Maciej Stanisław Zięba


Maciej Stanisław Zięba to postać, która odgrywa istotną rolę w polskiej myśli filozoficznej. Urodził się 27 kwietnia 1957 roku w Gdańsku, gdzie rozpoczęła się jego fascynacja różnorodnymi nurtami filozoficznymi.

Jako uznany filozof oraz historyk filozofii, Zięba specjalizuje się w szerokim zakresie filozofii orientalnej. Obejmuje to takie tradycje jak:

  • filozofia indyjska,
  • tybetańska,
  • chińska,
  • japońska,
  • koreańska,
  • wietnamska,
  • malajo-indonezyjska,
  • oraz afrykańska etnofilozoofia.

Dodatkowo, jego kariera nie ogranicza się jedynie do obszarów akademickich, ponieważ jest również urzędnikiem służby cywilnej, co pokazuje jego zaangażowanie w życie publiczne. Mimo to, wciąż pozostaje aktywnym esperantystą, co podkreśla jego międzynarodowy i międzykulturowy urok oraz dążenie do porozumienia między narodami.

Życiorys

Maciej Stanisław Zięba to postać wyjątkowa, która swoją edukacją i pracą wywarła znaczący wpływ na rozwój myśli filozoficznej oraz działalności dydaktycznej. Ukończył III Liceum Ogólnokształcące im. Marynarki Wojennej w Gdyni, a następnie podjął studia z zakresu filozofii teoretycznej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (KUL), gdzie uzyskał tytuł magistra w 1981 roku. Jego edukację w tej dziedzinie prowadzili wybitni nauczyciele, w tym ks. Marian Kurdziałek, o. Mieczysław Albert Krąpiec OP oraz ks. Stanisław Kamiński.

W szczególności na uwagę zasługują jego badania w zakresie filozofii orientacyjnej, które kontynuował na podstawie prac rozpoczętych przez ks. Franciszka Tokarza oraz pod kierunkiem takich postaci jak Leon Cyboran, Tadeusz Margul i Tomasz Ruciński. Dla rozszerzenia swojej wiedzy i doświadczeń, Zięba odbył również studia zagraniczne, m.in. w Paryżu (1985–1986: INALCO, Centre Sèvres SJ, Sorbona; 1990: IIAP), Montrealu (1995–1997: Uniwersytet McGill), Rzymie (1999–2000: LUISS Guido Carli) oraz na Tajwanie (2012–2013: Uniwersytet Tunghai w Taizhong).

W 1989 roku, na KUL, uzyskał stopień doktorski. W ciągu następnych lat, od 1984 do 2013, był związany z Zakładem Historii Filozofii KUL jako pracownik naukowy. Jako redaktor nadzorował dział filozofii Wschodu w Powszechnej Encyklopedii Filozofii oraz uczestniczył w powstawaniu Encyklopedii Filozofii Polskiej.

W swoim życiu zawodowym Zięba pełnił ważne role w dyplomacji, będąc w latach 1991–1997 konsulem RP w Paryżu i Montrealu. Wykonywał równocześnie zadania kierownika Szkoły Polskiej im. Mikołaja Kopernika w Montrealu. Po powrocie do kraju, od 1998 roku pracował w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim, gdzie pełnił różne funkcje, w tym dyrektora odpowiedzialnego za współpracę zagraniczną oraz integrację europejską. Od 2000 roku jest urzędnikiem służby cywilnej.

Między 1998 a 2013 rokiem Zięba angażował się w projekty związane z pograniczem polsko-ukraińskim i polsko-białoruskim, szczególnie w Euroregionie Bug. Organizował badania migracji oraz kształcenie kadr administracyjnych w zakresie etyki. Współpracował z różnymi fundacjami, w tym z Fundacją Młoda Demokracja oraz Lubelską Regionalną Siecią Wsparcia Imigrantów.

W 2012 roku został odznaczony Medalem Złotym za Długoletnią Służbę, co stanowi dowód na jego zaangażowanie i osiągnięcia w pracy publicznej. Od 2018 roku pracuje jako distinguished visiting professor na Uniwersytecie Zaozhuańskim w prowincji Szantung w Chinach, gdzie uczy esperanta oraz języka polskiego.

Publikacje

Książki

Maciej Stanisław Zięba jest autorem wielu istotnych dzieł literackich dotyczących filozofii oraz zagadnień społecznych. Jego publikacja „Powstanie świata według Rygwedy” wydana przez PINK w Montrealu w 1996 roku, z pewnością przyciąga uwagę badaczy.

Wspólnie z Ołeną Łucyszyną zredagował książkę „Purusza, atman, tao, sin… Wokół problematyki podmiotu w tradycjach filozoficznych Wschodu”, której wydawcą jest AHE z Łodzi, 2011, posiadającą ISBN 978-83-7405-534-5.

