Karl August Groddeck


Karl August Groddeck, urodzony 13 kwietnia 1794 roku w Gdańsku, to postać, która na trwałe wpisała się w historię tego miasta. Wieloletni nadburmistrz Gdańska w czasach, gdy Gdańsk znajdował się pod pruskim panowaniem, pełnił kluczową rolę w zarządzaniu lokalnym samorządem.

Jego kadencja trwała do 17 stycznia 1877 roku, kiedy to zmarł w Berlinie.

Życiorys

Karl August Groddeck był synem Balthasara Jakoba Groddecka (1760-1822) oraz Johannę Charlotte z domu Renner (1771-1848). Jego ojciec był bratem znanego filologa klasycznego Gotfryda Ernesta Groddecka, a matka pochodziła z rodziny Karla Rennera, który piastował stanowisko burmistrza Gdańska w okresie francuskiej protekcji.

Ukończywszy studia prawnicze, Groddeck rozpoczął pracę jako notariusz w Gdańsku w 1821 roku. Już w latach 1825-1851 pełnił funkcje w Radzie Miejskiej Gdańska, a od stycznia 1851 do końca grudnia 1862 był nadburmistrzem. W 1848 roku został wybrany na deputowanego do pruskiego Zgromadzenia Narodowego, gdzie reprezentował interesy swojej partii – Partii Konserwatywnej.

W okresie jego kadencji na stanowisku nadburmistrza Gdańsk przeżywał czas intensywnego rozwoju gospodarczego, co zaowocowało uprzemysłowieniem oraz modernizacją infrastruktury miejskiej. W 1852 roku do miasta wprowadzono kolej żelazną, co znacząco ułatwiło transport. Kolejnym krokiem było uruchomienie w grudniu 1853 roku miejskiej gazowni, która zaczęła zasilać latarnie uliczne w gaz. Oprócz tego wprowadzono nową numerację posesji i budynków w Śródmieściu, która w dużej mierze przetrwała do obecnych czasów.

Również w tym czasie stworzono urzędy telegraficzne dostosowane do potrzeb giełdy oraz ogólnodostępne. W Gdańsku powołano zawodową straż pożarną, z siedzibą w przebudowanym Dworze Miejskim. Na Dolnym Mieście, prywatna rusznikarnia została przejęta przez państwo i przekształcona w Królewską Fabrykę Karabinów. Z kolei królewska baza korwet została przekształcona w Stocznię Królewską, która stała się fundamentem dla pruskiej marynarki wojennej. Wzrastał również rozwój stoczni, np. powstała nowa prywatna stocznia Devrienta na Polskim Haku, a Stocznia Klawittera została znacznie rozbudowana.


Oceń: Karl August Groddeck

Średnia ocena:4.78 Liczba ocen:11