Roman Perucki, urodzony 10 marca 1961 roku w Gdańsku, to postać uznawana za jednego z czołowych polskich organistów oraz pedagogów w dziedzinie muzyki. Jako profesor zwyczajny Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku, Perucki kształci przyszłe pokolenia muzyków, przekazując im swoją wiedzę oraz pasję do muzyki.
Od 1993 roku pełni funkcję dyrektora Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. F. Chopina w Gdańsku, co stanowi potwierdzenie jego zaangażowania w rozwój kultury muzycznej w regionie. Jego praca w filharmonii przyczyniła się do organizacji wielu ważnych wydarzeń muzycznych, promujących zarówno lokalnych artystów, jak i wykonawców z całego świata.
Jako organista bazyliki archikatedralnej w Gdańsku-Oliwie, jego wykonania inspirują liczne audytoria, a jego talent artystyczny wypełnia muzyką jeden z najbardziej znaczących kościołów w Polsce. Roman Perucki jest zatem nie tylko muzykiem, ale także osobowością, która na stałe wpisała się w kulturalną mapę Gdańska.
Życiorys
Roman Perucki, znakomity organista, swoją edukację rozpoczął w 1981 roku, kiedy to ukończył gdańskie Technikum Łączności. Jest również absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Gdańsku-Wrzeszczu, gdzie kształcił się w klasie organów. W 1986 roku zakończył studia na Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku pod okiem prof. Leona Batora, jednego z uznawanych nauczycieli tego instrumentu. Swoje umiejętności artystyczne rozwijał uczestnicząc w licznych mistrzowskich kursach organowych, zarówno w Polsce, jak i za granicą.
W swoim życiu osobistym, Roman Perucki jest ojcem czwórki dzieci: Pawła (ur. 1987), Anny (ur. 1989), Łukasza (ur. 1991) oraz Jana (ur. 1996).
Działalność pedagogiczna
Od 1997 roku, Perucki posiada tytuł profesora na gdańskiej Akademii Muzycznej. Na przestrzeni lat pełnił funkcję Kierownika Katedry Organów, Klawesynu, Akordeonu i Gitary. W okresie 1996–1999 sprawował rolę prorektora ds. artystycznych tej uczelni, przyczyniając się do jej rozwoju. Dodatkowo, prowadzi klasę organów w Szkole Muzycznej II st. im. Fryderyka Chopina w Gdańsku-Wrzeszczu, co stanowi istotny element jego działalności zawodowej. Roman Perucki organizował również mistrzowskie kursy organowe w takich krajach, jak Niemcy, Rosja, Francja, Włochy czy Meksyk, dzieląc się swoimi doświadczeniami z młodymi muzykami.
Działalność koncertowa
W swoim bogatym dorobku koncertowym, Roman Perucki ma na swoim koncie ponad 2000 recitali organowych, które odbyły się w prestiżowych kościołach oraz salach koncertowych na całym świecie. Jego talent można było podziwiać m.in. w katedrze Notre Dame w Paryżu, w Gandawie w Belgii, Barcelonie w Hiszpanii, a także w sali Teatru Maryjskiego w Sankt Petersburgu. Dodatkowo występował w Buenos Aires w Meksyku oraz Monterrey, docierając do melomanów na różnych kontynentach, w tym w USA, Australii, Japonii, Chinach i Ameryce Południowej.
Udział w wybranych festiwalach organowych
- Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej „Non Sola Scripta” (XVI Europejski Festiwal Wrocławskie Lato Organowe) we Wrocławiu (2009),
- Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej we Fromborku,
- Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie,
- Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Skawinie,
- Międzynarodowy Zabrzański Festiwal Organowy im. Ks. Antoniego Chlondowskiego w Zabrzu,
- V Festiwalu muzyki liturgicznej „Przez Stulecia i Kraje” w Kijowie,
- XV Międzynarodowy Festiwal „Letnie Koncerty Organowe” w Krakowie (2008).
Juror konkursów organowych
Roman Perucki był także jurorem w międzynarodowych konkursach organowych, które odbyły się m.in. w Gdańsku, Kaltern (Włochy), Opawie (Czechy), Kaliningradzie (Rosja) oraz Paryżu (Francja), co potwierdza jego autorytet w świecie muzyki organowej.
Inna działalność
Roman Perucki jest postacią niezwykle aktywną w dziedzinie kultury i muzyki, pełniąc funkcję prezesa Pomorskiego Stowarzyszenia „Musica Sacra”. W ramach tego stowarzyszenia organizuje szereg prestiżowych wydarzeń muzycznych, w tym najsłynniejszy na świecie Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, który odbywa się w Gdańsku-Oliwie. Obejmuje on również Międzynarodowy Konkurs Organowy im. J.P. Sweelincka, cykl koncertów „Bliżej Bacha” oraz koncerty związane z Jarmarkiem św. Dominika w kościele oo. Dominikanów w Gdańsku.
