Gdański Archipelag Kultury, znany jako GAK, to samorządowa instytucja kultury, której historia sięga 1967 roku. Obecnie instytucja nadzoruje 10 oddziałów usytuowanych w różnych dzielnicach Gdańska oraz 3 zespoły twórcze. GAK aktywnie angażuje się w szeroką działalność artystyczną i edukacyjną, organizując wiele różnorodnych wydarzeń kulturalnych, w tym koncerty, spektakle teatralne, wystawy, warsztaty artystyczne i zajęcia edukacyjne.
Jednym z istotnych obszarów działalności GAK jest prowadzenie Teatru Leśnego we Wrzeszczu oraz Amfiteatru Orana na Oruni. Warto dodać, że instytucja administruje także jedynym w regionie zadaszonym Lodowiskiem Miejskim, które w sezonie zimowym przyciąga średnio około 120 tys. odwiedzających rocznie.
Gdański Archipelag Kultury funkcjonuje pod obecną nazwą od 28 czerwca 2007 roku, a 3 marca 2010 roku otworzył nową placówkę przy ul. Powstańców Warszawskich 25 w Gdańsku. To miejsce, znane jako „Scena Muzyczna Gdańsk”, wyróżnia się profesjonalną salą koncertową z pojemnością 300 miejsc. W 2019 roku placówka przeniosła się do nowej lokalizacji w Parku Oruńskim, przy ul. Nowiny 2b.
Do najważniejszych wydarzeń, które GAK organizuje, należą:
- międzynarodowy festiwal kultury tańca i muzyki Gdańsk dźwiga muzę (organizowany do 2018 roku),
- Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA,
- Ogólnopolski Teatralny Festiwal Sztuk Autorskich Windowisko.
Siedziba Zarządu GAK znajduje się w Dworku Artura na Oruni, co dodatkowo wzbogaca ofertę kulturalną tego rejonu Gdańska.
Oddziały
Gdański Archipelag Kultury jest znany z różnorodności swoich oddziałów, które oferują szereg możliwości w zakresie sztuki i kultury. Oto lista aktualnych jednostek:
- „Dom Sztuki” GAK (Stogi),
- „Dworek Artura” vel „Stacja Orunia” GAK,
- „Winda” GAK (Wrzeszcz),
- „Gama” GAK (Letnica),
- „Plama” GAK (Zaspa),
- „Projektornia” GAK (dawniej „Cebulka” GAK; Brzeźno),
- Galerią GAK „Wyspa Skarbów” (Wyspa Sobieszewska),
- „Scena Muzyczna” GAK (Orunia),
- Gdańskie Lodowisko (Plac Zebrań Ludowych).
W przeszłości istniały także inne oddziały, które miały istotny wpływ na lokalną kulturę:
- „Keja” GAK,
- „Promocyjny Klub Muzyczny” GAK.
Przypisy
- Kolejna wyspa Archipelagu, Gazeta Wyborcza, 02.03.2010 r.
Oceń: Gdański Archipelag Kultury