Agata Szymczewska


Agata Maria Szymczewska, która przyszła na świat 7 października 1985 roku w Gdańsku, to utalentowana polska skrzypaczka oraz kameralistka. W swojej karierze osiągnęła wiele znaczących sukcesów, zarówno artystycznych, jak i pedagogicznych. Posiada tytuł doktora habilitowanego sztuki, a także pełni rolę profesora na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.

Warto podkreślić, że Szymczewska zdobyła pierwsze miejsce na XIII Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, co zapoczątkowało jej imponującą karierę. Jest również laureatką prestiżowego Paszportu „Polityki” oraz czterokrotną zdobywczynią Nagród Muzycznych „Fryderyków”.

Oprócz sukcesów solowych, Agata Szymczewska jest prymariuszką znanego kwartetu smyczkowego Szymanowski Quartet. Jej zaangażowanie w życie kulturalne nie kończy się na występach artystycznych, bowiem pełni także funkcję prezesa Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, przyczyniając się w ten sposób do promowania muzyki klasycznej w Polsce.

Życiorys

Agata Szymczewska, urodzona w Koszalinie na Pomorzu, pochodzi z rodziny nauczycieli muzyki, której członkami są rodzice – pianistka Katarzyna oraz pianista Tomasz. Już jako sześciolatka rozpoczęła edukację w zakresie gry na skrzypcach w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Grażyny Bacewicz w Koszalinie, gdzie jej nauczycielkami były Danuta Kaluta-Jakubowska oraz prof. Krystyna Jurecka. Po ukończeniu podstawowej nauki, podjęła studia na Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, gdzie kształciła się pod okiem prof. Bartosza Bryły, a następnie kontynuowała naukę w Hochschule für Musik und Theater w Hanowerze, w klasie prof. Krzysztofa Węgrzyna.

W 2005 roku, za sprawą zaproszenia od Japończyka Maestro Seiji Ozawy, objęła funkcję koncertmistrza orkiestry podczas jego tournée w Japonii i Chinach. Szymczewska była także uczestniczką prestiżowej Summer Music Academy w Szwajcarii, gdzie współpracowała z takimi artystami, jak: Pamela Frank, Nobuko Imai czy Robert Mann. W 2006 roku, osiągając zaledwie 21 lat, zdobyła I nagrodę, Złoty Medal oraz Nagrodę Publiczności TVP Kultura na XIII Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, co otworzyło jej drzwi do występowania na międzynarodowych scenach muzycznych.

W tym samym roku została wyróżniona licznymi nagrodami, w tym Paszportem „Polityki” oraz Nagrodą TVP Kultura w kategorii Muzyka Poważna i „Fryderykiem” za Najlepszy Album Solowy Roku. Jej nagranie koncertu skrzypcowego Mieczysława Karłowicza, z orkiestrą Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka, zostało uznane za najlepsze w kategorii Muzyka Symfoniczna i Koncertująca w 2008 roku.

W lutym 2009 roku, Szymczewska współpracowała z Krystianem Zimermanem, Kają Danczowską, Ryszardem Groblewskim oraz Rafałem Kwiatkowskim, wykonując kwintety fortepianowe Grażyny Bacewicz na setną rocznicę jej urodzin, co zostało uwieńczone wydaniem płyty CD dla Deutsche Grammophon. W październiku tego samego roku zadebiutowała na scenie Wigmore Hall w Londynie, co zaowocowało zaproszeniem do występu na koncercie w Royal Festival Hall z London Philharmonic Orchestra. Angielskie czasopismo „The Times” oceniło jej grę słowami:

„Gra z powagą, opanowaniem i mądrością muzyczną ponad swój wiek, brzmiąc momentami jak płomienna młoda Ida Haendel.”

W tym okresie otrzymała także nagrodę „London Music Masters 2009”. W 2010 roku nawiązała współpracę z Gidonem Kremerem oraz Franzem Helmersonem podczas festiwalu „Chamber Music connects the World” w Kronbergu. Równocześnie rozpoczęła pracę jako asystentka w Akademii Muzycznej w Poznaniu, a jej płyta z koncertami skrzypcowymi Maxa Brucha, Felixa Mendelsohna oraz „Legendą” Henryka Wieniawskiego ujrzała światło dzienne dzięki Universal Music Polska.