Oprócz organizacji tych wydarzeń, Perucki prowadzi także koncerty w wielu kościołach, takich jak w Jastrzębiej Górze, Fromborku, Stegnie czy Żarnowcu. Od 1999 roku pełni funkcję prezesa Stowarzyszenia Miłośników Archikatedry Oliwskiej, co podkreśla jego zaangażowanie w propagowanie muzyki liturgicznej oraz ochronę dziedzictwa architektonicznego.
Na początku lat dziewięćdziesiątych dołączył do Komisji Liturgicznej przy Metropolicie Gdańskim, gdzie jego zadania obejmują konsultowanie zakupów oraz instalacji nowych organów, a także nadzór nad remontami i restauracjami zabytkowych instrumentów w kościołach na obszarze Archidiecezji Gdańskiej oraz w całej Polsce. Ważnym zrealizowanym projektem była rekonstrukcja barokowych organów w bazylice katedralnej w Pelplinie, której przewodniczył w 2004 roku.
Na jego inicjatywę powstały nowoczesne organy w takich kościołach jak św. Brygidy w Gdańsku, Najświętszej Marii Panny Królowej Różańca Świętego oraz w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Kiełpinie.
Jest także autorem pomysłu Gdańskiego Centrum Muzyczno-Kongresowego, które zostało otwarte w 2005 roku. Obiekt ten, mieszczący się w budynku dawnej elektrowni miejskiej z 1898 roku, stanowi siedzibę Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Centrum to dysponuje salą koncertową na około 1000 miejsc oraz czterema salami kameralnymi, co znacząco wpływa na rozwój życia muzycznego Gdańska.
Dyskografia (wybór)
Roman Perucki, uznany wirtuoz organów, dokonał licznych nagrań, które znalazły swoje miejsce na falach Polskiego Radia oraz Telewizji. Jego bogate portfolio obejmuje zarówno nagrania kasetowe, jak i płytowe, a wśród wyróżniających się tytułów znajduje się płyta „Messe pour les paroisses” autorstwa Fr. Couperina, która została uznana przez Bohdana Pocoja w „Ruchu Muzycznym” za najlepsze polskie nagranie wydane w roku 1991. W sumie, jego dorobek fonograficzny przekracza liczbę trzydziestu płyt, co świadczy o jego niezwykle aktywnej karierze artystycznej.
Albumy solowe
- Fr. Couperin – „Messe pour les paroisses” (1991),
- Mistrzowskie dzieła baroku – J.S. Bach (Futurex),
- Organy katedry w Oliwie, Gdańsk (DUX, 1996),
- The Best of Organ Works (Futurex, 1999) – złota płyta w Polsce,
- Orgelmesse (Futurex, 2002),
- Organy Katedry w Pelplinie (Soliton, 2004),
- J.S.Bach: Works by Roman Perucki (Cugate ltd., 2009),
- Mein Gott (Cathedral Organ by Roman Perucki) (Cugate ltd., 2009),
- Mendelssohn-Bartholdy: The Six Sonatas for Organ, Op. 65 (Soliton, 2010),
- Feliks Nowowiejski: In Paradisum, Organ music from Poland (Soliton, 2010),
- Tabulatura Gdańska (DUX, 2011).
Albumy z udziałem innych wykonawców
- Fr. Couperin – Messe pour les paroisses (1991),
- Romanza Classica for Violin and Organ (N.Stolarska – skrzypce, R.Perucki – organy) (Futurex, 2002) – złota płyta w Polsce,
- Wielkie organy Archikatedry w Gdańsku Oliwie (Soliton, 2006) – nominowana do nagrody Fryderyka w kategorii Album Roku Muzyka Solowa,
- Organy Katedry we Fromborku (Soliton, 2006),
- Organ Music from Oliwa Cathedral Gdansk (Roman Perucki, Academic Choir of the Gdansk University, The Gdansk Philharmonic Brass) (Soliton, 2010),
- G.F. Handel and Danzig music (Roman Perucki, Chamber Orchestra Hanseatica) (Soliton, 2010),
- Ave Maria: Music from Archikatedra in Frombork (Roman Perucki, Renata Dobosz, Wieslaw Ochman) (Soliton, 2010),
- Classical music for Children: Vivaldi, Debussy, Chopin, Strauss, Borodin (Roman Perucki, Natalia Walewska, Rafal Lewandowski) (Soliton, 2010),
- Meditationes (Wadim Brodski – skrzypce, Roman Perucki – organy) (Soliton, 2011),
- Missa Muta (D. Mikulski – horn, R. Perucki – organy) (Soliton, 2011),
- Selected Works for violin, soprano and organ (Maria Perucka, Danuta Dulska, Roman Perucki) (Soliton, 2011),
- Classica in My Heart (Konstanty Andrzej Kulka, Cappella Gedanensis, Natalia Walewska, Roman Perucki i Olga Rusina) (Soliton, 2011),
- Vadim Brodski & Roman Perucki – Meditationes (Soliton, 2012),
- Mozart (M. Wiengierow, M. Włoszczowska, R. Perucki) (Soliton, 2013),
- Muzyka Romantyczna w Katedrze Oliwskiej (M. Perucka, R. Perucki) (Soliton 2013),
- Gdański Festiwal Muzyczny (Łukasz Długosz, Roman Perucki) (All Muses, 2013).
