Konstanty Przebendowski


Konstanty Przebendowski, urodzony 25 grudnia 1776 roku w Gdańsku, to postać, która odegrała istotną rolę w historii Armii Królestwa Polskiego. Przez całe swoje życie był zaangażowany w działalność wojskową, co pozwoliło mu zdobyć tytuł generała brygady.

Jego aktywność wojskowa oraz wpływ na wydarzenia tamtego okresu są nieocenione. Zmarł w dniu 1 października 1831 roku, leaving behind a legacy that continues to be remembered in polskich kręgach historycznych.

Życiorys

Konstanty Przebendowski był osobą o bogatej historii, będąc wnukiem gen. Józefa Przebendowskiego. Na początku swojej kariery wojskowej był chorążym w targowickiej jednostce Regimentu Pieszego, który nosił imię Konfederacji Wolnych.

W 1794 roku brał aktywny udział w powstaniu kościuszkowskim, wykazując się znacznym męstwem. Dzięki swoim zasługom, awansował na porucznika w 17 regimencie piechoty. Po roku 1797 związał swoje dalsze losy z Legionami Polskimi we Włoszech, gdzie uczestniczył w wielu kampaniach, a w 1799 roku jako adiutant Władysława Jabłonowskiego wziął udział w ekspedycji na San Domingo.

W 1803 roku przeszedł do służby francuskiej, gdzie w stopniu szefa szwadronu sprawował funkcję adiutanta gen. Rochambeau. Jako oficer gen. Marmonta uczestniczył w kampaniach w Dalmacji w latach 1805–1807. Wkrótce potem, w stopniu majora, przeniósł się do Księstwa Warszawskiego, gdzie od 1808 roku pełnił rolę pułkownika oraz dowódcy 1 pułku strzelców konnych.

Walczył z powodzeniem w kampaniach austriackich w 1809 roku oraz moskiewskich w 1812 roku. W tym ostatnim roku przystąpił do Konfederacji Generalnej Królestwa Polskiego. Niestety, przez własną nieostrożność, został wzięty do niewoli rosyjskiej pod Mołodecznem.

Po 1815 roku, Przebendowski kontynuował służbę w armii Królestwa Polskiego. Na początku był szefem sztabu Dywizji Jazdy, a później dowodził Brygadą Strzelców Konnych. Jego kariera wojskowa zakończyła się awansem do stopnia generała w 1815 roku.

Pomimo swojej bogatej przeszłości, Przebendowski nie brał udziału w walkach powstania listopadowego. Został usunięty z armii czynnej przez gen. Józefa Chłopickiego, który zlecił mu organizację sił zbrojnych w województwie mazowieckim oraz kaliskim. Z powodu choroby, Przebendowski ostatecznie wycofał się całkowicie z życia wojskowego.

Wyróżniał się również licznymi odznaczeniami, w tym Orderem Świętego Stanisława I klasy w 1829 roku, II klasy w 1820 roku oraz III klasy w 1819 roku.

Przypisy

  1. Dziennik Konfederacyi Jeneralnej Królestwa Polskiego. 2012, nr 18, s. 174.
  2. Jarosław Gdański, Mariusz Machynia, Czesław Srzednicki, Kamil Stepan, Wojsko Koronne. Formacje Targowicy, szkolnictwo wojskowe. Varia, Uzupełnienia, Kraków 2003, s. 54.
  3. Stanisław Łoza, Kawalerowie orderu Św. Stanisława, w: Miesięcznik Heraldyczny, r. XI, nr 3, Warszawa 1932, s. 59.
  4. Stanisław Łoza, Kawalerowie orderu św. Stanisława, w: Miesięcznik Heraldyczny r. IX, nr 8, Warszawa, 1930, s. 167.

Oceń: Konstanty Przebendowski

Średnia ocena:4.82 Liczba ocen:24