Jolanta Kwaśniewska


Jolanta Maria Kwaśniewska, znana również jako Jolanta Konty, to niezwykle inspirująca postać w polskim społeczeństwie. Urodziła się 3 czerwca 1955 roku w Gdańsku, gdzie rozpoczęła swoją podróż, która doprowadziła ją do wielu znaczących osiągnięć. Jest prawniczką oraz zaangażowaną działaczką społeczną, a jej talent i charyzma sprawiły, że zdobyła także popularność jako prezenterka telewizyjna.

Od 1997 roku pełni funkcję prezesa zarządu fundacji Porozumienie bez barier, której celem jest propagowanie idei wsparcia i pomocy osobom z niepełnosprawnościami. Jej działalność w tej organizacji podkreśla jej zaangażowanie w poprawę jakości życia w Polsce.

Jako pierwsza dama Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1995–2005, Jolanta Kwaśniewska odegrała istotną rolę w reprezentowaniu kraju na arenie międzynarodowej oraz wspieraniu różnych inicjatyw społecznych. Jej mężem jest były prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Aleksander Kwaśniewski, co dodatkowo podkreśla jej znaczenie w polskim życiu publicznym.

Wczesne lata

Rodzina i życie prywatne

Jolanta Kwaśniewska przyszła na świat w Gdańsku jako druga z trzech córek Anny (z d. Laskowskiej; 1926–1990) oraz Juliana Kontych (zm. 2007). Jej matka była księgową, a ojciec pełnił funkcję pułkownika w Wojskach Ochrony Pogranicza. Ciekawym faktem jest, że rodzina ze strony ojca miała włoskie korzenie. Dziadek ze strony ojca, Grzegorz Konty, służył w armii austriackiej; podczas I wojny światowej znalazł się w rosyjskiej niewoli, natomiast babka mieszkała na Kresach.

23 listopada 1979 roku, w Urzędzie Stanu Cywilnego w Gdańsku, związała się małżeństwem z Aleksandrem Kwaśniewskim. Ich życie rodzinne wzbogacone zostało 16 lutego 1981, kiedy na świat przyszła ich córka, Aleksandra.

Wykształcenie i praca zawodowa

Jolanta jest absolwentką IX Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku. W 1979 roku ukończyła studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie podjęła próbę zdania egzaminu na aplikację sędziowską. W trakcie swojej edukacji pełniła funkcję przewodniczącej rady wydziałowej Socjalistycznego Związku Studentów Polskich oraz współpracowała z kabaretem Paragraf. Po ukończeniu studiów przeniosła się do Warszawy.

W 1984 roku rozpoczęła pracę w polonijnej firmie szwedzko-polskiej PAAT, która zajmowała się produkcją sztucznej biżuterii, m.in. na rynek Związku Radzieckiego. Tam pełniła rolę dyrektora ds. handlowych. W 1991 roku rozpoczęła własną działalność gospodarczą, uruchamiając agencję nieruchomości pod nazwą Royal Wilanów, którą założyła wspólnie z żoną Ireneusza Nawrockiego, późniejszego prezesa PZU Życie. Kierowała tą agencją aż do momentu, gdy jej mąż objął urząd prezydenta Polski. W tym czasie firma została oddana pod zarząd powierniczy. Po zakończeniu drugiej kadencji prezydenckiej Aleksandra Kwaśniewskiego, Jolanta Kwaśniewska powróciła do prowadzenia agencji.

Działalność publiczna

Pierwsza dama Rzeczypospolitej Polskiej

W okresie od 23 grudnia 1995 do 23 grudnia 2005, pełniąc rolę żony Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego, Jolanta Kwaśniewska zyskała nieformalny tytuł pierwszej damy tego kraju. W maju 2020 roku, w badaniach zleconych przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS), uzyskała miano „najlepszej pierwszej damy”, co potwierdziło 48,1% wskazań respondentów.

