Górki Wschodnie


Górki Wschodnie, znane również pod niemiecką nazwą Östlich-Neufähr, to urokliwe osiedle usytuowane w Gdańsku. Leży ono na zachodzie Wyspy Sobieszewskiej, co czyni je interesującym miejscem do odkrywania lokalnej kultury i przyrody.

To malownicze miejsce przyciąga zarówno mieszkańców, jak i turystów, oferując wiele możliwości do wypoczynku oraz aktywnego spędzania czasu.

Historia

Na terenie Górków Wschodnich początkowo funkcjonowała osada rybacka, która niestety przestała istnieć w wyniku katastrofalnej katastrofy w 1840 roku, kiedy to wały zostały przerwane przez Wisłę Śmiałą. Do momentu tej tragedii, obszar ten współistniał razem z dzisiejszymi lewobrzeżnymi Górkami Zachodnimi, tworząc jedną miejscowość.

Obecnie w Górkach Wschodnich usytuowane jest malownicze osiedle, w którym znajduje się Stacja Ornitologiczna PAN oraz Stacja BiologicznaUG. To właśnie te instytucje przyciągają wszystkich, którzy interesują się przyrodą i ekologią.

Do osiedla prowadzi jedynie jedna droga dojazdowa, która przebiega przez Sobieszewo. Warto zaznaczyć, że do 1945 roku na odcinku pomiędzy oboma brzegami Górków kursował prom, który stanowił ważne połączenie dla mieszkańców.

Górki Wschodnie zostały formalnie włączone do miejskich granic administracyjnych 1 stycznia 1973 roku. Obecnie te tereny wchodzą w skład historycznego okręgu Niziny, który pełni istotną rolę w lokalnej kulturze i historii regionu.

Położenie

Górki Wschodnie leżą na wschodniej stronieWisły Śmiałej, a także na północnym brzegu Martwej Wisły. W kierunku wschodnim od Górek Wschodnich można znaleźć Sobieszewo. Natomiast na północy rozciąga się rezerwat przyrody Ptasi Raj, który obejmuje jeziora Karaś oraz Ptasi Raj. Dodatkowo, na północ od Górek Wschodnich znajduje się także malowniczy, wydmowy las znany jako Las Mierzei.

Transport i komunikacja

Górki Wschodnie cieszą się dobrymi połączeniami komunikacyjnymi z sercem Gdańska, dzięki obecności miejskich linii autobusowych, takich jak 186 oraz N9. To wygodne rozwiązanie znacznie ułatwia mieszkańcom oraz odwiedzającym dotarcie do i z centrum miasta.

W okresie międzywojennym funkcjonował w tej okolicy port lotniczy, który służył jako punkt odlotów wodnosamolotów do Szwecji. Ze względów ekonomicznych regularne połączenia realizowano jedynie w latach 1925 oraz 1928. W pierwszym okresie, od 1925 do 1926 roku, odbywały się loty do Sztokholmu, a w roku 1928 uruchomiono połączenie do Kalmaru, które miało miejsce aż trzy razy w tygodniu, a czas lotu wynosił 2,5 godziny.

Regularne połączenia do Sztokholmu startowały od czerwca 1925 roku, oferując loty raz dziennie, trwające cztery godziny. Wylot z Górek miał miejsce o godzinie 17:15, a powrót ze Sztokholmu o 6:00 następnego dnia. Obsługiwane były one przez wodnosamoloty marki Junkers oraz Dornier Do J Wal, które przyczyniły się do rozwoju lotnictwa wodnego w tym regionie.

Warto zaznaczyć, że poza sporadycznymi lądowaniami wodnosamolotów, które miały miejsce w czasie innych lat, ich cumowanie wymagało specjalnych zezwoleń od władz Wolnego Miasta Gdańska. Niezwykłym wydarzeniem był przyjazd największej wówczas łodzi latającej, Dornier Do X, która zatrzymała się w dawnym porcie wodno-lotniczym w dniach od 6 do 13 lipca 1932 roku. Łódź była udostępniona do zwiedzania, a 12 lipca przeprowadziła lot okrężny nad Sopotem.

Obecnie, w miejscu, gdzie niegdyś znajdował się dworzec, mieści się stacja badawcza Uniwersytetu Gdańskiego. To jedyny przykład oryginalnej przedwojennej zabudowy lotniczej, która przetrwała do dnia dzisiejszego w Gdańsku, stanowiąc cenny element lokalnego dziedzictwa kulturowego.

Przypisy

  1. Piotr Celej W Górkach Wschodnich też było lądowisko. Lądowały tam hydroplany (STARE ZDJĘCIA).
  2. Michał Lipka „Zapomniany port lotniczy na Wyspie Sobieszewskiej” [dostęp 12.12.2013 r.]
  3. Przed wojną samoloty lądowały we Wrzeszczu i na Wiśle.
  4. Dz.U. z 1972 r. nr 50, poz. 325.

Oceń: Górki Wschodnie

Średnia ocena:4.62 Liczba ocen:19