Sienna Grobla I


Sienna Grobla I, znana również jako wewnętrzna, a dawniej określana jako Strohdyk (w języku niemieckim: Strohteich, Strohdeich), jest interesującym osiedlem, które łączy zarówno funkcje mieszkaniowe, jak i przemysłowe w malowniczym Gdańsku. Stanowi ona część Siennej Grobli.

Osiedle Sienna Grobla I znajduje się w zachodniej części miasta, tuż przy Opływie Motławy. Historia tego terenu jest bogata, bowiem w 1814 roku, Sienna Grobla I została włączona do administracyjnych granic Gdańska. Obecnie osiedle to przynależy do okręgu historycznego Gdańsk oraz wpisuje się w obręb dzielnicy administracyjnej Śródmieścia.

Historia

Obszar Siennej Grobli I przez wiele lat był zdominowany przez łąki oraz naturalne rozlewiska Wisły. Te tereny były niegdyś własnością krzyżacką, a po roku 1454 stały się integralną częścią patrymonium miejskiego. Dopiero w XVIII wieku zaczęła się formować osada w rejonie znanym jako Polski Hak, który leżał przy samym ujściu Motławy.

W roku 1814 te tereny włączono do gminy miejskiej Gdańska. W dalszej części wewnętrznej Siennej Grobli funkcjonowały stocznie Klawittera oraz Devrienta, które zostały założone w XIX wieku. Były to jedne z kluczowych miejsc związanych z przemysłem stoczniowym w regionie.

W 1910 roku, po zlikwidowaniu wałów oraz fos miejskich, teren ten uległ transformacji. Została tam wybudowana kolonia mieszkalna, a także powstały mniejsze zakłady przemysłowe oraz magazyny. Taki układ urbanistyczny utrzymuje się w zasadzie do dnia dzisiejszego, co świadczy o długotrwałym rozwoju tego miejsca.

Transport i komunikacja

Na terenie Siennej Grobły I przebiega ulica Siennicka, która stanowi kluczowy szlak komunikacyjny łączący Główne Miasto z wyspą Stogi oraz Przeróbką. Ulica ta jest niezbędna dla mieszkańców osiedli takich jak Przeróbka, Stogi, Krakowiec oraz Górki Zachodnie.

Codzienne połączenia z centrum Gdańska są zapewnione dzięki tramwajom, w tym liniom nr 3, 8 oraz 9.

Most Siennicki

W obrębie ulicy Siennickiej, można natknąć się na Most Siennicki, który wznosi się nad rzeka Martwą Wisłą.

Zabytki

Przy ulicy Sienna Grobla 2 można napotkać wartownię bądź dom, który pełnił funkcję strażnika wałowego bastionu Gniady Koń. Ten obiekt, choć zbudowany w czasach dawnej twierdzy gdańskiej, po jej zlikwidowaniu w 1888 roku, zyskał nowe życie jako dom mieszkalny.

Co ważne, jest to jedyny całkowicie zachowany fragment z czternastu pierwotnych bastionów Gdańska, jak i jedyny forteczny budynek, który stoi w granicach terenu bastionów pierścienia wewnętrznego twierdzy. W roku 2021 budynek znajdował się w dobrym stanie, zachowując przy tym ozdobne detale więźby dachowej, mimo że nie był już zamieszkany.

Przypisy

  1. TomaszT. Larczyński TomaszT., Historia gdańskich bastionów: tych znanych i tych zaginionych. Część III, „Trojmiasto.pl”, 12.12.2021 r. [dostęp 18.12.2022 r.]
  2. a b c d Jednostki morfogenetyczne Gdańska. [dostęp 18.10.2014 r.]

Oceń: Sienna Grobla I

Średnia ocena:4.64 Liczba ocen:11