Marcin Michał Wiszowaty, urodzony 1 stycznia 1976 roku w Gdańsku, jest uznawanym polskim prawnikiem oraz doktorem habilitowanym w dziedzinie nauk prawnych. Obecnie pełni funkcję profesora nadzwyczajnego Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie współpracuje z Wydziałem Prawa i Administracji, również jako prodziekan.
Wiszowaty jest specjalistą w zakresie prawa konstytucyjnego, co czyni go ważną postacią w polskiej nauce prawnej.
Życiorys
Marcin Michał Wiszowaty urodził się w 1972 roku. W 1994 roku ukończyłIII Liceum Ogólnokształcące im. Bohaterów Westerplatte w Gdańsku. Następnie, w 1999 roku, zdobył tytuł magistra prawa na Uniwersytecie Gdańskim. Jego praca magisterska nosiła tytuł: „Legitymacja szlachectwa polskiego w zaborze rosyjskim i Królestwie Polskim”, a jej tematem zajmował się pod kierunkiem Ryszarda Łaszewskiego. W tym samym roku związał się z Uniwersytetem, zostając asystentem w Katedrze Prawa Konstytucyjnego i Instytucji Politycznych na Wydziale Prawa i Administracji.
W 2006 roku uzyskał stopień doktora nauk prawnych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, prezentując rozprawę pt. „Regulacja prawna lobbyingu w Polsce na tle rozwiązań państw obcych”, napisaną pod nadzorem Andrzeja Szmyta. W 2016 roku, na podstawie swojego dorobku naukowego oraz rozprawy pt. „Zasada monarchiczna i jej przejawy we współczesnych ustrojach europejskich i pozaeuropejskich monarchii mieszanych. Studium z zakresu prawa konstytucyjnego”, uzyskał stopień doktora habilitowanego w tej samej dziedzinie.
Marcin Wiszowaty pełnił funkcję adiunkta, a później został profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Gdańskiego, pracując w Katedrze Prawa Konstytucyjnego i Instytucji Politycznych. Ponadto, był wykładowcą w kilku instytucjach, w tym Powszechnej Wyższej Szkole Humanistycznej „Pomerania” w Chojnicach, Wyższej Szkole Zarządzania w Gdańsku, a także Wyższej Szkole Gospodarowania Nieruchomościami w Warszawie. W latach 2004–2005 odbywał staż jako sekretarz Sądu Polubownego przy Pomorskiej Izbie Przemysłowo-Handlowej w Gdańsku.
W okresie od 2009 do 2010 roku pełnił rolę eksperta ds. legislacji w Biurze Analiz Sejmowych Kancelarii Sejmu, a także był ekspertem zewnętrznym Kancelarii Senatu, specjalizując się w zakresie prawa konstytucyjnego. Jako wykładowca współpracował z Okręgową Radą Adwokacką w Gdańsku, gdzie dzielił się swoją wiedzą z przyszłymi prawnikami.
W 2019 roku, dzięki uchwale wydziałowego kolegium elektorów, został powołany na stanowisko prodziekana ds. studiów niestacjonarnych Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. W wyniku decyzji Rektora UG, we wrześniu 2020 roku objął stanowisko prodziekana ds. rozwoju, a od grudnia tego samego roku pełnił także funkcję prodziekana ds. współpracy międzynarodowej i rozwoju Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego.
Dorobek naukowy
Marcin Michał Wiszowaty jest autorem ponad 150 publikacji w różnych językach, w tym polskim, angielskim, hiszpańskim oraz włoskim. Wziął udział jako referent i przewodniczący sesji w licznych krajowych oraz międzynarodowych konferencjach naukowych, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Jego badania i osiągnięcia naukowe obejmują szeroki zakres zagadnień, które można podzielić na kilka kluczowych obszarów badawczych.
Interesuje się przede wszystkim prawem parlamentarnym, w tym organizacją i funkcjonowaniem Sejmu oraz Senatu, a także procesem tworzenia prawa, który obejmuje m.in. lobbing, rzecznictwo interesów, etykę parlamentarną oraz efekty regulacji. Konsultacje publiczne i opiniowanie również znajdują się w kręgu jego badań.
W kontekście prawa konstytucyjnego, Marcin Wiszowaty przeprowadza analizy porównawcze dotyczące współczesnych republik i monarchii mieszanych. Zajmuje się także rozważaniami na temat funkcji oraz uprawnień prezydenta oraz miejscem instytucji demokracji bezpośredniej w systemach politycznych. Jego zainteresowania obejmują również prawo wyborcze, w tym kwestie związane z organizacją wyborów oraz ciszą wyborczą.
Kolejna sfera działalności badawczej dotyczy protokołu dyplomatycznego, regulacji prawnej heraldyki oraz falerystyki, a także współczesnych reliktów prawa szlacheckiego.
