UWAGA! Dołącz do nowej grupy Gdańsk - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Julita Wasilczuk


Julita Eleonora Wasilczuk, która przyszła na świat 5 kwietnia 1965 roku w Gdańsku, jest wybitną polską ekonomistką. Aktualnie pełni zaszczytną rolę profesora nadzwyczajnego na Politechnice Gdańskiej, gdzie na co dzień kieruje Zakładem Przedsiębiorczości oraz Katedrą Przedsiębiorczości i Prawa Gospodarczego.

Dodatkowo, Julita Wasilczuk objęła stanowisko Dziekana Wydziału Zarządzania i Ekonomii, co wskazuje na jej znaczący wpływ na rozwój akademicki i współczesne podejście w nauczaniu zarządzania oraz ekonomii na uczelni.

Życiorys

W latach 1987–1991 Julita Wasilczuk studiowała na Wydziale Ekonomiki Transportu Uniwersytetu Gdańskiego, obecnie znanym jako Wydział Ekonomii. Po ukończeniu studiów, w 1993 roku, rozpoczęła pracę jako asystentka na nowo utworzonym Wydziale Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej. W 1997 roku uzyskała tytuł doktora nauk ekonomicznych, a dziewięć lat później, w 2006 roku, doktora habilitowanego w dyscyplinie nauki o zarządzaniu na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego. Od 2009 roku pełni funkcję profesora nadzwyczajnego na Politechnice Gdańskiej, a w latach 2010-2012 była również profesorem nadzwyczajnym w Wyższej Szkole Humanistycznej w Gdańsku.

Wasilczuk była kierownikiem projektu naukowego współfinansowanego z funduszy unijnych pod nazwą EURO 2012 – szanse i zagrożenia dla Pomorza. Od 2008 roku pełni rolę koordynatora projektu Students Entrepreneurial Attitude Survey (SEAS), którego celem jest badanie postaw przedsiębiorczych wśród studentów, analizując ich zmiany w miarę postępu w kształceniu na WZiE.

Jako główny wykonawca, uczestniczyła w międzynarodowym projekcie ACE w latach 2004–2005 oraz krajowym projekcie NCN w latach 2010–2015. Dodatkowo, brała udział w czterech edycjach badań panelowych prowadzonych wśród pomorskich przedsiębiorstw, znanych jako Pomorskie Obserwatorium Gospodarcze, które trwały od 2006 do 2013 roku.

Julita Wasilczuk jest również organizatorką oraz współorganizatorką Międzynarodowej Konferencji ENTIME (Entrepreneurship in Modern Economy), odbywającej się na Wydziale Zarządzania i Ekonomii od 2004 roku. Jest założycielką i redaktor naczelną czasopisma naukowego pt. Research on Enterprise in Modern Economy – theory and practice, które jest jednym z czterech w Polsce, zajmujących się problematyką przedsiębiorczości.

Członkini redakcji czasopism naukowych, zarówno krajowych, jak i zagranicznych, aktywnie uczestniczy w radach oraz komitetach organizacyjnych konferencji. Pełni funkcję przewodniczącej rady naukowej międzynarodowej konferencji ENTIME, a także jest członkiem międzynarodowych stowarzyszeń naukowych, takich jak USASBE w latach 2007-2008 oraz European Council of Small Business i International Council of Small Business od 2015 roku.

W 2016 roku pełniła rolę promotora dla dwóch prac doktorskich dotyczących zarządzania małymi firmami i przedsiębiorczością, będącej głównym obszarem jej badań. Julita jest autorką oraz współautorką ponad 100 publikacji, w tym pięciu książek, które koncentrują się na metodycznych aspektach badania przedsiębiorczości, przedsiębiorczości kobiet oraz wzroście zatrudnienia w sektorze MŚP.

Jedną z jej ról jest również bycie członkiem założycielem ogólnopolskiego stowarzyszenia Edukacja dla Przedsiębiorczości, w którym przez trzy kadencje zasiadała w zarządzie. Była również członkinią założycielką i przewodniczącą Rady Naukowej Fundacji Rozwoju Myśli Ekonomicznej przy Wydziale Zarządzania i Ekonomii oraz przez trzy kadencje członkinią zarządu Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej na Pomorzu.

W latach 2009–2011 pełniła funkcję koordynatorki regionalnej w dwóch ogólnopolskich projektach dydaktycznych, które umożliwiły przeszkolenie ponad 650 uczestników na studiach podyplomowych na WZIE. Zainicjowała również specjalność Przedsiębiorczość i marketing na drugim stopniu studiów Zarządzanie.

Od 2011 roku, pełni rolę eksperta programowego oraz eksperta ds. jakości w Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Działa jako ekspert dydaktyczny i naukowy w krajowych projektach, dotyczących m.in. uznawalności kształcenia, wsparcia dla MŚP oraz ustawicznego kształcenia zawodowego.

Od 2006 roku jest kierownikiem Zakładu Przedsiębiorczości w ramach Katedry Ekonomii i Zarządzania Przedsiębiorstwem. Współzałożyła Katedrę Przedsiębiorczości i Prawa Gospodarczego i od 2013 roku sprawuje funkcję jej kierownika. Od 1 września 2012 roku pełni także obowiązki dziekana Wydziału Zarządzania i Ekonomii.

W 2018 roku, Julita Wasilczuk otrzymała złoty Krzyż Zasługi za swoje osiągnięcia w dziedzinie nauki i edukacji.

Przypisy

  1. M.P. z 2018 r. poz. 1125
  2. a b c d e f g h Wydział Zarządzania i Ekonomii Dziekan dr hab. Julita Wasilczuk, prof. nadzw. PG. [dostęp 16.08.2017 r.]
  3. Katedra Przedsiębiorczości i Prawa Gospodarczego. [dostęp 16.08.2017 r.]
  4. a b c Dr hab. Julita Eleonora Wasilczuk, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 17.08.2017 r.]

Oceń: Julita Wasilczuk

Średnia ocena:4.99 Liczba ocen:11