Janusz Mackiewicz


Janusz Mackiewicz, znany również pod pseudonimem „Macek”, to niezwykle utalentowany artysta, którego życie i twórczość są głęboko związane z muzyką jazzową. Urodził się 21 września 1957 roku w Gdańsku, gdzie rozpoczął swoją przygodę z muzyką.

Jako kontrabasista i gitarzysta basowy, Mackiewicz zdobył uznanie zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami. Swoją pasję do jazu realizuje nie tylko poprzez grę, ale także jako kompozytor oraz aranżer.

Życiorys

Janusz Mackiewicz, znany polski muzyk, przyszedł na świat w Gdańsku. Już w młodzieńczych latach wykazywał talent, angażując się w zespół rockowy, który działał w osiedlowym domu kultury w Przymorzu, grając na gitarze basowej. W 1977 roku podjął naukę w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Gdańsku, gdzie uczył się gry na kontrabasie pod okiem profesora Stanisława Zubla. Jego pasja do muzyki jazzowej sprawiła, że często uczestniczył w koncertach jazzowych. Wkrótce po tym zadebiutował jako kontrabasista w big bandzie jazzowym pod przewodnictwem Jerzego Partyki.

W 1981 roku znalazł się w zespole New Coast, który skupiał talenty takie jak: Maciej Sikała, Grzegorz Nagórski, Adam Czerwiński oraz Cezary Paciorek. Zainteresowany rozwijaniem swoich umiejętności, w latach 1981–1982 uczestniczył w Warsztatach Jazzowych, które odbywały się w Chodzieży.

Swoją karierę w orkiestrze rozpoczął w 1984 roku, będąc uczniem Szkoły Muzycznej II st. im. Fryderyka Chopina w Gdańsku. W tym samym czasie rozpoczął współpracę z Teatrem Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni, co przyczyniło się do jego dalszego rozwoju. Równolegle nagrywał materiały dla Radia Gdańsk.

Na początku lat 90-tych Mackiewicz podpisał trzymiesięczny kontrakt za granicą, gdzie miał okazję akompaniować amerykańskim artystom. Po powrocie z sukcesem współpracował z saksofonistą Przemkiem Dyakowskim w prowadzeniu Sax Club w Gdyni oraz organizował jam-sessions na Gdynia Summer Jazz Days oraz Sopot Molo Jazz Festival. W tym okresie nawiązał długotrwałą kolaborację z klarnecistą Emilem Kowalskim.

Wkrótce Janusz zaczął też uczyć innych. W 1992 roku zrealizował materiał dźwiękowy do „Szkoły na bas” Janusza Popławskiego. Był współpracownikiem pisma „Gitara i Bas”. W kolejnych latach, na stronie firmy Mayones, prowadził internetowe warsztaty dla basistów pod nazwą „My-szkoła”. Lata 90. to również czas licznych tras koncertowych z artystami takimi jak: Piotr Baron, Wojciech Karolak, Tomasz Szukalski, Janusz Muniak, Krystyna Prońko, Jan Ptaszyn Wróblewski, Jarek Śmietana, Leszek Możdżer.

W 2003 roku Janusz założył własny zespół i nagrał swoją pierwszą autorską płytę, zatytułowaną „W Dzień Bożego Narodzenia”. Kolejne jego projekty to płyta „Frogsville”, która ukazała się w styczniu 2008 roku oraz „Melisa” Przemka Dyakowskiego, która w 2009 roku zdobyła status Złotej Płyty. Współpracował również przy innowacyjnych projektach muzycznych, takich jak A’FreAK-aN Project, Ikenga Drummers oraz Take it Easy, której najnowsza płyta „Take it Easy V: Ach to był szał…” miała premierę w październiku 2020 roku.

Na przełomie 2008 roku, wraz z innymi muzykami z Trójmiasta, powołał do życia Stowarzyszenie Muzyków Jazzowych w Sopocie, które organizuje wydarzenia takie jak Sopot Molo Jazz Festival oraz Jazz w Lesie w Sulęczynie, gdzie Mackiewicz objął stanowisko prezesa. W 2009 roku wydał kolejną autorską płytę „Układ Scalony”. Dwa lata później, w 2011 roku, założył zespół Elec-Tri-City, z którym wydał dwie płyty.

Uczestniczył w wielu prestiżowych festiwalach jazzowych, takich jak: Sopot Molo Jazz Festiwal, Jazz Nad Odrą, Bielska Zadymka, Gdynia Summer Jazz Days, Komeda Jazz Festiwal oraz Złota Tarka. Za swoje osiągnięcia artystyczne otrzymał Nagrodę Specjalną Marszałka Województwa Pomorskiego, doceniając jego wkład w kulturę oraz działalność artystyczną na rzecz społeczności regionu.

