Ewelina Nowicka, urodzona 26 października 1982 roku w Gdańsku, jest uznaną polską skrzypaczką i kompozytorką.
Jej talent muzyczny oraz pasja do tworzenia dzieł muzycznych sprawiają, że wyróżnia się na polskiej scenie muzycznej.
Życiorys
Ewelina Nowicka wywodzi się z artystycznej rodziny, będąc córką utalentowanej aktorki Wandy Neumann oraz znakomitego aktora, dziennikarza i reżysera Wiesława Nowickiego. Ponadto jest wnuczką Sabiny Nowickiej, która była współtwórczynią oraz pierwszą dyrektor Teatru Wielkiego w Łodzi, a także wnuczką aktora Zygmunta Nowickiego.
W roku 2001 ukończyła Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną I i II stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku. Następnie, w latach 2001-2007 podjęła studia w zakresie skrzypiec oraz pedagogiki pod okiem prof. Petru Munteanu w Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu. W latach 2007-2010 kontynuowała naukę w tej samej dziedzinie, kształcąc się podyplomowo w klasie skrzypiec prowadzonej przez prof. Katrin Scholz w Hochschule für Künste w Bremie. Uwieńczeniem jej edukacji były studia mistrzowskie w klasie solistycznej, które ukończyła w 2012 roku w tej samej instytucji. Obecnie Ewelina jest członkiem Związku Kompozytorów Niemieckich oraz ESTA Deutschland, a także aktywnym uczestnikiem stowarzyszenia dla artystów GEDOK w Hamburgu.
W wieku zaledwie 16 lat rozpoczęła swoją karierę solową, debiutując z Orkiestrą Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Od tego czasu występuje z wieloma szanowanymi orkiestrami, w tym z Bremerhaven Stadtorchester, Lwowską Orkiestrą Symfoniczną, Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia „Amadeus”, Sinfonią Varsovia, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Krakowskiej oraz Hamburger Klassik Philharmonie. Jej współpraca z Orchesterakademie NRW w Düsseldorfie także przynosi znaczące osiągnięcia.
W towarzystwie dyrygenta Zygmunta Rycherta Ewelina miała zaszczyt odkrywać koncerty skrzypcowe Ludomira Różyckiego i Ignacego Jana Paderewskiego, które miały swoje prawykonania i nagrania z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach.
Do jej licznych osiągnięć należy również dokonanie polskich prawykonań oraz nagrań koncertu skrzypcowego g-moll op. 67 Mieczysława Weinberga pod batutą Dainiusa Pavilionisa oraz Europejskiej Orkiestry Festiwalowej podczas Festiwalu Probaltica w Toruniu w 2011 roku. Wspólnie z Agnieszką Duczmal oraz Radiową Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia „Amadeus” zaprezentowała Concertina op. 42 oraz Rapsodię na tematy mołdawskie op. 47 w ramach Mikołowskich Dni Muzyki. Ponadto, skonstruowała zaginioną wersję Rapsodii mołdawskiej na skrzypce i orkiestrę kameralną Mieczysława Weinberga, która ukazała się w wydawnictwie Peermusic Classical. W 2015 roku została wydana płyta z nagraniami utworów Mieczysława Weinberga dla Polskiego Radia przez wydawnictwo CPO z Osnabrücku.
Ewelina zrealizowała również prawykonanie koncertu skrzypcowego A-dur op. 98 Apolinarego Szeluty, które miało miejsce w 2014 roku w ramach Festiwalu Probaltica z udziałem Zygmunta Rycherta oraz Filharmonii Toruńskiej. Jest stypendystką wielu prestiżowych funduszy, w tym Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego (1999), Ministra Kultury (1999-2001), Otto Stoeterau Stiftung (2001-2005) oraz Oskar i Vera Ritter Stiftung (2009-2010).
Twórczość
Ewelina Nowicka jest utalentowaną kompozytorką, która swoją przygodę z muzyką rozpoczęła już w dzieciństwie. Od najmłodszych lat uczestniczyła w różnorodnych lekcjach oraz kursach dotyczących kompozycji, co pozwoliło jej rozwijać swoje umiejętności w tej dziedzinie.
W twórczości Eweliny dominuje muzyka eksperymentalna oraz współczesna. Jej utwory zdobywają uznanie wśród krytyków i słuchaczy, co prowadzi do licznych sukcesów na konkursach kompozytorskich organizowanych w Niemczech. Warto zaznaczyć, że Ewelina jest wielokrotną laureatką tychże konkursów, co świadczy o jej wyjątkowym talencie i ciężkiej pracy.
Dodatkowo, jej kompozycje są publikowane w renomowanym wydawnictwie Verlag Neue Musik, co potwierdza jej status w świecie muzyki. Ewelina Nowicka zajmuje się także instrumentacją dzieł Mieczysława Weinberga, a jej aranżacje znalazły się w ofercie takich wydawnictw jak Peermusic Classical oraz Sikorski Verlag z siedzibą w Hamburgu.
Nagrody
Ewelina Nowicka zdobyła wiele wyróżnień i nagród na prestiżowych konkursach muzycznych, co świadczy o jej dużym talencie i zaangażowaniu w sztukę. Poniżej przedstawiamy najważniejsze osiągnięcia artystki:
- 1997: 2 nagroda na Międzynarodowym Konkursie skrzypcowym w Goch, Niemcy,
- 2001: 1 nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Kameralnej we Wrocławiu,
- 2003: 3 nagroda na Międzynarodowym Konkursie Elise Meyer w Hamburgu,
- 2008: 3 nagroda na konkursie „Moderne Solo Streicher“ w Bremie,
- 2008: Wyróżnienie na konkursie kompozytorskim Jugend Komponiert,
- 2008: Bremer Kompositionspreis/Nagroda za kompozycje w Bremie,
- 2009: 5 nagroda na Crossover Composition Award w Manheim,
- 2014: nominacja do Koryfeusz Muzyki Polskiej jako osobowość roku,
- 2014: nominacja do Fryderyków w kategorii muzyka kameralna.
Nagrania
Na przestrzeni lat Ewelina Nowicka uczestniczyła w wielu znaczących nagraniach, które podkreślają jej talent oraz szeroką gamę repertuaru.
- 2011: Ludomir Różycki – Koncert skrzypcowy op. 70,
- 2011: Ewelina Nowicka – Muzyka na skrzypce i fortepian,
- 2013: Mieczysław Weinberg – Utwory na skrzypce i fortepian,
- 2015: Mieczysław Weinberg – Concertino op.42 i Rapsodia na tematy mołdawskie.
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Krzysztof Skiba | Tomasz Kamiński (gitarzysta) | Grażyna Kręczkowska | Nawojka Cieślińska-Lobkowicz | Grażyna Łobaszewska | Agata Szymczewska | Adam Van Bendler | Johanna Schopenhauer | Grażyna Tomaszewska-Sobko | Ida Łotocka-Huelle | Marek Bieńkowski (poeta) | Maciej Sieńkowski | Michał Szlaga | Tomasz Wendt | Ryszard Minkiewicz | Maciej Grzywaczewski | Grzegorz Bral | Cezary Paszkowski | Wojciech Boros | Marek RogulskiOceń: Ewelina Nowicka