W 2003 roku w mediach zaczęły się pojawiać pierwsze spekulacje dotyczące możliwości kandydowania Jolanty Kwaśniewskiej w zbliżających się wyborach prezydenckich w 2005 roku. Wstępne badania opinii publicznej wskazywały na poparcie w wysokości 30% dla jej potencjalnej kandydatury, co stanowiło większy wynik niż jakikolwiek inny rozważany kandydat. Przez pewien czas Kwaśniewska ani nie potwierdzała, ani nie dementowała tych plotek, a nawet sugerowała, iż rozważa taką możliwość, prowadząc niewielką kampanię przedwyborczą.

Ostatecznie, pod koniec 2004 roku, ogłosiła publicznie, że nie będzie ubiegać się o fotel prezydenta. Dnia 28 czerwca 2005 roku objęła stanowisko szefowej komitetu wyborczego kandydata na prezydenta Włodzimierza Cimoszewicza.

Działalność społeczna

Prezes zarządu fundacji Porozumienie bez Barier

Jolanta Kwaśniewska od 1997 roku pełni rolę prezesa zarządu fundacji, którą sama założyła, noszącej nazwę „Porozumienie bez Barier”. Głównym celem tej inicjatywy jest realizacja idei wyrównywania szans życiowych osób niepełnosprawnych oraz tych, którzy zostali pokrzywdzeni przez los.

W ramach działalności fundacji patronowała licznym akcjom, które miały na celu wspieranie dzieci oraz promowanie zdrowia. Wśród tych inicjatyw wymienić można:

  • Motylkowe Szpitale: dekorowanie oddziałów dziecięcych,
  • Otwórzmy dzieciom świat: organizacja wakacyjnych wyjazdów dla dzieci z mniej zamożnych rodzin,
  • Nie łam się, jest OK: kampania dotycząca profilaktyki osteoporozy,
  • Możesz zdążyć przed rakiem: akcja promująca profilaktykę raka piersi.

Jakkolwiek fundacja zyskała uznanie, wokół niej pojawiły się pewne wątpliwości dotyczące spraw finansowych. Podczas zakupu pierwszych darowizn, Jolanta Kwaśniewska korzystała z wpływów politycznych swojego męża, co zaowocowało wysyłaniem pism do wojewodów w Polsce, prosząc o stworzenie listy potencjalnych darczyńców.

Sejmowa Komisja Śledcza

Lista darczyńców wspierających fundację owiana jest tajemnicą, a Jolanta Kwaśniewska odmówiła jej ujawnienia na prośbę członków sejmowej komisji śledczej ds. PKN Orlen. Jednakże z raportów giełdowych wynika, że w skład darczyńców fundacji wchodziły takie firmy jak PKN Orlen, Kulczyk Holding, Fundacja Warta, PTK Centertel, Grupa Żywiec, Winthertur oraz Fundacja Banku Zachodniego WBK, a także Bartimpex i L’Oréal Poland. W 2001 roku fundacja zebrała łącznie 4,5 miliona złotych darowizn.

W kontekście działalności fundacji, Jolanta Kwaśniewska była przesłuchiwana jako świadek w związku z postępowaniem prokuratorskim dotyczącym ewentualnych fałszywych zeznań Aleksandra Żagla i Andrzeja Kuny przed sejmową komisją śledczą ds. PKN Orlen. Została przesłuchana 25 czerwca 2005 roku podczas posiedzenia komisji. Z kolei końcowe stanowisko sejmowej komisji śledczej z 19 września 2005 roku nie wykazało żadnych nieprawidłowości w funkcjonowaniu fundacji.

Inne organizacje społeczne

Jolanta Kwaśniewska aktywnie wspiera wiele organizacji społecznych. Razem z mężem utworzyła Fundusz Pomocy Młodym Talentom, którego celem jest finansowe oraz rzeczowe wsparcie dla utalentowanej polskiej młodzieży. Ponadto, była uczestniczką spotkania komitetu doradczego ONZ, nazwanego Comité des Sages, które zostało zorganizowane w celu przeciwdziałania narkomanii (21 kwietnia 1998, Nowy Jork).