We wrześniu 2011 roku, elegantnie zaimponowała grą z Marthą Argerich, wykonując „Kwintet fortepianowy” Juliusza Zarębskiego na specjalnym koncercie VII Festiwalu Muzycznego „Chopin i jego Europa” w Warszawie, a nagranie tego wydarzenia zostało wydane na płycie DVD. W październiku 2011 roku wystąpiła również w Warszawie z Jurijem Baszmietem oraz orkiestrą Moscow Soloists przy okazji ich światowej trasy koncertowej w 20. rocznicę istnienia orkiestry. Od 2014 roku jest członkiem zespołu Szymanowski Quartet, jednego z najbardziej renomowanych kwartetów smyczkowych działających na świecie.

Jej najnowsza płyta z Sonatami pt. Modern Soul, powstała we współpracy z młodymi polskimi kompozytorami: Ignacym Zalewskim, Marcinem Markowiczem, Mikołajem Majkusiakiem oraz Aleksandrem Nowakiem, ukazała się we wrześniu 2016 roku. Wzięła w niej udział z pianistami Grzegorzem Skrobińskim i Markiem Brachą, elektryzującym gitarzystą Łukaszem Kuropaczewskim oraz akordeonistą Maciejem Frąckiewiczem.

W 2022 roku, Agata Szymczewska została uhonorowana nagrodą Koryfeusz Muzyki Polskiej w kategorii „Osobowość roku” za swoją działalność edukacyjną oraz popularyzatorską, nawiązującą do postaci Henryka Wieniawskiego oraz jako ambasadorka XVI Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego jego imienia. Od czerwca 2023 roku pełni rolę prezesa Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.

Artystka koncertowała w prestiżowych salach Europy, takich jak: Théâtre des Champs Élysées w Paryżu, Victoria Hall w Genewie, Concertgebouw w Amsterdamie, Konzerthaus w Berlinie, Berwaldhallen w Sztokholmie, Teatrze Bolszoj w Moskwie, a także w krajach takich jak Chiny, Japonia, Korea Południowa, Kanada i Izrael, występując w licznych filharmoniach. Jej talent muzyczny docenić można było pod batutą wielu uznanych dyrygentów, jak Krzysztof Penderecki, Andrzej Boreyko, Maksim Wiengierow, Sir Neville Marriner, John Axelrod, Okko Kamu, Antoni Wit, Jerzy Maksymiuk, Tadeusz Strugała, Marek Mos, Tadeusz Wojciechowski, Jacek Kaspszyk, Jan Krenz, Agnieszka Duczmal oraz Krzysztof Urbański. Grała z wieloma renomowanymi orkiestrami z całego świata, takimi jak: Sinfonia Varsovia, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, Lahti Symphony Orchestra, Istanbul State Symphony Orchestra, China National Symphony Orchestra, Konzerthausorchester Berlin, Sinfonieorchester St. Gallen, Vilnius State Symphony Orchestra, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach oraz Orkiestra Kameralna Polskiego Radia „Amadeus”.

Otrzymała również liczne stypendia, w tym od Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, Prezesa Rady Ministrów, fundacji Yehudi Menuhin Live Music Now oraz Ministerstwa Kultury w ramach programu „Młoda Polska”. Obszerne umiejętności doskonaliła na kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych pedagogów, takich jak Pamela Frank, Kōichirō Harada, Nobuko Imai, Nam Yun Kim, Yu Lina, Robert Mann, Wolfgang Marschner, Petru Munteanu, Seiji Ozawa, Wanda Wiłkomirska oraz Grigorij Żyślin. W swoim dorobku muzycznym ma wiele nagród, w tym I nagrodę na Internationaler Violinwettbewerb „Zell an der Pram” w Austrii, Gundlach Musikpreis w Hanowerze oraz Concerto Competition w Calgary.

Warto nadmienić, że zagrała na skrzypcach Antonia Stradivariusa, z Niemieckiej Kolekcji Instrumentów, użyczonych przez Deutsche Stiftung Musikleben, a także na skrzypcach Nicolò Gagliano z 1755 roku, dzięki uprzejmości prof. Anne-Sophie Mutter. Impresariat artystki sprawuje Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena.

Działalność pedagogiczna

W 2010 roku Agata Szymczewska rozpoczęła swoją drogę zawodową jako pedagog. Została asystentką na Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. W okresie od 2012 do 2013 roku pełniła też rolę nauczycielki skrzypiec w Zespole Szkół Muzycznych w Poznaniu, znanej jako „Szkoła Talentów”.

W październiku 2016 roku Agata przeniosła się do Warszawy, gdzie kontynuowała swoją działalność edukacyjną. Na samym początku była asystentką w Katedrze instrumentów smyczkowych na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina. Od 2018 roku uzyskała stanowisko adiunkta, prowadząc wykłady na temat kameralistyki oraz głównego instrumentu, czyli skrzypiec.