Publikacje naukowe Marcina Wiszowatego ukazały się w renomowanych czasopismach, takich jak: International Journal of Constitutional Law (New York – Oxford), Istituzioni del Federalismo. Rivista di studi giuridici e politici (Włochy), Emblemata. Revista Aragonesa de Emblematica (Hiszpania), a także w polskich periodykach, takich jak: Państwo i Prawo, Przegląd Sejmowy, Studia Wyborcze czy Przegląd Prawa Konstytucyjnego.
Marcin Wiszowaty jest również autorem kilku książek, w tym:
- Regulacja prawna lobbingu na świecie. Historia, elementy, stan obecny, Wydawnictwo Sejmowe, Warszawa 2008, ISBN 978-83-7059-858-7,
- Działalność lobbingowa w procesie stanowienia prawa. Komentarz, Wydawnictwo Sejmowe, Warszawa 2010, ISBN 978-83-7666-033-2,
- Zasada monarchiczna i jej przejawy we współczesnych ustrojach europejskich i pozaeuropejskich monarchii mieszanych. Studium z zakresu prawa konstytucyjnego, Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańsk 2015, ISBN 978-83-7865-289-2,
- W kręgu zagadnień parlamentarnych. Wybrane problemy praktyki w świetle opinii konstytucyjno-prawnych, Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańsk 2016, ISBN 978-83-7865-423-0 (we współautorstwie z A. Szmytem i K. Grajewskim),
- Miscellanea parlamentarne, Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańsk 2017, ISBN 978-83-7865-590-9 (we współautorstwie z A. Szmytem i K. Grajewskim),
- Partie polityczne w Polsce. Wybrane zagadnienia, Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańsk 2017, ISBN 978-83-7865-543-5 (we współautorstwie z A. Gajdą, K. Grajewskim, A. Rytel-Warzochą i P. Uziębłą),
- Niezależność sądów i niezawisłość sędziów. Miscellanea. Warszawa 2020, s. 230. ISBN 978-83-8017-333-0. Współautorzy: M. Dąbrowski, J. Szymanek, J. Zaleśny.
Odznaczenia i nagrody
Marcin Michał Wiszowaty został wyróżniony szeregiem prestiżowych nagród oraz odznaczeń, które świadczą o jego znaczącym wkładzie w rozwój nauki i kultury w Polsce.
Na mocy postanowienia Prezydenta RP z 14 października 2010 roku został uhonorowany Srebrnym Krzyżem Zasługi za wybitne zasługi w odbudowie ruchu korporacyjnego w naszym kraju.
Kolejnym osiągnięciem jest zdobycie II nagrody w LII edycji konkursu miesięcznika „Państwo i Prawo” w 2017 roku, w kategorii najlepsza rozprawa habilitacyjna, co dodatkowo podkreśla wyjątkowość jego pracy akademickiej.
W 2017 roku otrzymał również nagrodę indywidualną I stopnia oraz w 2018 roku nagrodę zespołową I stopnia rektora Uniwersytetu Gdańskiego za swoje znakomite osiągnięcia naukowe, które przyczyniły się do rozwoju wiedzy i badań w dziedzinie prawa.
Życie prywatne i działalność społeczna
Marcin Michał Wiszowaty pochodzi z rodziny Wiszowatych herbu Roch. W 1994 roku był jednym z współzałożycieli, a następnie sekretarzem, by w latach 2004–2008 pełnić funkcję prezesa Zarządu Głównego Związku Szlachty Polskiej.
W latach 1994–1999 pełnił obowiązki sekretarza redakcji „Verbum Nobile”, a później, od 1999 do 2008 roku, sprawował stanowisko redaktora naczelnego tego czasopisma.
W 2005 roku dołączył do grona członków najstarszej polskiej korporacji akademickiej Konwent Polonia, założonej w Dorpacie w 1828 roku, gdzie angażował się w działalność na różnych szczeblach władzy stowarzyszenia.
Dodatkowo, jako kurator reaktywacji korporacji akademickiej Lauda, założonej w Kownie w 1928 roku, zyskał uznanie oraz pełnił rolę filistra.
Oprócz tego, jest członkiem wielu organizacji, w tym: The Burgon Society, Polskiego Towarzystwa Heraldycznego, Polskiego Towarzystwa Prawa Konstytucyjnego, Stowarzyszenia Historyków Sztuki, Towarzystwa Miłośników Kartuz oraz United Kingdom Constitutional Law Association.
Warto również wspomnieć, że jego dziadkiem macierzystym był Leon Brylowski.
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Ernst Förstemann | Marek Gierlach | Wojciech Bonisławski | Alfred Stock | Tadeusz Figiel | Paweł Ukielski | Wojciech Suleciński | Błażej Śliwiński | Maciej Stanisław Zięba | Matthias Gotthilf Löschin | Elżbieta Koopman Heweliusz | Karin Moder | Andrzej Jagielski (geograf) | Roman Perucki | Maciej Menius | Izabela Dłużyk | Ewa Borkowska-Pastwa | Borys Wróbel | Wiesław Kozak | John Samuel MillerOceń: Marcin Michał Wiszowaty