Daniel Różyński był polskim żołnierzem, który swoją krótką, lecz pełną poświęcenia służbę złożył dla ojczyzny, a jego życie tragicznie zakończyło się w 2004 roku.
Urodził się 18 stycznia 1980 roku w Gdańsku, a jego młode życie dobiegało końca 12 września 2004 roku w Al-Hilla.
Różyński pełnił obowiązki w stopniu podporucznika i zginął, wykonując zadanie bojowe w ramach III zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku, gdzie jego odwaga i poświęcenie zostały oddane w obronie wolności i bezpieczeństwa.
Życiorys
Daniel Różyński jest osobą, która ukończyła I Liceum Ogólnokształcące w Brodnicy, a następnie z wyróżnieniem zdobył tytuł prymusa na Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych.
W trakcie swojej służby wojskowej, Różyński dowodził grupą szybkiego reagowania, która, w towarzystwie plutonu saperów oraz żołnierzy sprzymierzonego wojska irackiego, została niespodziewanie ostrzelana przez partyzantów w trakcie operacji mającej na celu neutralizację rzekomego ładunku wybuchowego IED. Wydarzenie to okazało się jedynie pułapką.
Niestety, podczas tego tragicznego incydentu, życie stracili jego towarzysze, w tym ppor. Piotr Mazurek oraz st. szer. Grzegorz Nosek. W ataku, którego sprawcą była jedna z grup bojowych jordańskiego terrorysty Abu Musaba al-Zarkawiego, trzech innych żołnierzy, zarówno polskich, jak i irackich, odniosło poważne obrażenia, a kolejnych sześciu zostało lekko rannych.
Daniel Różyński zmarł w wyniku odniesionych ran i został pochowany na cmentarzu w Brodnicy.
Upamiętnienie
Pośmiertnie awansowany do stopnia porucznika, Daniel Różyński otrzymał również zaszczytny wpis do księgi honorowej Ministra Obrony Narodowej.
W 2012 roku, jego odwaga została uhonorowana Gwiazda Iraku, przyznaną pośmiertnie. 10 września 2011 roku, w kościele Matki Boskiej Fatimskiej w Brodnicy, miała miejsce ceremonia odsłonięcia tablicy pamiątkowej, upamiętniającej porucznika Różyńskiego.
W 2013 roku w jego rodzinnej miejscowości, Brodnicy, jedna z ulic otrzymała jego imię, co stanowi hołd dla jego pamięci.
Natomiast 9 września 2020 roku, na podstawie decyzji Ministra Obrony Narodowej, nadano imię por. Daniela Różyńskiego Wojskowej Delegaturze Departamentu Kontroli w Bydgoszczy, a także odsłonięto specjalną tablicę pamiątkową.
W 2015 roku 51 Wodna Drużyna Harcerska, która nawiązała do jego dziedzictwa, przyjęła jego imię, podczas gdy Daniel pełnił rolę drużynowego oraz chorążego.
Jego nieoceniony wkład w historię wojska jest także upamiętniony w sali wykładowej Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu, a także w alei na terenie koszar 16 Batalionu Powietrznodesantowego.
Przypisy
- Pamięci por. Daniela Różyńskiego [online], Brodnica [dostęp 18.09.2022 r.]
- Delegatura Departamentu Kontroli uhonorowała poległego żołnierza [online], www.polska-zbrojna.pl [dostęp 18.09.2022 r.]
- Nadanie imienia śp. por. Daniela Różyńskiego Delegaturze Departamentu Kontroli w Bydgoszczy [online], www.wojsko-polskie.pl, 10.09.2020 r. [dostęp 18.09.2022 r.]
- DECYZJA Nr 15/MON MINISTRA OBRONY NARODOWEJ z dnia 05.02.2020 r. w sprawie nadania imienia patrona Delegaturze Departamentu Kontroli w Bydgoszczy [online], 05.02.2020 r.
- Odsłonią tablicę pamięci Daniela Różyńskiego [online], Gazeta Pomorska, 09.09.2011 r. [dostęp 02.05.2021 r.]
- Żołnierze pośmiertnie odznaczeni Gwiazdą Iraku - pomorska.pl [online], www.pomorska.pl [dostęp 17.11.2017 r.]
- a b por. Daniel RÓŻYŃSKI [online], 16bpd.wp.mil.pl [dostęp 17.11.2017 r.]
- W Brodnicy jest nowa ulica [online], www.czasbrodnicy.pl [dostęp 17.11.2017 r.]
- 51 WDH [online], Hufiec ZHP Brodnica, 30.11.2017 r. [dostęp 02.05.2021 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Wojsko i służby mundurowe":
Fritz von Below | Zofia Beisertówna | Andrzej Kowalski (komandor) | Włodzimierz Steyer (żołnierz AK) | Jarosław Ziemiański | Norbert Gołuński | Kazimierz Samuelson | Otto von Below | Władysław Jabłonowski (generał) | Jan Klejszmit | Piotr Stocki | Krzysztof Zgłobicki | Tadeusz Milewski (żołnierz) | Kazimierz Milewski | Konstanty Przebendowski | Hermann BalckOceń: Daniel Różyński