Anna Molga


Anna Molga, urodzona 1 sierpnia 1956 roku w Gdańsku, to niezwykle utalentowana artystka, która zyskała renomę na polskiej scenie kulturalnej. W swojej twórczości łączy różnorodne chcąc pozostawić ślad w dziedzinie sztuk wizualnych.

Jako malarka, ilustratorka, scenografka oraz kostiumolożka, Molga wykazuje wszechstronność i zdolność do wyrażania swoich idei w różnych formach artystycznych. Jej prace często charakteryzują się unikalnym stylem, który przyciąga uwagę zarówno krytyków, jak i szerokiej publiczności.

W uznaniu jej wkładu w kulturę, artystka została uhonorowana Nagrodą Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury, co podkreśla jej znaczenie w polskiej sztuce i jej wpływ na rozwój lokalnej społeczności artystycznej.

Życiorys

Anna Molga jest córką Ireny z Grossbaumów, znanej malarki i projektantki, która ocalała z warszawskiego getta, oraz rzeźbiarza Edwarda Molgi. Obaj rodzice, jako absolwenci III Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku, tzw. Topolówki, przekazali jej pasję do sztuki. Anna zdecydowała się na studia na Wydziale Grafiki w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Swoją edukację zakończyła w 1982 roku w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu.

Twórczość Molgi obejmuje różnorodne dziedziny, takie jak malarstwo, rysunek, ilustracja książkowa, scenografia oraz aranżacja przestrzenna. Współpracowała z Teatrem Miejskim w Gdyni, Zielonym Wiatrakiem oraz Gdańskim Archipelagiem Kultury. Jej projekty scenografii oraz kostiumów można zobaczyć w Teatrze Muzycznym w Gdyni, w Operze Bałtyckiej, Teatrze Atelier w Sopocie oraz Teatrze „Miniatura”. Powstały również projekty przestrzenne dla koncertu I. Pogorelicha w Operze Leśnej.

W 2013 roku przygotowała ilustracje do animowanego filmu „Voodoo – Lady Dominga” oraz stworzyła kostiumy i scenografię do filmu A. Dudzińskiego „Żadnego prawa nie złamałem” w 2014 roku. Malarstwo Molgi było prezentowane w takich miejscach jak foyer Opery Bałtyckiej w 2000 roku, w Teatrze na Plaży i Galerii STS w Sopocie w 2004 roku, a także w Galerii Mariackiej w Gdańsku w 2006 roku oraz w Druskiennikach na Litwie w 2010 roku.

W 1998 roku brała udział w wystawie „Płaszczyzna i przestrzeń. Rzecz o scenografach Wybrzeża”, która odbyła się w Pałacu Opatów (Oddział Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku). Zyskała uznanie za cykl prac inspirowany limerykami Wisławy Szymborskiej, zaprezentowanym na wystawie „Focus Szymborska” w Beletage Galerie w Berlinie. Została doceniona za aranżacje wystaw z okazji 50-lecia Opery Bałtyckiej oraz „Ogrody Europy – wokół Parku Oliwskiego” oraz za dużą instalację ilustrującą gdańskie legendy na Jarmarku Dominikańskim w 2010 roku.

M stworzyła także okładki do polskich edycji książek Rolanda Topora, pocztówki dla Amnesty International oraz afisze i plakaty odbywających się Festiwalu Kultury Żydowskiej ZBLIŻENIA i Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuk Autorskich WINDOWISKO. Jej bogato ilustrowana książka kucharska „Wyrodna matka radzi” została dedykowana synowi Pawłowi, kiedy ten wyjechał na studia do Szkocji.

Od 2016 roku Anna Molga zajmuje się aranżacją przestrzeni ogrodowej, tworząc bajecznie kolorowe, piętrowe kompozycje, które przyciągają wzrok i zachwycają oryginalnością.

Przypisy

  1. Wyrodna matka radzi | Anna Molga [online], Lubimyczytać.pl [dostęp 20.09.2021 r.]
  2. Anna Molga [online], FilmPolski [dostęp 20.09.2021 r.]
  3. Anna Molga [online], Filmweb [dostęp 20.09.2021 r.]
  4. ElaE. Stenzel-Klekowska, JanuszJ. Klekowski, Limeryki [online].
  5. EwaE. Bator, Anna Molga [online], Metropolitanka [dostęp 20.09.2021 r.]

Oceń: Anna Molga

Średnia ocena:4.7 Liczba ocen:10