W 1998 roku zredagował również pracę „Wizja przyszłości Ziemi Lubelskiej”, opublikowaną przez Urząd Wojewódzki w Lublinie, która otrzymała ISBN 83-910802-1-8. Kolejnym jego znaczącym dziełem jest „Review of Rural Development Planning Processes” współautorstwa z Richardem Moretonem, wydana w 2000 roku w Lublinie.

Wraz z Andrzejem Wojtasikiem zredagował „Thomas Merton, Myśli o Wschodzie”, wydaną przez Gaudium – Homini w 2003 roku, posiadającą ISBN 83-88615-59-9. W 2003 roku opublikował także „Trudne tezy – ważne odpowiedzi: Czy Polska straci na integracji europejskiej?”, jako redaktor oraz współautor, w wydawnictwie Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego z ISBN 83-910802-2-6.

W 2004 roku opublikował książkę „Polsko-ukraiński ukraińsko-polski glosariusz terminów administracji publicznej”, której był redaktorem i współautorem. Wydała ją Fundacja Młoda Demokracja, ISBN 83-921536-6-9, która jest dostępna online jako kopia Archiwum Internetu.

W tym samym roku pojawił się takżę „Podręcznik Edukacja Europejska”, współautorstwa, wydany przez Operon z ISBN 83-7390-248-1, z późniejszym, poprawionym wydaniem w 2009 roku z ISBN 978-83-7461-924-0. Zięba również brał udział w projekcie związanym z Euroregionem Bug oraz w stworzeniu materiału edukacyjnego dla młodzieży „Migracja – wyzwanie XXI wieku”, które było dostępne w wersji polskiej i ukraińskiej.

Jego dorobek obejmuje także prace takie jak „Nasz Bug”, KUL: Lublin 2008, ISBN 978-83-7363-506-7 oraz „Migration – a Challenge to the 21st Century”, które promują wzmocnienie współpracy transgranicznej.

Rodzinne zbiory przysporzyły mu także funduszy do dalszych badań, jak „Słownik-przewodnik filozoficzny: Osoby – problemy – terminy”, opublikowany w 2012 roku przez PTTA z ISBN 978-83-60144-60-2.

Jego najnowszym dziełem jest „Filozofia indyjska w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim”, opublikowane w 2019 roku przez Wydawnictwo KUL z ISBN 978-83-8061-788-9.

Ważniejsze artykuły lub rozdziały w pracach zbiorowych

W bogatym dorobku Macieja Stanisława Zięby znajdują się również cenne artykuły naukowe. Do nich zalicza się „Trójświatowiedny”, opublikowany w ZSKOwL w 1981 roku oraz „Buddyjska teoria zbawienia”, który także ukazał się w tym samym czasopiśmie.

Również z jego pióra wyszły takie prace jak „Contributions to the History of the Buddhist Classification of Dharmas: Pañcavastuka of Vasumitra”, zamieszczony w Biuletynie PINK w 1996 roku oraz „Swāmī Prajñānpād – między vedāntą a psychoanalizą”, publikowany w 2000 roku.

Jednakże nie można zapomnieć o ścisłej współpracy z H. Zimonem przy artykule „Hinduizm”, który znalazł się w publikacji TN KUL w 2000 roku, czy też „Miejsce guru w indyjskiej tradycji duchowej”, który wyszedł spod redakcji A. Maryniarczyka.

W 2007 roku Zięba podjął się analizy „Człowiek jako agregat pięciu grup składników (pañca-skandha) w buddyzmie abhidharmicznym”.

W jego dorobku publikacyjnym znajdują się także przekłady fragmentów klasycznych dzieł filozoficznych, które ukazały się zarówno w publikacjach w Polsce, jak i zagranicą, m.in. fragmenty Ogyū Soraia oraz prace dotyczące indyjskiej filozofii, w których M. Kudelska jest jego współautorką.

Oprócz tego Maciej Stanisław Zięba jest autorem znacznej liczby haseł w Powszechnej Encyklopedii Filozofii, obejmując które to filmy i tematy z pogranicza orientalistycznego oraz metafizycznego.

Przypisy

  1. L'ENA fusionne avec un institut international. [dostęp 17.11.2015 r.]
  2. KHFSiŚ
  3. Wydział Filozofii Uniwersytetu Tunghai
  4. LUISS Guido Carli
  5. Centre Sèvres – Facultés Jésuites
  6. M. Kurdziałek – artykuł w PEF
  7. KUL Mistrzowie – ks. prof. Marian Kurdziałek
  8. In Memoriam – ks. prof. Marian Kurdziałek
  9. Who is who w Polsce. Encyklopedia biograficzna z życiorysami znanych Polek i Polaków, Hübners blaues Who is Who, Zug 2007 (dodatek CD).
  10. Polski Instytut Naukowy w Kanadzie i Biblioteka Polska im. Wandy Stachiewicz

Oceń: Maciej Stanisław Zięba

Średnia ocena:4.8 Liczba ocen:22