Nagrody i odznaczenia
Roman Perucki jest postacią, która w swoim dorobku ma liczne nagrody oraz odznaczenia, świadczące o jego znaczącym wkładzie w kulturę. Oto niektóre z wyróżnień, które zdobył na przestrzeni lat:
- – Nagroda Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury „Splendor Gedanensis” (erm, 1998),
- – Krzyż Pro Ecclesia et Pontifice przyznany przez papieża Jana Pawła II (rok 2001),
- – Złota Odznaka honorowa „Zasłużony dla Kultury Polskiej” (rok 2005),
- – Medal św. Wojciecha (rok 2005),
- – Pomorska Nagroda Artystyczna – „Gryf Pomorski” (rok 2006),
- – Nagroda Artystyczna Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki za stworzenie nowej siedziby Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance (rok 2006),
- – Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (22 listopada 2007),
- – Order Świętego Sylwestra nadany przez papieża Benedykta XVI (rok 2008),
- – Nagroda Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki – „Sztorm Roku” (rok 2010),
- – Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury z okazji jubileuszu 65-lecia Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, za szczególny wkład w rozwój instytucji (rok 2010),
- – Medal Stulecia Niepodległości dla biznesmenów, urzędników oraz ludzi nauki i kultury (rok 2018),
- – Menedżer Kultury 2021,
- – Medal 100-lecia Towarzystwa Przyjaciół Nauki i Sztuki w Gdańsku (rok 2022).
Przyznane nagrody i odznaczenia podkreślają znaczenie jego pracy oraz wpływ, jaki wywarł na polski świat kultury.
Przypisy
- Laureaci Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury [online], Gdańsk - oficjalny portal miasta [dostęp 05.11.2024 r.]
- Laureaci medalu św. Wojciecha [online], Gdańsk - oficjalny portal miasta [dostęp 05.11.2024 r.]
- Lista laureatów Medalu Zasłużony Kulturze Gloria Artis [online], Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego [dostęp 05.11.2024 r.]
- Roman Perucki – „The Best of Organ Works” [online], Allcollect.pl [dostęp 12.01.2021 r.]
- Złote płyty CD przyznane w 2004 roku [online], ZPAV [dostęp 12.01.2021 r.]
- Złote płyty CD przyznane w 2002 roku [online], ZPAV [dostęp 12.01.2021 r.]
- Dyrektor Roman Perucki Menedżerem Kultury 2021. filharmonia.gda.pl. [dostęp 01.07.2022 r.]
- Sztormy 2010, uroczysta gala. Strona internetowa: trojmiasto.gazeta.pl, 17.02.2011 r. [dostęp 12.08.2012 r.]
- Strona internetowa Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im.F.Chopina w Gdańsku – biogram R.Peruckiego. [dostęp 12.08.2012 r.]
- Gdańskie Centrum Muzyczno-Kongresowe – informacja. Strona internetowa Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku: filharmonia.gda.pl. [dostęp 22.08.2012 r.]
- Strona internetowa: polinst.kiev.ua. [dostęp 22.08.2012 r.]
- Strona internetowa: festiwal-organowy.pl. [dostęp 22.08.2012 r.]
- Strona internetowa Akademii Muzycznej im. S.Moniuszki w Gdańsku – pedagodzy. [dostęp 23.08.2012 r.]
- Strona internetowa Akademii Muzycznej im. St.Moniuszki w Gdańsku – Absolwenci 50-lecia. [dostęp 23.08.2012 r.]
- Strona internetowa Zespołu Szkół Muzycznych w Gdańsku-Wrzeszczu – Absolwenci klasy organów. [dostęp 23.08.2012 r.]
- a b c PERUCKI ROMAN – Encyklopedia Gdańska [online], encyklopediagdanska.pl [dostęp 15.11.2017 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Andrzej Jagielski (geograf) | Karin Moder | Elżbieta Koopman Heweliusz | Marcin Michał Wiszowaty | Ernst Förstemann | Marek Gierlach | Wojciech Bonisławski | Alfred Stock | Tadeusz Figiel | Paweł Ukielski | Maciej Menius | Izabela Dłużyk | Ewa Borkowska-Pastwa | Borys Wróbel | Wiesław Kozak | John Samuel Miller | Richard Roepell | Gottfried Reyger | Anna Brillowska-Dąbrowska | Stanisław RadziszowskiOceń: Roman Perucki