Maria Sławek, urodzona 24 lutego 1988 roku w Gdańsku, to wybitna postać w świecie muzyki. Jest polską skrzypaczką, która zdobyła uznanie jako solistka i kameralistka, prezentując różnorodny repertuar zarówno klasyczny, jak i współczesny.
Warto podkreślić, że Maria Sławek posiada tytuł doktora habilitowanego sztuk muzycznych, co świadczy o jej wysokich kwalifikacjach oraz zaangażowaniu w rozwój muzyki.
Życiorys
Wykształcenie
Maria Sławek rozpoczęła swoją przygodę z muzyką w bardzo młodym wieku, mając zaledwie cztery lata, co było początkiem jej nauki gry na skrzypcach. W latach 2003–2006 miała zaszczyt być podopieczną Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci. W 2006 roku zakończyła edukację w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku, gdzie uczyła się pod okiem prof. Krystyny Jureckiej. Równocześnie, w tym samym roku, rozpoczęła studia na Akademii Muzycznej w Krakowie, w klasie prof. Wiesława Kwaśnego, które ukończyła z wyróżnieniem w 2011 roku.
W latach 2009 oraz 2010 i 2013 była laureatką stypendiów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także w 2009 roku zdobyła stypendium fundacji Sapere Auso. W 2011 roku otrzymała stypendium przyznane przez Prezydenta Miasta Krakowa dla Młodych Twórców Kultury oraz stypendium Fundacji Grazella. Podczas studiów rozwijała swoje umiejętności w zakresie kameralistyki pod kierunkiem prof. Janiny Romańskiej-Werner.
W latach 2012–2013 miała przyjemność studiować u prof. Dory Schwarzberg na Universität für Musik und Darstellende Kunst w Wiedniu. Niezwykle cenne były również lekcje u renomowanych profesorów, takich jak Kaja Danczowska, Maksim Wiengierow oraz Wanda Wiłkomirska.
Działalność akademicka i społeczna
W 2015 roku Maria Sławek obroniła pracę doktorską na Akademii Muzycznej w Krakowie, pisząc ją pod kierunkiem prof. Wiesława Kwaśnego. Praca była skupiona na utworach skrzypcowych i fortepianowych Mieczysława Wajnberga. Kolejnym krokiem w jej karierze akademickiej było ukończenie w 2019 roku podyplomowych studiów polsko-żydowskich w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. W 2020 roku Maria została doktorem habilitowanym na podstawie swojego dorobku naukowego oraz płyty „Rejoice”.
Praca jako asystent na Akademii Muzycznej w Krakowie rozpoczęła się w 2011 roku, gdzie Sławek prowadziła zajęcia w klasie skrzypiec w Katedrze Skrzypiec i Altówki. Jej badania koncentrują się na muzyce kompozytorów polsko-żydowskich, ze szczególnym uwzględnieniem twórczości Mieczysława Wajnberga, w związku z czym opublikowała liczne artykuły na ten temat. W 2020 roku była jednym z współzałożycieli Fundacji „Instytut Mieczysława Wajnberga”, mającej swoją siedzibę w Warszawie.
Działalność artystyczna i koncertowa
Maria Sławek od 2007 roku współtworzy duet z pianistą Piotrem Różańskim, a od 2009 roku regularnie występuje w sekstecie z Anną Marią Staśkiewicz, Katarzyną Budnik, Arturem Rozmysłowiczem, Marcinem Zdunikiem oraz Rafałem Kwiatkowskim. Jej koncerty miały miejsce nie tylko w Polsce, ale także w wielu krajach europejskich oraz w Stanach Zjednoczonych i Brazylii.
W latach 2017–2018 Maria była artystką-rezydentką Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie, co stanowiło istotny element jej kariery artystycznej. Obecnie gra na skrzypcach Charles’a François Ganda, który powstał w paryskiej pracowni Nicolasa Lupota w 1817 roku.
Dyskografia
Dyskografia Marii Sławek obejmuje szereg znakomitych nagrań, które prezentują jej umiejętności w interpretacji muzyki klasycznej. Wśród najważniejszych wydawnictw znajduje się:
- Schumann, Prokofiew (w duecie z Piotrem Różańskim), Grupa Twórcza Castello 2013 (utwory: R. Schumann, Sonata na skrzypce i fortepian d-moll nr 2 op. 121 oraz S. Prokofjew, Sonata na skrzypce i fortepian f-moll nr 1 op. 80),
- Mieczysław Weinberg (w duecie z Piotrem Różańskim), CD Accord 2014 (M. Weinberg, IV Sonata na skrzypce i fortepian op. 39; Sonatina na skrzypce i fortepian op. 46; V Sonata na skrzypce i fortepian op. 53),
- Rejoice (w duecie z wiolonczelistą Marcinem Zdunikiem), CD Accord 2019 (reedycja jako podwójny album winylowy: 2020); utwory: J.S. Bach, 15 Inwencji dwugłosowych w wersji na skrzypce i wiolonczelę; E. Ysayë, Sonata a-moll op. 27 nr 2; K. Penderecki, Ciaccona in memoriam Giovanni Paolo II; S. Gubaidulina, Sonata Freue dich!,
Wszystkie te nagrania są dostępne na podstawie materiału źródłowego, świadcząc o jej wszechstronności i wyjątkowym talencie w dziedzinie muzyki.
Wyróżnienia
Maria Sławek to artystka o imponującym dorobku. W swojej edukacyjnej i artystycznej karierze zdobyła liczne wyróżnienia, które podkreślają jej talent oraz poświęcenie dla sztuki.
- nagroda Jerzego Katlewicza, przyznawana wyróżniającym się studentom Akademii Muzycznej w Krakowie w 2007 roku,
- nagroda The Georg Solti Foundation,
Przypisy
- Instytut Mieczysława Wajnberga rozpoczyna działalność. polskieradio.pl, 24.11.2020 r. [dostęp 23.12.2020 r.]
- Maria Sławek. weniawski.pl. [dostęp 23.12.2020 r.]
- a b c d e f g h i j k l m n Maria Sławek. teatrwielki.pl. [dostęp 23.12.2020 r.]
- a b c d e f g h i j dr Maria Sławek. amuz.krakow.pl. [dostęp 23.12.2020 r.]
- Dr Maria Sławek, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 23.12.2020 r.]
- Maria Sławek. filharmonialubelska.pl. [dostęp 23.12.2020 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Zofia Schwinke | Marcel Kochańczyk | Robert Reinick | Wojciech Horny | Anna Wakulik | Anna Molga | Wojciech Ciesielski | Zbigniew Kraszewski (muzyk) | Wojciech Stamm | Grażyna Wolszczak | Marian Łaszewski | Mirosława Niemczyk | Julita Wójcik | Andrzej Karmasz | Magdalena Tul | Petro Aleksowski | Jarosław Zalesiński | Zbigniew Łącki | Roman Jabłoński (wiolonczelista) | Tomasz ŻółtkoOceń: Maria Sławek