Johanna Schopenhauer


Johanna Henrietta Schopenhauer, z domu Trosiener, urodziła się 9 lipca 1766 roku w Gdańsku, a zmarła 16 kwietnia 1838 roku w Jenie. Była nie tylko utalentowaną niemiecką pisarką, ale również matką Arthura Schopenhauera, jednego z najbardziej wpływowych myślicieli w historii filozofii.

Jej życie i twórczość pozostają ważnym elementem w kontekście niemieckiej literatury oraz filozofii, wskazując na złożoność ról, jakie pełniły kobiety w tych dziedzinach w XIX wieku.

Życiorys

Johanna Schopenhauer przyszła na świat w domu „Pod Żółwiem” w Gdańsku, przy ul. św. Ducha 81. Była córką zamożnego kupca, Christiana H. Trosienera. Już w jej rodzinie kładło się wielki nacisk na edukację, co zaowocowało jej wszechstronną wiedzą. W dniu 6 maja 1785 roku wstąpiła w związek małżeński z bogatym gdańskim kupcem, Heinrichem Florisem Schopenhauera. Z tego małżeństwa narodził się najstarszy syn, Arthur, który stał się znanym niemieckim filozofem i przyszedł na świat w 1788 roku w Gdańsku. Kolejne dziecko, córka Adela, urodziła się w 1797 roku w Hamburgu i później zyskała sławę jako pisarka.

Rodzina Schopenhauerów zmuszona była do emigracji do Hamburga w 1793 roku, po zajęciu Gdańska przez Prusy. Po śmierci męża w 1806 roku, Johanna z córką osiedliły się w Weimarze, gdzie tworzyły salon literacko-artystyczny, będący miejscem spotkań wielu wybitnych osobistości, w tym Johann Wolfgang von Goethe. Johanna zajmowała się pisarstwem, tworząc powieści, wiersze oraz różnorodne utwory literackie.

W 1829 roku zdecydowała się na wyjazd z Weimaru do Bonn, gdzie rozpoczęła pisanie swoich wspomnień. Sześć lat później, w 1837 roku, zamieszkała w Jenie, gdzie spędziła resztę swojego życia. Po jej odejściu, córka Adela zainicjowała publikację niedokończonego pamiętnika matki, zatytułowanego Jugendleben und Wanderbilder. W Polsce wydano go pod tytułem Gdańskie wspomnienia młodości w 1959 roku w tłumaczeniu ks. Tadeusza Kruszyńskiego.

Johanna Schopenhauer pozostaje również istotną postacią w Gdańsku, będąc patronką tramwaju Pesa Swing, który nosi numer boczny 1025, obsługiwany przez Gdańskie Autobusy i Tramwaje. W 1888 roku, dla upamiętnienia jej zasług, odsłonięto tablicę ku jej czci przy ulicy Świętego Ducha w Gdańsku 81, która obecnie nie istnieje.

Przypisy

  1. Schopenhauer Johanna, [w:] Encyklopedia PWN [online], Wydawnictwo Naukowe PWN [dostęp 01.01.2023 r.]
  2. Peter Oliver Loew: Gdańsk i jego przeszłość. Kultura historyczna miasta od końca XVIII wieku do dzisiaj. Gdańsk: słowo/obraz terytoria, 2012 r., s. 589.
  3. Patroni tramwajów: Johanna Schopenhauer

Oceń: Johanna Schopenhauer

Średnia ocena:4.74 Liczba ocen:9