaciły polską scenę muzyczną. Poniżej przedstawiamy kluczowe albumy z jego kariery.

Z 74 Grupą Biednych nagrał album w 2022 roku, zatytułowany „W trąby dąć”, który zawiera archiwalne nagrania z lat 1970–1973, wydany przez Kameleon Records.

Współpraca Dieringa z zespołem Koman Band przyniosła kilka znaczących tytułów, w tym w 1975 roku album „Krystyna Prońko”, w którym wystąpiła Krystyna Prońko (Pronit), oraz „Fiesta” wydany w 1987 roku przez Polskie Nagrania „Muza”. W 2021 roku zespół wydał także album o nazwie „Continuation” pod szyldem GAD Records.

Warto również wspomnieć o współpracy z zespołem Spisek, która zaowocowała albumem o tym samym tytule, wydanym w 2017 roku przez GAD Records.

W kolejnych latach Diering pracował z zespołem Alex Band, wydając w 1980 roku album „Zderzenie myśli” (Tonpress – reedycja GAD Records z 2014), a także „Eccentric” w 1981 roku (Helicon – reedycja GAD Records z 2014) i „Straight On” w 1982 roku (Pronit).

Znany jest także z współpracy z Wojciechem Gąssowskim, z którym nagrał dwa albumy: „Love Me Tender” w 1981 roku (Wifon) oraz „Party” w 1988 roku (Polskie Nagrania „Muza” – link).

Współpraca z zespołem B.B. Play przyniosła album „Virginia Vee – An American In Warsaw” wydany w 1989 roku, również pod marką Polskie Nagrania „Muza”.

Przypisy

  1. Jacek Żyliński: Virginia Vee – An American In Warsaw live. kppg.waw.pl. [dostęp 06.12.2022 r.]
  2. 74 Grupa Biednych – W trąby dąć. Nagrania archiwalne z lat 1970–1973. discogs.com. [dostęp 17.12.2022 r.]
  3. Xawery Stańczyk – 74 Grupa Biednych z Ustki: semantyka, sposoby wytwarzania legendy (Kultura Popularna nr 3 (53), 2017)
  4. a b Spisek (GAD CD 065, 2017) info: książeczka do płyty
  5. Bogdan Bogiel, Grzegorz Kuczyński, Jerzy Redlich, Folder III Festiwalu Młodzieżowej Muzyki Współczesnej, Kalisz 1973

Oceń: Andrzej Diering

Średnia ocena:4.77 Liczba ocen:9