Wśród innych jej działań należy wymienić:

  • członkostwo w Radzie Honorowej International Centre for Missing and Exploited Children,
  • udział w Radzie Suzanne Mubarak Women’s International Peace Movement,
  • przynależność do The Women Leaders’ Council, która powstała podczas Wiedeńskiego Forum do Walki z Handlem Ludźmi (13–15 lutego 2008),
  • honorowe patronowanie II Kongresowi Organizacji Pacjentów z Chorobami Nowotworowymi (26–27 listopada 2005),
  • patronowanie XI Olimpiadzie Szachowej Niewidomych w Zakopanem (2000).

Działalność medialna

Latem 2002 roku Jolanta Kwaśniewska rozpoczęła współpracę z RMF FM, wprowadzając słuchaczy w fascynujący świat \”Harry’ego Pottera\”. Ta atmosfera przygód zyskała wiele sympatii wśród odbiorców, dzięki czemu audycje cieszyły się dużą popularnością.

Wiosną 2006 roku stała się ekspertem w programie TVN Style zatytułowanym Lekcja stylu, a już w jesieni tego samego roku objęła rolę prowadzącej. Początkowo program prowadziła wspólnie z Magdą Mołek, co przyniosło świeżość i dynamikę ich rozmowom.

Na podstawie tego programu powstały również popularne poradniki, które do dziś są wykorzystywane przez wiele osób pragnących poprawić swój wizerunek. Wśród nich znajdują się: Lekcja stylu (2009), Lekcja stylu dla mężczyzn (2010) oraz Lekcja stylu dla par (2011).

W 2011 roku Jolanta Kwaśniewska razem z córką Aleksandrą prowadziła program TVN Style Matki i córki, czyli rodzinny galimatias, skupiając się na relacjach między pokoleniami w rodzinie.

Odznaczenia

Jolanta Kwaśniewska, jako osobowość publiczna, otrzymała szereg prestiżowych odznaczeń, które odzwierciedlają jej zaangażowanie w działalność społeczną oraz międzynarodową. Poniżej przedstawiamy listę tych wyróżnień:

  • Order Uśmiechu – 1998,
  • Medal im. dr. Henryka Jordana,
  • Czerwona Kokardka – 1999,
  • Wielka Wstęga Orderu Leopolda – 1999, Belgia,
  • Krzyż Wielki Orderu Krzyża Ziemi Maryjnej – 2002, Estonia,
  • Krzyż Wielki Orderu Izabeli Katolickiej – 2001, Hiszpania,
  • Wielka Wstęga Orderu Skarbu Korony – 2002, Japonia,
  • Honorary Companion of Honour Narodowego Orderu Zasługi – 2002, Malta,
  • Krzyż Wielki Orderu Zasługi – 2002, Niemcy,
  • Krzyż Wielki Orderu Zasługi – 2003, Norwegia,
  • Krzyż Wielki Orderu Zasługi – 2004, Portugalia,
  • Krzyż Prezydenta Republiki Słowackiej I Klasy – 2002, Słowacja.

Nagrody i wyróżnienia

W ciągu swojej kariery Jolanta Kwaśniewska otrzymała wiele prestiżowych nagród oraz wyróżnień, które podkreślają jej wkład w życie społeczne i kulturalne. Wśród nich znajdują się:

  • Nagroda główna im. św. Brata Alberta – Adama Chmielowskiego – 1997,
  • Tytuł Kobiety Roku – 1998,
  • Tytuł Warszawianki Roku – 1998,
  • Superwiktor za 2001 rok,
  • Medal „Zasłużony dla Tolerancji” Fundacji Ekumenicznej Tolerancja – 2004 (w imieniu swojej fundacji),
  • Medal „Serce Ziemi” – 2018.

