Aleja Legionów w Gdańsku


Aleja Legionów, znana w języku niemieckim jako Heeresanger, to istotna arteria komunikacyjna w Gdańsku. Ulica ta przecina Wrzeszcz, jeden z bardziej rozpoznawalnych obszarów tego miasta.

Jest ona również częścią dzielnicy Wrzeszcz Dolny, która może poszczycić się bogatą historią oraz różnorodną architekturą. Aleja Legionów odgrywa kluczową rolę w życiu lokalnym, tworząc sieć połączeń dla mieszkańców oraz turystów.

Przebieg

Ulica Aleja Legionów rozpoczyna się w okolicach placu bł. ks. Bronisława Komorowskiego. Następnie przebiega przez dawny teren znany jako Polenhof. Na swojej trasie krzyżuje się z ulicą Tadeusza Kościuszki, by zakończyć swój bieg na granicy z osiedlem Zaspa.

W tym miejscu Aleja Legionów przechodzi w aleję Rzeczypospolitej, która wspólnie z nią tworzy tzw. oś dolnego tarasu. Ta trasa transportowa stanowi alternatywę dla alei Grunwaldzkiej, ułatwiając poruszanie się w tym rejonie Gdańska.

Historia

„Ulica, która obecnie nosi nazwę Heeresanger, została zaplanowana i wytyczona w latach 1923–24, w Wolnym Mieście Gdańsku. Stanowiła przedłużenie traktu Neu Schottland, znanego dziś jako ulica Stanisława Wyspiańskiego, zmierzając w kierunku Lotniska we Wrzeszczu. Jej budowa przebiegała przez obszary wcześniej zajmowane przez pruskie wojska łączności oraz Wielki Plac Ćwiczeń (Grosse Exercierplatz) gdańskiego garnizonu pruskiego.

Ulica ta szybko stała się jedną z kluczowych arterii komunikacyjnych w Polsce, pełniąc rolę jednej z trzech centralnych ulic w Polenhofie – polskim osiedlu utworzonym w Wolnym Mieście Gdańsku. Już od lat 20. XX wieku przy alei powstawały instytucje społeczno-kulturalne, które były zarządzane przez przedstawicieli społeczności Polonii gdańskiej.

Niestety, 1 września 1939 roku miały miejsce tragiczne wydarzenia. To właśnie w tym miejscu przeprowadzono masowe aresztowania, a wielu działaczy polonijnych zostało zamordowanych w obozie koncentracyjnym Stutthof.

W roku 1930 na odcinku alei wprowadzono komunikację tramwajową, a przystanek końcowy znajdował się w pobliżu ówczesnego lotniska we Wrzeszczu, na skrzyżowaniu z ulicą Kościuszki. Później, od lat 50. XX wieku, w tym obszarze działała pętla tramwajowa. W latach 70. XX wieku linia tramwajowa została przedłużona aż do osiedla Zaspa, natomiast pętlę zlikwidowano w latach 80. XX wieku.

W okresie PRL aleja nosiła nazwę Feliksa Dzierżyńskiego, co stanowiło odzwierciedlenie ówczesnych politycznych zmian w Polsce.

Charakterystyczne obiekty

Na alei Legionów w Gdańsku znajduje się szereg charakterystycznych obiektów, które mają istotne znaczenie historyczne i kulturowe dla tego regionu. Oto niektóre z nich:

  • Pomnik bł. ks. Bronisława Komorowskiego, zlokalizowany przy al. Legionów 1,
  • Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa, usytuowana pod adresem al. Legionów 3,
  • Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Gdańsku, znajdujący się przy al. Legionów 7,
  • Dawne Obserwatorium Meteorologiczne, które obecnie nie jest użytkowane, przy al. Legionów 9,
  • Szkoła Podstawowa nr 49 przy al. Legionów 11, w której od 1921 do 1939 roku mieścił się Polski Dom Akademicki „Bratniak”. Służył on głównie polskim studentom Technische Hochschule der Freien Stadt Danzig, znanej później jako Politechnika Gdańska,
  • Stadion oraz hala sportowa, zlokalizowane w pobliżu skrzyżowania al. Legionów z ul. Kościuszki.

Przypisy

  1. Planiści: Wyjątkowy Gdańsk potrzebuje Drogi Czerwonej. Gazeta.pl, 20.07.2011 r.

Oceń: Aleja Legionów w Gdańsku

Średnia ocena:4.78 Liczba ocen:10