Agata Szymczewska w 2018 roku obroniła pracę doktorską pod tytułem „Bogactwo sonorystyczne polskiej sonaty skrzypcowej XXI wieku” na przykładzie czterech sonat skomponowanych w latach 2013–2015 przez Ignacego Zalewskiego, Mikołaja Majkusiaka, Marcina Markowicza oraz Aleksandra Nowaka. Z kolei w dniu 17 września 2020 roku uzyskała stopień doktora habilitowanego sztuki, prezentując pracę na temat „Cykl koncertów wraz z nagraniami prezentującym wybraną literaturę kameralną XX wieku”, do której należały Kwartet smyczkowy Maurice’a Ravela, I Kwartet smyczkowy Karola Szymanowskiego, a także III Kwartet smyczkowy Benjamina Brittena.

Prowadzi warsztaty dla uczniów szkół muzycznych I i II stopnia oraz organizuje lekcje pokazowe w akademiach muzycznych w Polsce i poza jej granicami. Dodatkowo, zajmuje się organizowaniem kursów muzycznych i współpracuje m.in. z Zimową Akademią Muzyki w Lusławicach, Międzynarodowymi Kursami Muzycznymi im. Zenona Brzewskiego w Łańcucie, Morningside Music Bridge w Stanach Zjednoczonych oraz Międzynarodowymi Kursami Skrzypcowymi im. Tadeusza Wrońskiego w Nałęczowie.

Dyskografia

W tej sekcji przedstawiamy dyskografię Agaty Szymczewskiej, utalentowanej skrzypaczki, która zdobyła uznanie wśród krytyków i słuchaczy.

Albumy
RokTytułData wydaniaWydawcaNagroda
2006XIII Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego, vol. 112006DUXNagroda Muzyczna „Fryderyk”
XIII Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego, vol. 122006
2007Nie tylko Mozart2007Polskie Radio
2008Agata Szymczewska15.05.2008Acte Préalable
Mieczysław Karłowicz22.12.2008BeArTonNagroda Muzyczna „Fryderyk”
2010Aqua e Vinho28.06.2010Polskie RadioNagroda Muzyczna „Fryderyk”
Bruch, Wieniawski, Mendelssohn15.10.2010Universal Music PolskaNagroda Muzyczna „Fryderyk”
2011Grażyna Bacewicz14.02.2011Deutsche Grammophon
Deutscher Music Instrumenten Fonds 20112011Deutsche Stiftung Musikleben
2012Zarębski Piano Quintet op. 342012Narodowy Instytut Fryderyka Chopina
2016Friedman & Różycki. Piano Quintets1.06.2016Hyperion Records
Szymanowski Quartet, Claudia Jahn. The Seven Last Words of Christ24.06.2016Bmn-medien
Modern Soul16.09.2016Universal Music Polska
2017Les Vendredis1.04.2017SWR music
Michail Lifits, Szymanowski Quartet. Shostakovich: Preludes Op. 34 & Piano Quintet Op. 5721.04.2017Decca Records
Ecartele26.05.2017Neue Meister
Rudi Stephan: Chamber Works and Songs7.07.2017Sony
2018Chamber Music Connects the World Highlights 2000–2018. (CD 2)2018Kronberg Academy / Crespo Foundation

Repertuar

W repertuarze artystki znajdują się wyjątkowe utwory wykonane z myślą o skrzypcach i orkiestrze. Utwory te pochodzą od wielu znanych kompozytorów, których dzieła są cenione w historii muzyki.

Kompozytorzy utworów na skrzypce i orkiestrę
  • Jan Sebastian Bach
  • Ludwig van Beethoven
  • Johannes Brahms
  • Max Bruch
  • Ernest Chausson
  • Piotr Czajkowski
  • Philip Glass
  • Joseph Haydn
  • Mieczysław Karłowicz
  • Witold Lutosławski
  • Felix Mendelssohn-Bartholdy
  • Wolfgang Amadeus Mozart
  • Siergiej Prokofjew
  • Maurice Ravel
  • Nikołaj Rimski-Korsakow
  • Camille Saint-Saëns
  • Jean Sibelius
  • Dmitrij Szostakowicz
  • Karol Szymanowski
  • Henryk Wieniawski
  • Antonio Vivaldi

Odznaczenia

W 2007 roku Agata Szymczewska została uhonorowana Medalem Młodej Sztuki, który w kategorii muzyka poważna przyznawany jest od 1974 roku przez redakcję Głosu Wielkopolskiego.


Oceń: Agata Szymczewska

Średnia ocena:4.66 Liczba ocen:8