Pozostałe

6 maja 2012 roku na cześć Jolanty Kwaśniewskiej, prezydentowej, została nazwana nowa odmiana tulipana. Roślina ta, wyhodowana przez Gospodarstwo Grażyny i Bogdana Królików w miejscowości Chrzypsko Wielkie, charakteryzuje się jasnoróżowym kolorem, który symbolizuje walkę z rakiem piersi oraz posiada ciemną łodygę. Ta unikalna odmiana tulipana została oficjalnie zarejestrowana w Królewskiej Księdze Rejestru Nowych Odmian w Holandii.

Przypisy

  1. Kamil Karnowski: Nowy sondaż. Polacy wybrali najlepszą pierwszą damę. Agata Duda na drugim miejscu. [w:] o2 [on-line]. 31.05.2020 r. [dostęp 02.06.2020 r.]
  2. Medal Serce Ziemi | Jest nadawany osobom lub instytucjom, które pracują na rzecz rozwoju człowieka. [online] [dostęp 14.11.2023 r.]
  3. PiotrP. Partyka, Jolanta Kwaśniewska napisała poradnik! [online], Plejada.pl, 02.12.2009 r. [dostęp 28.01.2010 r.]
  4. II Kongres Organizacji Pacjentów z Chorobami Nowotworowymi z Europy Środkowej i Wschodniej [online], Stowarzyszenie Pomocy Chorym na GIST [dostęp 11.05.2008 r.]
  5. Tildelinger av ordener og medaljer. kongehuset.no, 16.09.2003 r. [dostęp 16.10.2016 r.]
  6. Cidadãos Estrangeiros Agraciados com Ordens Portuguesas. presidencia.pt. [dostęp 17.02.2012 r.]
  7. Kríž prezidenta Slovenskej republiky, I. stupeň. schuster.prezident.sk. [dostęp 17.02.2012 r.]
  8. Czerwona Kokardka w Polsce na stronie Krajowego Centrum ds. AIDS. aids.gov.pl. [dostęp 30.12.2012 r.]
  9. Jolanta Kwaśniewska, Lekcja stylu dla par, ISBN 978-83-7513-965-5.
  10. TVN Style bez show Jolanty i Oli Kwaśniewskich [online], wirtualnemedia.pl [dostęp 12.04.2020 r.]
  11. Obóz językowy dla dzieci od radia RMF i fundacji „Porozumienie bez Barier” [online], RMF 24, 03.08.2002 r. [dostęp 20.03.2020 r.]
  12. XI Olimpiada Szachowa Niewidomych [online], idn.org.pl [dostęp 24.11.2017 r.]
  13. Najlepsze pierwsze damy w sondzie - na drugim miejscu Agata Duda. o2.pl, 31.05.2020 r. [dostęp 02.06.2020 r.]
  14. Ojciec Jolanty Kwaśniewskiej nie żyje [online], Dziennik.pl, 21.05.2007 r. [dostęp 10.05.2008 r.]
  15. Nina Terentiew: Zwierzenia kontrolowane. Warszawa: Prószyński i S-ka, 2004, s. 41.
  16. Nina Terentiew: Zwierzenia kontrolowane. Warszawa: Prószyński i S-ka, 2004, s. 43.
  17. MarzenaM. Mendza-Drozd, Pierwsza Dama non-profitów? [online], NGO.PL, 29.09.2004 r. [zarchiwizowane 11.01.2012 r.]
  18. Kwaśniewska z Cimoszewiczem, BBCPolska.com, 29.06.2005 r. [dostęp 10.05.2008 r.]
  19. Ojciec Jolanty Kwaśniewskiej nie żyje [online] [zarchiwizowane 13.04.2010 r.]
  20. Board Members [online], The International Centre for Missing and Exploited Children [zarchiwizowane 05.12.2003 r.]
  21. Skład Rady Suzanne Mubarak Women’s International Peace Movement.
  22. Członkinie The Women Leaders’ Council, www.kobiety.pl [dostęp 11.05.2008 r.]
  23. Sprawozdanie Komisji Śledczej SORN z 19.09.2005 r.
  24. Stenogram z 83. posiedzenia Komisji Śledczej SORN.

Oceń: Jolanta Kwaśniewska

Średnia ocena:4.86 Liczba ocen:21