Willa przy ulicy Orzeszkowej 2 w Gdańsku


Willa przy ulicy Orzeszkowej 2 to zjawiskowy obiekt znajdujący się w malowniczym Gdańsku. Ta urokliwa willa położona jest w Aniołkach, na ulicy Orzeszkowej 2, która wcześniej nosiła nazwę Opitzstrasse.

Jej lokalizacja w sercu Aniołków sprawia, że jest to miejsce zarówno atrakcyjne turystycznie, jak i pełne historycznego uroku. Warto przyjrzeć się tej willi bliżej i odkryć bogatą historię tego regionu.

Historia

„Willa została zbudowana w roku 1922 na terenie ówczesnej Opitzstrasse 2, na zlecenie wpływowego kupca pochodzenia żydowskiego, Leona Astrachana. Ten wyjątkowy człowiek, który miał korzenie w Mińsku, przybył do Gdańska w 1921 roku ze swoją liczną rodziną, uciekając z porewolucyjnego Związku Sowieckiego. Astrachan prowadził międzynarodowe interesy w branży drzewnej, dysponując własnymi lasami oraz tartakami parowymi. Jego firma miała już przed przyjazdem na pomorze przedstawicielstwo w Warszawie. W reklamie z 1924 roku możemy znaleźć informację, że był właścicielem tartaku w Nowym Porcie.

Willa oraz jej otoczenie, włącznie z malowniczym ogrodem, cieszyły się staranną dbałością właściciela. Wnętrza były bogato zdobione, z eleganckimi kandelabrami, rzeźbionymi drzwiami, kręconymi schodami oraz polerowanymi podłogami. Na początku lat 30. Leon Astrachan zaczął wynajmować część przestrzeni polskiej Ekspozyturze Inspektoratu Ceł. W partiach przeznaczonych na biura znajdowały się mieszkania, m.in. wyższego urzędnika celnego, nadkomisarza Stefana Świdy oraz inspektora celnego Mańkowskiego. Niestety, w 1938 roku, podobnie jak wielu innych gdańskich żydowskich kupców, także Leon Astrachan stał się ofiarą represji hitlerowskich i zmuszony był opuścić miasto, znaleziono go później w Warszawie lub Otwocku.

Warto również zaznaczyć, że w niektórych źródłach pojawiły się błędne informacje, jakoby willa była własnością innego żydowskiego kupca, Juliusa Jewelowskiego, który również odnosił sukcesy w branży drzewno-zbożowej oraz był gdańskim politykiem, a także deputowanym do Volkstagu w latach 1920-1923 oraz 1928-1930, będąc też członkiem Senatu Wolnego Miasta Gdańska.

Po wybuchu II wojny światowej budynek przeszedł w ręce gdańskiej policji, a później SS. Do 1945 roku działało w nim dowództwo nadokręgu SS „Wisła”, które stanowiło jednostkę administracyjną dla organów represyjnych III Rzeszy – SS oraz policji na obszarze Gdańsk-Prusy Zachodnie. W budynku tym mieszkał także hitlerowski zbrodniarz Richard Hildebrandt.

Po zakończeniu drugiej wojny światowej, willa, będąca wcześniej własnością żydowskiego kupca, została zajęta przez Miejski Urząd Bezpieczeństwa. W latach 60. XX wieku znalazły tam miejsce izba wytrzeźwień oraz Przedsiębiorstwo Gastronomiczno-Handlowe Konsumy, która zaopatrywała stołówki i sklepy dla służb mundurowych PRL oraz członków PZPR. W latach 90. budynek przekształcono w zakład opieki zdrowotnej. W 2004 roku został sprzedany prywatnemu nabywcy, który zapłacił ponad 1 milion złotych za nieruchomość z działką o powierzchni 1427 m². Po tej transakcji, budynek pozostał nieodrestaurowany i stopniowo popada w ruinę, mimo licznych interwencji oraz faktu, że widnieje w miejskiej ewidencji zabytków. Niestety, nie został on włączony do wojewódzkiej ewidencji zabytków.

Na zakończenie, należy wskazać, że 20 października 2021 roku, doszło do zawalenia się fragmentu fasady willi.

Przypisy

  1. Zawalił się fragment fasady zabytkowej kamienicy przy ulicy Orzeszkowej w Gdańsku. Pomorski konserwator: były dotacje na prace zabezpieczające [online], radiogdansk.pl [dostęp 02.12.2021 r.]
  2. a b Aleksander Masłowski: Willa przy ul. Orzeszkowej 2. ibedeker, 03.03.2016 r. [dostęp 09.03.2016 r.]
  3. Willa przy Orzeszkowej od roku czeka na najwyższą formę ochrony. trojmiasto.pl, 20.05.2015 r. [dostęp 20.05.2015 r.]

Oceń: Willa przy ulicy Orzeszkowej 2 w Gdańsku

Średnia ocena:4.5 Liczba ocen:22