UWAGA! Dołącz do nowej grupy Gdańsk - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Andrzej Kowalski (polityk)


Andrzej Kowalski, urodzony 20 marca 1946 roku w Gdańsku, jest postacią o znaczącym wpływie w polskiej polityce.

Jako działacz związkowy oraz socjalistyczny, Kowalski zyskał uznanie dzięki swoim wysiłkom na rzecz praw pracowniczych i społecznych wartości, które stały się fundamentalne w jego działalności.

Życiorys

Andrzej Kowalski, syn Franiszka i Anny, rozpoczął swoją karierę zawodową jako lakiernik. Już od 1967 roku był związany z Zakładami Zmechanizowanego Sprzętu Domowego Predom-Polar we Wrocławiu. W sierpniu 1980 roku przystąpił do NSZZ „Solidarność”, stając się aktywnym członkiem ruchu. W chwili wprowadzenia stanu wojennego był zaangażowany w działalność konspiracyjną, współpracując z Regionalnym Komitetem Solidarności (RKS).

Od 1985 roku organizował samorząd pracowniczy w swoim zakładzie, gdzie został wybrany na członka Rady Pracowniczej. Niestety, jego działalność prozwiązkowa doprowadziła do wyroku z 24 lutego 1986 roku, gdzie skazano go na 6 miesięcy pozbawienia wolności, z zawieszeniem wykonania kary na okres 2 lat za rozpowszechnianie literatury związkowej. Kowalski był również aktywnym uczestnikiem Pomarańczowej Alternatywy.

W 1987 roku był jednym z założycieli pierwszego jawnego Komitetu Założycielskiego NSZZ „Solidarność” na Dolnym Śląsku. W wyniku presji ze strony służb bezpieczeństwa i na wniosek Krzysztofa Zadrożnego został zwolniony dyscyplinarnie z pracy. Oficjalnym zarzutem było organizowanie wiecu, które miało miejsce 31 sierpnia 1987 roku pod siedzibą zakładu, a jego współorganizatorem był Józef Piniorem. Powrócił do pracy dopiero w 1989 roku, na podstawie ustawy o abolicji.

Rok 1987 to także okres, kiedy Kowalski stał się jednym z założycieli Polskiej Partii Socjalistycznej. Aktywnie uczestniczył w działaniach prezydium Rady Naczelnej PPS, a później również w Radzie Naczelnej PPS-Rewolucja Demokratyczna. Często padał ofiarą represji, był zatrzymywany oraz karany przez odpowiednie instytucje. Współpracował z pismami takimi jak „Nowa Lewica” oraz „Nasz Przegląd”.

Po 1990 roku Kowalski wstąpił ponownie do NSZZ „Solidarność” w Polarze i cieszy się emeryturą od 2006 roku. Obecnie pełni funkcję przewodniczącego Rady Sekretariatu Emerytów i Rencistów NSZZ „Solidarność” Region Dolny Śląsk, zasiadając jednocześnie w zarządzie Regionu oraz Radzie Krajowego Sekretariatu Emerytów i Rencistów Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.

Przypisy

  1. Władze Regionu Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność”.
  2. Szczepan Rudka, Poza cenzurą. Wrocławska prasa bezdebitowa 1973–1989, Wrocław 2001 r., s. 365.
  3. Według informacji zamieszczonych na stronie IPN widnieje również wyrok skazujący w 1982 r. jednak zdaniem samego zainteresowanego – chodzi o innego Andrzeja Kowalskiego.

Oceń: Andrzej Kowalski (polityk)

Średnia ocena:4.7 Liczba ocen:9