UWAGA! Dołącz do nowej grupy Gdańsk - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

VI Dwór


VI Dwór to niezwykle interesujący obiekt usytuowany przy ulicy Abrahama 27 i 34, w obrębie nowoczesnej dzielnicy Gdańska. Warto zwrócić uwagę na jego unikalną architekturę oraz znaczenie w kontekście historycznym tego miasta.

Dla tych, którzy chcieliby zgłębić temat, sugerujemy odwiedzenie strony VII Dwórze, gdzie znajdą Państwo więcej informacji na temat tej fascynującej lokacji oraz jej historii.

Historia

„Zespół dworski, znany także jako Monbrillant, został założony w pierwszej połowie XVII wieku jako własność Henryka Heine.

Na koniec XVII wieku, majątek przeszedł w ręce Antoniego de Loche, a następnie w okresie przełomu XVIII i XIX wieku stał się własnością Piotra Adriela.

Niestety, dwór uległ częściowemu zniszczeniu w wyniku wielu konfliktów militarnych, szczególnie podczas wojen szwedzkich.

Ważnym wydarzeniem w dziejach tej budowli był pożar, który w latach 40. XIX wieku zniszczył główny budynek, blisko czterdzieści lat po pamiętnej wizycie cesarza.

Z pozostałości z ruin powstała obecna posiadłość przy ulicy Abrahama 27, a w jej skład wszedł także rokokowy portal z piaskowca, który przetrwał do dnia dzisiejszego.

W 1807 roku, w dworze, który już nie istnieje, napotkać można było prawdopodobnie kwaterę Napoleona Bonaparte, który przebywał w Gdańsku. Historia zanotowała, że cesarz Francuzów miał nocować w tym miejscu 31 maja 1807 roku.

Położenie

Obszar ogrodu dworskiego usytuowany jest na wschodnich granicach Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, w miejscu, gdzie łączą się doliny „Samborowo” oraz „Zielonej”. Warto zaznaczyć, że jedynymi zachowanymi elementami architektonicznymi na tym terenie są budynki gospodarcze pochodzące z XVIII wieku. Dodatkowo, obiekty znajdujące się przy ulicy Abrahama 27 i 34 oddalone są od siebie o około 130 metrów. Na centralnym punkcie całej posiadłości kiedyś znajdował się staw, który obecnie został zarośnięty wierzbowymi drzewami oraz trzciną.

Przypisy

  1. Dariusz Podbereski, Marcin S. Wilga: Wędrówki Przyrodnicze, Trasy wycieczek przyrodniczych. Gdańsk: Wydawnictwo Gdańskie, 1995 r., s. 27.
  2. Stanisław Gierszewski Pomorscy patroni ulic Trójmiasta.

Oceń: VI Dwór

Średnia ocena:4.5 Liczba ocen:25