Dyskografia

Płyty autorskie

– W Dzień Bożego Narodzenia – to zbiór kolęd jazzowych z 2006 roku, w którym brał udział Janusz Mackiewicz Quartet. W skład zespołu weszli: Darek Herbasz grający na saksofonie tenorowym oraz altowym, Dominik Bukowski na wibrafonie, Janusz “Macek” Mackiewicz na kontrabasie oraz Adam Czerwiński na perkusji i instrumentach perkusyjnych.

– Frogsville z 2008 roku. Album nagrany przez Janusz Mackiewicz Quintet, w którym Janusz „Macek” Mackiewicz zagrał na kontrabasie, wspomagany przez Grzegorza Nagórskiego na puzonie, Darka Herbasza grającego na saksofonach, Dominika Bukowskiego na wibrafonie oraz Adama Czerwińskiego na perkusji.

– Układ Scalony (2009). Kolejny projekt Janusz Mackiewicz Quartet, w którego składzie znaleźli się: Janusz Mackiewicz na kontrabasie, Darek Herbasz na saksofonach tenorowym i barytonowym, Dominik Bukowski na wibrafonie i marimbie, a także Michał Szczeblewski na perkusji.

– Elec-Tri-City (2013). Janusz Mackiewicz zagrał na gitarze basowej, wspierany przez Leszka Możdżera na pianinie, Macieja Sikałę na saksofonie, Marcina Wądołowskiego na gitarze oraz Dominika Bukowskiego na xylosyntezatorze. Grzegorz Sycz odpowiedzialny był za perkusję, a Justyna Antoniak i Olga Kunicka dodały wokal oraz skrzypce.

– Elec-Tri-City “Depth Of Focus” (2017). W tym wydaniu Janusz Mackiewicz zagrał na gitarze basowej oraz moogu, a w komponentach muzycznych uczestniczyli Marcin Wądołowski na gitarze, Dominik Bukowski na xylosyntezatorze, Grzegorz Sycz na perkusji oraz Eric Allen na głosie.

Pozostałe albumy

– Children of bird (1999). Emil Kowalski

– Droga do ciebie (1999). Jazzmeni Janowi Pawłowi II

– Shalom (2002). Cezary Paciorek

– Słowa (2001/2002). Waldemar Chyliński

– Kolędy (2002). Emil Kowalski

– Playing Benny Goodmann (2003). Emil Kowalski

– Take it Easy (2005). Przemek Dyakowski

– Lustereczko (2005). Larry Okey Ugwu

– Kochankowie Rudej Marii (2006). Wanda Staroniewicz

– Melisa (2007). Przemek Dyakowski

– „A’FreAK-aN Project” (2011). Wojciech Staroniewicz

– Take It Easy III (2011). Przemek Dyakowski

– Projekt Elbląg (2011). Specjal Jazz Sextet

– Git Majonez (2011). Marcin Wądołowski Quintet

– Blue Night Session (2014). Marcin Wądołowski Quintet

– A’FreAk-KomEdA Project (2015). Wojciech Staroniewicz

– Take It Easy IV (2015). Przemek Dyakowski

– Take It Easy V (2020). Przemek Dyakowski

– Ach, to był szał (2020). Przemek Dyakowski – Take It Easy VI

– Jakub Hajdun Trio (2020). Jakub Hajdun Trio

– Utwory Własne (2022). Jakub Hajdun Trio

– Ludmiła (2023). Przemek Dyakowski – Take It Easy VII

Przypisy

  1. n, NEW COAST [online], SWINGUJĄCE 3-MIASTO – JAZZ W TRÓJMIEŚCIE – KOMPENDIUM WIEDZY, 28.11.2022 r. [dostęp 21.12.2022 r.] (pol.).
  2. Janusz Mackiewicz Quartet - Układ Scalony [online], trojmiasto.pl [dostęp 23.12.2022 r.] (pol.).
  3. Maciej Warda |M.W.| TopGuitar Maciej Warda |M.W.|, Janusz Mackiewicz - filar trójmiejskiej sceny jazzowej [online], TopGuitar.pl, 26.06.2020 r. [dostęp 21.12.2022 r.] (pol.).
  4. n, Mackiewicz Janusz [online], SWIGUJĄCE 3-MIASTO – JAZZ W TRÓJMIEŚCIE – KOMPENDIUM WIEDZY, 25.02.2021 r. [dostęp 21.12.2022 r.] (pol.).
  5. JazzPRESS - Nowa płyta formacji Elec-Tri-City [online], jazzpress.pl [dostęp 21.12.2022 r].
  6. Elec-Tri-City “Depth Of Focus” – Janusz 'Macek' Mackiewicz [online] [dostęp 21.12.2022 r.] (pol.).
  7. Dyskografia – Janusz 'Macek' Mackiewicz [online] [dostęp 21.12.2022 r.] (pol.).
  8. Biogram – Janusz 'Macek' Mackiewicz [online] [dostęp 21.12.2022 r.] (pol.).

Oceń: Janusz Mackiewicz

Średnia ocena:4.77 Liczba ocen:5