Adam Leon Urbanowicz


Adam Leon Urbanowicz, znany również pod pseudonimem urbanovicz, urodził się 24 kwietnia 1972 roku w Gdańsku. Jest on polskim pianistą, kompozytorem oraz aranżerem, którego twórczość odznacza się niezwykłą wrażliwością i oryginalnością.

Jego kariera artystyczna trwa nieprzerwanie przez wiele lat, a jego muzyka zyskała uznanie zarówno w kraju, jak i za granicą.

Życiorys

Adam Urbanowicz rozpoczął swoją przygodę z muzyką już w dzieciństwie, kiedy to zdecydował się na naukę gry na fortepianie w wieku zaledwie 6 lat. W latach 1989/90 zdobył wyróżnienie, kończąc edukację w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku. Po tym niezwykle udanym etapie życia artystycznego, z powodzeniem dostał się do Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku, gdzie kontynuował kształcenie w katedrze fortepianu. Jego edukacja muzyczna została zwieńczona osiągnięciami na wielu prestiżowych festiwalach oraz konkursach pianistycznych, zarówno solo, jak i w zespołach kameralnych.

W jego dorobku artystycznym znajdują się liczne nagrody, które zdobył m.in. na Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Rosyjskiej i Radzieckiej w Gdańsku, Ogólnopolskim Konkursie Stypendialnym TiFC w Warszawie oraz Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów w Ettlingen. Dodatkowo, uczestniczył w mistrzowskich kursach organizowanych w Klagenfurcie i Weimarze.

W latach 1996-1998 odbył współpracę z Filharmonią Bałtycką, wykonując m.in. I koncert fortepianowy C-dur L. van Beethovena oraz biorąc udział w nagraniach dla II programu Polskiego Radia. Wystąpił u boku solisty Daniela Stabrawy, a repertuar obejmował kompozycje takich gigantów jak: Wojciech Kilar, Witold Lutosławski, Krzysztof Penderecki, Maurice Ravel oraz Igor Strawiński.

W roku 1989 artysta angażował się w Międzynarodowe Warsztaty Jazzowe w Chodzieży, co zaowocowało jego pasją do jazzu oraz muzyki rozrywkowej. W 1994 roku Urbanowicz przebywał na kontrakcie w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, a jego współpraca z Teatrem Muzycznym w Gdyni trwała od 1993 do 1995 roku, gdzie zajmował się tworzeniem aranżacji i opracowań muzycznych.

Artysta współpracował z takimi osobistościami jak Andrzej Strzelecki oraz z zespołem Teatru Rampa w Warszawie. Miał również zaszczyt koncertować z wieloma uznanymi artystami, w tym Stanisławem Sojką, Brianem Lamportem z Mozarteum, Januszem Szromem oraz Filipem Sojką, Wojciechem Michniewskim, Zbigniewem Górnym, Beatą Rybotycką czy Jackiem Wójcickim.

Od 1999 roku Urbanowicz był związany z agencją koncertową Gerhartz GmbH, biorąc udział w wielu trasach koncertowych w takich krajach jak Niemcy, Austria, Włochy, Hiszpania, Holandia, Belgia, Luksemburg, Szwajcaria, Dania, Szwecja, Norwegia, Finlandia oraz w Polsce.

W 2005 roku powstało URBANOVICZtrio, w skład którego weszli również Adam Wendt i Piotr Baron. Trio z powodzeniem koncertuje w Trójmieście, organizując cykl wydarzeń znanych jako Sopockie Czwartki Jazzowe.

W sezonie 2005/06 Adam Urbanowicz odgrywał główną rolę muzyczną Raya Charlesa w produkcji GERHARTZ GmBH One Night with Ray Charles – Genius of Soul. Współpracował również z amerykańskimi muzykami, takimi jak Ron Williams, Gina Dann, Garry Wiggins oraz Lacy Daryll Phillips, co przyniosło mu dalsze uznanie w branży. Jego talent i współprace zaowocowały także rolą w filmie Zakonnica w przebraniu 2: Powrót do habitu.

Od 2006 roku artysta związany był z agencją Kempf THEATERGASTSPIELE GmbH z Monachium, z którą realizował Ray Charles Musical Show European Tour w sezonach 2006-2011. Po 2007 roku Urbanowicz współpracuje z Piotrem Łukaszewskim, producentem i gitarzystą, a na przełomie 2010 roku założył URBANOVICZmusicSTUDIO & production, którego siedziba znajduje się w Kolbudach.

W wolnym czasie Adam Urbanowicz zajmuje się wędkarstwem oraz występuje jako aktor w agencji Stars Impresariat.

Twórczość

Muzyka Adama Urbanowicza odznacza się dużą różnorodnością oraz oryginalnością. Jego twórczość łączy w sobie elementy różnych gatunków, takich jak fortepianowa, poważna, jazzowa, akustyczna, nowoczesna, a także pop-rock oraz programowo-ilustracyjna, w której dominuje rola ilustracji.

W zakresie twórczości kompozytora można wyróżnić zarówno dzieła instrumentalne, jak i wokalno-instrumentalne. Kompozycje te mają różnorodne formy: od kameralnych i solowych, po orkiestrowe oraz symfoniczne. Znaczna część jego prac jest wydawana przez Paris Music oraz Universal Production Publishing Music i podlega ochronie praw autorskich ZAIKS.

Nagrania płytowe i TV

Wśród nagrań płytowych oraz telewizyjnych, warto wymienić:

  • CheCZ Do młodech,
  • płyta zespołu PTAKY „Szkoła Latania”,
  • Tomasz Olszewski „Odbijany”,
  • Program TVP1 „Od Przedszkola do Opola” z udziałem Stanisława Soyki,
  • Kompozycje i aranżacje do produkcji niemieckich:
  • – Das Phantom der Oper,
  • – MOULIN ROUGE.

Dyskografia

Wszystkie dokonania artysty można odnaleźć w jego dyskografii:

  • Rejected burden, Mess Age,
  • Szkoła Latania, Ptaky,
  • Odbijany, Tomasz Olszewski,
  • Moment of Reflection, autorski, solowy album z kompozycjami dla Paris Music oraz UNIPPM – Universal publishing music.

Nagrody

Adam Urbanowicz zdobył liczne nagrody, między innymi:

  • II nagroda na Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Rosyjskiej i Radzieckiej w Gdańsku,
  • Nagroda dla Najlepszego Instrumentalisty na Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Studenckiej w Krakowie,
  • Kursy Mistrzowskie (solo oraz w trio fortepianowym) – Niemcy, Austria.

Przypisy

  1. A. Artykiewicz. [dostęp 28.05.2020 r.]
  2. Moment of Reflection, fragment promocyjny w serwisie YouTube. [dostęp 29.11.2012 r.]
  3. One Night Of Ray Charles w serwisie YouTube. [dostęp 29.11.2012 r.]

Oceń: Adam Leon Urbanowicz

Średnia ocena:4.87 Liczba ocen:13